enorm gedoe was met al die kinderen die door dat huis liepen om alle spullen te verzamelen. Alle matrassen werden op een handkar gestapeld, en daaronder lag die Harley Davidson. Ik moest de volle handkar trekken en werd inderdaad aangehouden. De Duitsers tilden de bedden op, en ik dacht: nu ben ik weg, nu word ik, Jodin, op het allerlaatst tóch nog ontmaskerd. Gelukkig vonden ze de motor niet." 1946 Freds oudere broer Ben en Margreets zusje Chel behoren tot de kleine groep Nederlandse overlevenden van vernieti gingskamp Auschwitz. Fred gaat een jaar na de oorlog in mili taire dienst. Margreet werkt inmiddels als verpleegster in een ziekenhuis in Dordrecht. Fred zoekt haar op. Fred: „We waren allebei in uniform toen we elkaar terugzagen. Op het plein voor het ziekenhuis kusten we elkaar." Margreet: „De volgende ochtend werd ik op het matje geroepen bij de directrice: 'Zuster Olman, je hebt een soldaat staan zoenen, daar kan ik je voor ontslaan'. Toen ik haar uitlegde dat we vrienden van vroeger waren en allebei onderge doken hadden gezeten, kreeg dat strenge mens tranen in haar ogen." In 1948 trouwt Margreet, drie jaar later trouwt ook Fred. Ze stichten beiden een gezin. Door de jaren heen zien ze elkaar soms, zoals op de verjaardag van Ben, die in Dordrecht woont. Hoewel Ben inmiddels is gescheiden van Chel - zij emigreert naar Brazilië - blijft hij zijn vroegere schoonzus Margreet graag als familie beschouwen. Margreet: „Ik vond het altijd speciaal om Fred te zien, bij elke ontmoeting sprong er weer een vonkje over." Fred: „Er was iéts, dat was duidelijk." 2017 Beide huwelijkspartners zijn overleden, en het contact tussen Fred en Margreet wordt inniger. Sinds kort vormen ze een stel. Ze vieren samen vakantie - liefst cruisen ze - en ze slapen bij elkaar. Fred heeft een appartement in Amsterdam, Margreet in Zwijndrecht, beiden wonen zelfstandig. Na een driedaags bezoekje omhelzen ze elkaar stevig bij het afscheid. Fred: „Ik noem het gewenste intimiteit, maar we houden het bij een latrelatie; we gaan niet hokken." „We voelen ons vrij en blijven ons eigen leven leiden", zegt Margreet. Dat houdt de spanning in de relatie. Fred: „We willen elkaar zo vaak moge lijk zien. Veel jaren hebben we niet meer." 41 magazine 35 Dit stuk is geschreven door Edith Andriesse. Zij is de dochter van Fred. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 103