16 Uniek: dit keer wordt in de planee van Mars, in 1965 genomen door de Ma- riner 4, zond de aarde achttien ruimte sondes naar Mars en haar maan Phobos. Vijf kwamen nooit aan, vier stortten neer, twee gaven nauwelijks of geen te ken van leven. Zeven verzonden foto's en data naar de aarde. Gevaarlijk Tweede bijzondere instrument van In Sight is de 'heat flow probe' (HP3), een sonde die 5 meter diep kan boren. Om te meten hoeveel warmte er uit de pla neet komt en waardoor die wordt ge voed, en te bepalen of de aarde, de maan en Mars uit hetzelfde materieel bestaan. InSight vervoert twee 'Cubesats': dat zijn kunstmanen ter grootte van een aktetas. Zij maken zich los en begelei den InSight zes maanden op haar reis. De Cubesats gaan langs Mars. NASA ge bruikt ze als extra communicatiekanaal met InSight, vooral tijdens de zeven mi nuten durende landing. Na dat gevaar lijkste deel wachten astronomen, Bruce Banerdt voorop, vol spanning op de data. „Mars is een mysterieuze planeet. Ook nu kunnen we weer voor verras singen komen te staan." Voor het eerst doet een Marslander geen onderzoekóp, maar in de planeet. InSight gaat de bodem in en meet haar temperatuur en 'polsslag', vertelt de NASA. Voor alle fans van Mars kan het aftellen niet snel ge noeg gaan. Vandaag moet een krachtige Atlas V-raket de lander InSight op weg brengen richting Mars. Met een baan brekende opdracht: na alle voorgaande missies wordt nu voor het eerst naar de geheimen in Mars gekeken. Onderzoe kers willen antwoorden op brandende vragen als: zijn er Marsbevingen? Hoe dik is de korst? Hoeveel warmte komt er vrij? Dat gaat verder dan de zoektocht naar water en de kans van leven. „Deze lander is een soort tijdma chine. Met de metingen gaan we 4,5 miljard jaar terug in de tijd, leren we hoe Mars zich ooit heeft gevormd", al dus Bruce Banerdt, onderzoeksleider van de NASA-missie die bijna een mil jard dollar kost. „Hier droom ik al meer dan 30 jaar van." Ook als de lancering door slecht weer mocht worden uitgesteld, moet InSight na een reis van 90 miljoen kilometer op 26 november landen op Mars, in het ge bied dat de naam Elysium Planitia draagt. „Een kale vlakte", zegt Banerdt. „We zochten iets dat leek op een 100 ki lometer lange, lege parkeerplaats. Een saai, kaal, plat stuk van Mars: precies goed. Doorsnee en veilig." In tegenstelling tot de Marsrovers Cu- riosity en Phoenix, die in 2008 ijs ont dekten, rijdt InSight (694 kg) niet rond. Ze blijft op de landingsplek. Eerst zet een robotarm meetapparatuur op het oppervlak: een seismometer (SEIS), een temperatuurmeter (HP3) en een instru ment (RICE) dat kleine veranderingen rond de Marslander meet. De wiebelbe- wegingen die RICE meet, geven infor matie over de grootte en de samenstel ling van de kern van Mars. Zit er meer in dan ijzer? Is de kern vloeibaar? SEIS meet 'Marsbevingen'. Onder grondse bevingen, veroorzaakt omdat de planeet afkoelt en krimpt, en trillin gen als gevolg van de inslag van meteo rieten. Onderzoekers hopen uit die data af te leiden waaruit Mars is opgebouwd en of er vloeibaar water onder het op pervlak is. De sensor is ongekend ge voelig en kan beweging meten tot een afstand tussen twee atomen. Een defect aan SEIS zorgde in 2015 voor uitstel van de lancering van In Sight. De meter bevat een vacuüm ge trokken kamer om de invloed van ge luid te blokkeren. Maar die kamer lekte. Omdat de fout niet snel kon worden ge repareerd, moest de lancering 26 maan den worden doorgeschoven. Zolang t 'Mars is een mysterie. We kunnen ook nu weer voor verrassingen komen te staan' duurt het voordat de aarde en Mars weer op een ideale lijn en afstand staan voor een lancering. In de jaren 70 is al eens geprobeerd om 'Marsbevingen' te meten. Dat mis lukte. De seismometer van de Viking 1 heeft nooit gewerkt, die van de Viking 2 leverde geen resultaat op. Het instru ment zat op de lander en niet op de grond. Daardoor werd alleen de kracht van windvlagen gemeten. De missies naar Mars zijn vol risico. Na de allereerste foto van het oppervlak zaterdag 5 mei 2018 InSight zoekt uit hoe tektonisch actief Mars nu is en hoe vaak meteorieten het beïnvloeden: Camera met groothoek-lens Tectonische activiteit Hoe krachtig en frequent interne seismische activiteit op Mars is en waar deze zich bevindt binnen de structuur van de planeet Hoe vaak meteorieten het oppervlak van Mars beïnvloeden Zonnepaneel Graafinstrument Antenne voor hoge frequenties Zonnepaneel Camera Kijk op de site bij /video om te zien hoe de InSight Mars zal gaan verkennen. Hans van Zon Rotterdam/Washington Arm voor het inzetten van instrumenten - - '1» r-i r Om rotsachtige planeten beter te leren begrijpen, gaat InSight de bodem van Mars in en meet zijn temperatuur en 'polsslag': Grootte kern, waaruit deze is gemaakt en of deze vloeibaar is Dikte en structuur korst Structuur en materiaal mantel Temperatuur bodem en hoeveel warmte er doorheen komt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16