HOEWEL GESCHEIDEN DOOR EEN OCEAAN, ZULLEN DE TWEE LANDEN VOOR ALTIJD GOEDE VRIENDEN ZIJN 1 e moeten het koud hebben gehad, hier aan de Ottawa- rivier. De winters duren lang in de hoofdstad van Canada, en de familie Van Oranje uit Baarn maakte er noodgedwongen vijf mee. De villa waar prinses Juliana en prins Bernhard met hun dochters in ballingschap gingen terwijl Nederland bezet was door nazi-Duitsland, staat in een weidse groene buitenwijk van Ot tawa. Niet ver van de rivier, die op een ijzige aprildag nog altijd deels bevroren is. De woning is niet toegankelijk voor publiek, maar het park erachter biedt in het voorjaar, als de parkwachter de poorten opent, de narcissen bloeien en bruidsparen bezit nemen van het paviljoen, een spectaculair uitzicht op Quebec, de Franstalige provincie aan de overkant van het water. Lentestormpje Er drijven nog wat ijsschotsen. De Canadezen verontschuldigen zich voor het ongewoon gure weer. Zelfs als een lentestormpje met verdwaalde sneeuw vlokken over Ottawa raast, is het weelde rige parlementsgebouw in het hart van de stad een plaatje. Dagelijks struinen gidsen met groepjes toeristen door de donkere gangen, voor een bezoek aan de klokkentoren, een blik in het Lagerhuis en een glimp van de troon voor koningin Elizabeth in de Senaat. „We zien haar niet vaak, dus haar plaatsvervanger, gou verneur-generaal Julie Payette, zit erop", zegt de gids van dienst, Karine Gauthier. Met een beetje geluk vang je wel een glimp op van Canada's aan trekkelijkste beziens waardigheid: premier Justin Trudeau. „Soms zien we hem voorbijlo pen", zegt Gauthier. Het land van onze bevrijders werd in en vooral na de oorlog voor veel Nederlanders een nieuw thuis. En dat is te zien. De beroemdste Nederlan ders in Canada, de Van Oranjes, woon den zelfs vlakbij het Canadese parlement. Om de hoek, in St. Andrews Church, werd prinses Margriet gedoopt. In het statige Civic Hospital in het zuid westen van de stad werd een verloskamer tot extraterritoriaal grondgebied ver klaard zodat de baby niet de Canadese, maar de Nederlandse nationaliteit zou krijgen. Van Commissioner's Park, grenzend aan Ottawa's pastahemel Little Italy en in de zomer een populaire locatie om te ka noën en hardlopen, maakte Juliana een tulpentuin. Ze schonk na de oorlog 100.000 tulpenbollen aan de Canadezen. Nog elk jaar doet Nederland er 20.000 cadeau voor het tulpenfestival in het park, dat met een miljoen bloemen een van grootste ter wereld is. Er mid denin staat de Man Met De Twee Hoeden, een beeld dat een tweelingbroer heeft in Apeldoorn en zo symbolisch een verbin ding tussen Canada en Nederland vormt. Dierentuin Hoewel gescheiden door een oceaan, zullen de twee landen voor altijd goede vrienden zijn, vermeldt de plaquette. De uitbater van het Mexicaanse café met uitzicht op het beeld weet niet exact waar het voor staat - „Iets met koningin.Vic toria?" - maar wél dat het tulpenfestival 'fantastisch' is. In mei, dan moet je hier zijn, zoals zo'n 650.000 andere toeristen. „Het is prachtig, al die bloemen." Wie vanuit Ottawa het spoor van Ne derlandse immigranten naar het zuid westen volgt, leert meer verrassende kanten van Canada kennen. Ja, er is veel natuur, veel ijshockey, veel esdoornsiroop en veel leegte - het uitzicht vanuit de comfortabele trein tussen Ottawa en Toronto geeft er een ANADA KM voorproefje van, met her en der bossen en boerenschuren in de vlaktes die be dekt zijn met de laatste resten ijs en sneeuw. Maar er is evengoed gastronomie en wijn. De trein gaat naar Union Station in Toronto. Het monumentale Beaux-Arts stationsgebouw is de toegangspoort tot de stad en het drukste transportknoop punt van het land. Het biedt een impo sante kennismaking met Toronto. In de Great Hall zijn de namen van veel be langrijke bestemmingen in de wand ge beiteld, boven de vlaggen van de tien provincies. Saskatoon? Het ligt bijna 3000 kilometer verderop. Vancouver: 4400 kilometer, vier dagen met de trein. Winderig Een minuut of tien wandelen van het station staat de CN-toren, genoemd naar spoorwegbedrijf Canadian National dat de 553 meter hoge constructie in de jaren 70 liet neerzetten. Op een heldere dag kun je hier 160 kilometer ver kijken, ver voorbij de wolkenkrabbers en de stran den in het Ontariomeer. Op een winde rige dag, zoals vandaag, is de lift naar boven vertraagd, zegt de liftgirl. „In plaats van 58 seconden doen we er een minuut en 25 seconden over." Toronto lijkt een vriendelijke versie van New York. In elk metrostation loopt een alleraardigste menselijke wegwijzer rond. Toronto is ook de meest multiculturele stad op aarde, volgens de BBC. De helft van de 2,8 miljoen inwoners is buiten Canada geboren. Samen vertegenwoordi gen ze meer dan 230 nationaliteiten. Ze komen bij elkaar in de St. Lawrence Mar- ket. De markt is al 215 jaar een instituut in het oude centrum - de beste versmarkt van de wereld, vond National Geographic in 2012. Alles is er verkrijgbaar: Griekse olijfolie, Portugese kip, Oekraïense piero- gi's, honing uit Nieuw-Zeeland. Ook hier streken de Nederlanders neer. Het middelpunt van de markt is een Hollandse slagerij: Witteveen. In 1951 geopend door Harry Witteveen, die na de oorlog zijn heil in Canada zocht. Zoon Doug nam het over. magazine 41 OTTAWA ORONTO 100 KM ADE NlAGARA falls WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109