Verdrietige en blije mensen 'BuurtAED zorgt voor meer betrokkenheid' Lobby voor behoud marinierskazerne Mottig 2 Vlissingen verwacht vandaag megadrukte tijdens de 28e,editie van het Bevrijdingsfestival Zeèland. Waar moet je rekening rrree houden^En wat mag je niet missen? Tien tips voor de festivalganger. 5MEI VRIJHEID Commentaar Vandaag staat Vlissingen bol van blije mensen. Zij vieren de vrijheid met een mooi festival. Na de stilte en de her denking van 4 mei is er vrolijkheid en veel muziek. Zo gaat dat. Eerst stil herdenken, en nadenken over het belang van vrede en veiligheid. Dan pas feesten. Deze week dreigde het even anders te lopen. Een zeer ondoordacht plan om de Dodenherdenking te gebruiken voor een protestactie ging - na een duwtje van de rechter - in de prullenbak. Gelukkig maar. In Nederland kan veel. ledereen beleeft 4 en 5 mei anders. Dat varieert van rauw verdriet over de Holocaust tot vrolijk rondrij den in oude legervoertuigen of zorgeloos feesten. Dus het is een tijd van extremen. Maar niet alles kan. We laten de sereni teit van de herdenking op de Dam niet doorbreken. We zijn pas echt bevrijd van oorlogen als we ze zijn vergeten. Die kans krijgen we vooralsnog niet. De gruwelen van de Tweede Wereldoorlog liggen gelukkig ver achter ons. Maar nog steeds gaan overal groepen mensen elkaar met grof geweld te lijf. Gelukkig niet in onze directe omgeving. Dat moeten we zo zien te houden. Het herdenken van de oorlogsslachtoffers en het vieren van de bevrijding helpen ons wellicht op twee manie ren. Om de goede keuzes te maken bij het handhaven van de vrede - in welke buitenlandse conflicten laten we jonge Neder landers hun leven op het spel zetten? Om de vrijheid en de welvaart te delen - kunnen we nog meer mensen laten meege nieten? We laten de sereniteit van de Dodenherdenking op de Dam niet doorbreken „De Ambachtenwijk stond eerder bekend als 'het tranendal' door verpaupering van de wijk", zegt Muijt. „De laatste jaren verbetert dit door betere verhouding tussen huur- en koopwoningen en verjon ging van bewoners. Een eigen BuurtAED zorgt voor meer betrok kenheid en iets 'eigens' in de buurt. Samen iets bereiken en een voor beeld hebben hoe we elkaar helpen, geeft meer verbinding in de buurt." Slachtoffer „Daarnaast heet Tholen hartveilig, maar is het niet. Er zijn slechts zes AED's in Tholen-stad 24/7 publiek beschikbaar. Het is in veel gevallen niet te doen om binnen zes minu ten na de oproep een AED beschik baar te hebben bij een slachtoffer. Terwijl die eerste zes minuten be- Er zijn slechts zes AED's in Tholen-stad 24/7 publiek beschikbaar langrijk zijn voor het welslagen van reanimatie-inzet." Via het crowdfunding-platform kunnen buren samen geld inzame len voor een AED. De actie is te vinden via buur- taed.nl ALMANAK Aan een balk onder de boomhut in een Hulster tuin bungelde een prachtig groen rupsje met schat tige zwarte kraaloogjes aan een zelfgesponnen draadje. Moeders vond dat een mooi moment voor een lesje biologie aan haar kroost: „Kijk, die rups maakt een cocon en straks komt daar vast een prachtige vlinder uit!" Opa, met iets meer verstand van natuur en tuin, hielp haar snel uit de droom: „Proficiat! Dat wordt geen vlinder, maar een smerige mot. Het is zo'n buxusrups. Je hele tuin gaat eraan!" Het rupsje was opeens een stuk minder prachtig. Geprepareerde tas of jas verboden Excursies weervisserij Overlast van quads op glooiing OSSENISSE Dorp in de race voor Gouden Pit Maandagmiddag gaat er een brief naar de Tweede Kamer met cijfers en argumenten om het pleidooi te ondersteunen. Wie precies de brief ondertekenen en wat er in staat, blijft tot dan geheim. „Daar wordt nog steeds aan gesleuteld", geeft Van Zuilen aan. In de brief wordt in ieder geval gememoreerd aan het vertrek van overheidsdien sten de afgelopen jaren, zoals de Belastingdienst en de rechtbank. De komst van de marinierskazerne zou wisselgeld daarvoor zijn. Op 17 mei praten de Tweede Ka merleden met een afvaardiging van het Korps Mariniers over de kwestie. De ammunitie in de Zeeuwse brandbrief moet tegen wicht bieden aan de negatieve be richtgeving van de kant van de mariniers zelf. Die hebben de afge lopen tijd luidkeels laten horen dat ze liever naar een andere baas op zoek gaan dan naar Zeeland te ko men. zaterdag 5 mei 2018 e? Tholenaar Ruud Muijt wil met buurtgenoten de Ambachten- wijk in zijn stad veiliger maken en is een inzamelingsactie be gonnen voor een BuurtAED. Michiel Bouwman Tholen - Ruud Muijt Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE In Kapelle is het binnen kort officieel verboden om jassen of tassen te hebben om dingen in te verstoppen. Dit gebeurt nu soms om te stelen in winkels. Het verbod komt in de apv te staan, zodat er ook daadwerkelijk tegen kan worden opge treden. De nieuwe apv biedt ook meer handvat ten om op te treden tegen onder meer over last door het houden van veel huisdieren en drugs gebruik. THOLEN De Stichting Behoud Weervisserij houdt ook dit jaar weer excursies naar de weervisserij op de Oosterschelde. De eeuwenoude vangstme thode voor ansjovis wordt daar levend ge houden door de familie Van Dort uit Bergen op Zoom. Deelnemers ver trekken bij de Bergse- diepsluis op een sport visboot, maar stappen later over in sloepen. Meer info op behoud- weervisserij.nl. VLISSINGEN Bewoners van Boulevard Bankert ervaren steeds meer overlast van quads en brommers, hoorde Coen van Dalen. Het raadslid van de Christen- Unie vraagt B en W of het verkeersbord 'fiets pad' door de gemeente is weggehaald of door van dalen is meegenomen. Hij pleit voor het terug zetten van het bord, be keuren van overtreders en het dichthouden van het hek naar de glooiing. Ossenisse doet een gooi naar de landelijke titel Gouden Pit van de actie Kern met Pit. Met de herinrichting van het dorpshart won Osse nisse al de provinciale Kern met Pit-prijs. Nu kan er via kernmetpit.nl landelijk op de Zeeuwse winnaar worden ge stemd die zo kans maakt op 3000 euro. Meer dan dertig Zeeuwse bedrij ven hebben zich aangesloten bij een lobby om de verhuizing van de marinierskazerne naar Zee land te laten doorgaan. „En er komen nog steeds bedrijven bij", aldus Mirjam van Zuilen, die be trokken is bij het initiatief. Ondine van der Vleuten Middelburg m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 128