12 i De Fransen Waar bijna alle Franse presidenten na hun verkiezing een enorme duike ling maken in de opiniepeilingen, doet Macron het relatief goed. Als er nü verkiezingen zouden worden ge houden, zou 36 procent van de Fran sen op hem stemmen: 12 procentpunt meer dan bij de echte verkiezingen, een jaar geleden. Toch is er wel ver deeldheid. Bijna de helft van de kie zers zegt vertrouwen in hem te heb ben - maar dat heeft vooral met zijn krachtige leiderschap en internatio nale beleid te maken. Zo'n twee der de van de Fransen is ontevreden over zijn sociaaleconomische beleid. Ma cron wordt door velen als een 'recht se' president gezien, die vooral aan de 'rijke' Fransen denkt. t De hervormingen Macron wil boven alles de Franse economie vlot trekken. Dit jaar is hij begonnen met meer opleidingen voor werklozen en werkloosheidsuit keringen voor méér mensen. De te genprestatie: mensen zonder baan moeten sneller een nieuwe baan ac cepteren, op straffe van een korting op de uitkering. Het is de praktijk van Macron die zich een jaar geleden 'noch links noch rechts' noemde. De protesten Franse vakbonden zijn er afgelopen jaar niet in geslaagd om de Fransen massaal de straat op te krijgen tegen de 'liberale' hervormingen van Ma cron. De president lijkt van veel Fran sen het voordeel van de twijfel te krijgen. Maar Macron is er ook in ge slaagd verdeeldheid te zaaien onder de vakfederaties, door de een te paaien en de ander af te schrikken, wat de landelijke slagkracht van de bonden vermindert. Het blijkt een effectieve 'verdeel en heers'-politiek. De hond Jazeker, het echtpaar Macron heeft een hond rondlopen in het presiden tieel paleis, het Élysée. Opgehaald in het dierenasiel. Hij is een labrador, is zwart en hij heet Nemo. In oktober verwierf Nemo wereldfaam toen de president met drie ministers sprak, het hondje langsliep, zijn poot op tilde en de presidentiële open haard rijkelijk besproeide - terwijl een ca merateam het filmde. Volgens de Franse pers betaalt Maron hoogstper soonlijk de dagelijkse hondenbrokjes voor Nemo. Zodat niemand denkt dat de belastinginkomsten voor de presi dentiële labrador worden gebruikt. Donald Trump Kussen, knuffelen, handdrukken, la chen, omhelzen: Emmanuel Macron en Donald Trump profileren zich als het liefdeskoppel van de wereldpoli tiek. Maar in werkelijkheid zijn het vooral twee lachende politieke haan tjes. Beiden weten ze wat ze willen, beiden nemen geen blad voor de mond en beiden zijn relatieve nieuw komers in de politiek. Dat schept een band. En daardoor kunnen ze elkaar de waarheid vertellen. Macron is daardoor 'closer' met Trump dan collega's zoals de Duitse bondskan selier Angela Merkel en de Britse premier Theresa May - en dat was precies de bedoeling van Macrons knuffeldiplomatie. Het probleem: een goede relatie leidt niet per defini tie tot resultaten. Macron en Trump botsten over het klimaat, handel en Iran. De gezamenlijke aanvallen op Syrië waren vooralsnog het enige bewijs van constructieve samenwer king. Europa In september vorig jaar hield Macron een toespraak over zijn visie op Eu ropa, in de wereldberoemde Sorbon- ne Universiteit, in aanwezigheid van de wereldpers. De Franse president kwam met lonkende democratische vergezichten en idealistische visies over verdere eenwording. En daarna... werd het stil. Binnen de Europese Unie kreeg Macron nauwelijks de handen op elkaar voor zijn plannen. i Macrons grootste probleem is zijn 'rechtse' imago, hij moet meer doen voor minderbedeelden De economie De Franse economie gaat - na jaren lang tobben - eindelijk de goede kant op. Het begrotingstekort kwam over 2017, voor het eerst in 10 jaar, uit on der de Europese norm van 3 procent. Dat hielden veel waarnemers tot voor kort nog voor onmogelijk. Het IMF besloot recent de groeiverwachtin gen voor Frankrijk naar boven bij te stellen. In 2018 kan de Franse econo mie wel eens met 2,1 procent groeien (2017:2 procent, 2016:1,1 procent). Al leen erkennen vriend en vijand dat dit vooral te danken is aan de aan trekkende wereldeconomie en maat regelen van Macrons voorganger, so cialist Franqois Hollande. „Maar de verkiezing van Macron heeft er wel voor gezorgd dat investeerders ver trouwen hebben gehouden in Frank rijk", aldus econoom Mathieu Plane. Brigitte De Franse first lady, Brigitte Macron, mag dan 65 jaar oud zijn en daarmee zo'n 25 jaar ouder dan haar echtge noot - ze hult zich nog regelmatig in strakke jeans of korte zomerjurkjes, wat in de Franse pers vaak tot com mentaren én uitgebreide fotoseries leidt. Naar verluidt heeft ze veel poli tieke invloed op haar man. Ze zet zich met voorzichtige stapjes in voor on derwijs en zorg. Afgelopen maand presenteerde de Franse regering een actieplan tegen autisme, wat alom werd bestempeld als het werk van 'de Macrons' - niet alleen van de pre sident zelf. De toekomst Emmanuel Macron heeft er pas één jaar op zitten en heeft nog vier jaar te gaan. Zijn grote voordelen: alle eco nomische signalen staan op groen en al zijn politieke tegenstanders zijn - sinds de verkiezing van 2017 - nog steeds knock-out. Maar vier jaar, dat is lang. Zijn grootste zorg: zijn 'rechtse' imago. Als hij de geschiede nis in wil gaan als president van alle Fransen (en kans wil maken op een herverkiezing in 2022), dan zal hij met sociale maatregelen moeten proberen ook de minderbedeelde Fransen achter zich te krijgen. zaterdag 5 mei 2018 GC Eén jaar Macron: een labrador, Trump en autisme Een jaar geleden werd Emmanuel Macron gekozen als president van Frankrijk. Hij was jong, vernieu wend en ambitieus. De wereld - én de Fransen - hielden de adem in. Hoe staat het er een jaar na dato voor? Frank Renout Parijs President Emma nuel Macron en zijn echtgenote Brigitte. FOTO AFP/ BENOITTESSIER Hond Nemo luistert naar de baas. fotoafp/ ALAIN JOCARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12