'ALTIJD ALS IK FRED ZAG, SPRONG ER EEN VONKJE OVER' Freds broer Ben en Margreets zus Chel naar Kamp Vught gebracht. Vandaaruit worden ze uiteindelijk naar concentratie kampen vervoerd. Margreet wordt op een avond opge haald en op de fiets naar een geheim adres gebracht. Ze komt terecht bij een Engels gezin waar ze werkt als dienst meisje. De inmiddels 17-jarige Margreet is doodsbang dat wordt ontdekt dat ze een vals persoonsbewijs heeft. Daarop staat dat ze Tiny van der Poorte heet. „Ik moest opendoen als de bakker en de sla ger aan de deur kwamen. Maar als de bel ging, stond ik doodsangsten uit." Ze wordt ziek, vermoedelijk psychisch. „Ik verstijfde helemaal." In het ziekenhuis ontmoet Margreet een mevrouw Pot, die haar een nieuw onderduikadres verschaft, in Helmond. In het aardedonker fietst Margreet er naartoe. Ze raakt verstrikt in een prikkel draadversperring op het moment dat er een busje met Duitse militairen langs komt. „Tot mijn verrassing hielpen die moffen me en brachten me naar Helmond. Gelukkig heeft niemand om mijn persoonsbewijs gevraagd." Margreet belandt bij een katholieke familie met drie kinderen. „Aan het eind van de oorlog hadden ze er zeven! De moeder had vaak zwangerschapsin fecties en ik deed het huishouden. Kei hard heb ik gewerkt, ik kon die kinderen helemaal niet aan. Veilig voelde ik me ook niet. Deze mensen hadden nooit geld gehad voor een huishoudelijke hulp, en ineens was er een meisje met donker haar in huis. Dat moest toch opvallen? Het was geen liefdadigheid dat ze mij in huis namen. Mijn ouders betaalden er voor." Fred zit in die periode met zijn ouders ondergedoken in Nuenen. Via een con nectie bij Philips kunnen de Andriesses terecht bij de familie Spekking, een gezin met vijf kinderen. De familie heeft het er relatief goed. Van hun spaargeld betalen ze elke maand 25 gulden voor het onderdak. „De Spek- kings hadden gezegd dat we mochten blijven, ook als het spaargeld op zou zijn voordat de oorlog was afgelopen." Een aantal mensen in het dorp, onder wie de huisarts, weet dat er bij de Spekkings onderduikers zitten, en de slager brengt elke week een extra portie vlees. Er wordt gezorgd dat Fred genoeg te lezen heeft en een studie radiotechniek kan doen. Fred: „We mochten zelfs in de tuin komen." Op een gegeven moment gaat de bel. Fred: „We schrokken ons rot, want in een dorp komt iedereen achterom. We dachten echt dat we werden opgehaald." Maar in plaats van een overvalwagen staat er een jong meisje voor de deur. Fred: „Het was freule Van Hardenbroek, die op het Nuenense kasteel woonde. Ik kende haar van de mulo. Ze kwam bonkaarten brengen. Want doordat wij zonder tussenkomst van de illegaliteit waren ondergedoken, hadden we geen distributiestamkaart en dus ook geen maandelijkse bonkaarten." 1944 De bevrijding, die voor de zuidelijke pro vincies op 17 september 1944 komt, be leven Margreet en Fred heel verschillend. Fred: „Ik herinner me dat ik enorm geronk hoorde. Door het zolderraam zagen we zwermen vliegtuigen. Ik zag een heleboel parachutisten uit de lucht vallen. Tientallen Engelse tanks namen stelling op de straat voor het huis. Een grote brigade Duitse tanks was in aan tocht. Die nacht zaten we met de familie Spekking in de kelder. Een granaat sloeg in op het balkon. De volgende dag, na de tankslag, kon ik naar buiten. Een onvoor stelbaar euforisch gevoel maakte zich van mij meester. Vrijheid! Dat ik ieder een, ook aan de Engelse militairen, kon vertellen dat ik ondergedoken had geze ten, dat was onvoorstelbaar. In het huis naast ons bleek tot onze verbazing ook een Joods gezin te hebben gezeten." Bij Margreet gaat het er anders aan toe. „Het huis waar ik zat, lag aan een kanaal. De Duitsers wilden het gebruiken als uit kijkpost. Wij moesten halsoverkop ver trekken. In de kelder had de huiseigenaar stiekem een Harley Davidson staan. Die moest mee. Ik herinner me dat het een Sterren Fred (links boven) en Margreet (mid den boven) staan op de foto van het huwelijk van Ben en Chel in 1942. -Margreet Olman 341 zaterdag 5 mei 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102