Als kincl zitten ze bij elkaar in de klas. Omdat ze .Joods zijn, duiken ze tijdens de Tweede Wereldoorlog onder. Op hoge leeftijd krijgen ze een relatie. „Het is een wonder" zegt Fred Andries.se (92). Margreet Olman (93) aait zijn hand. „Dat we allebei nog leven is al een wonder." Toch nog handen van de nazi's te blijven. Van emi- school. Ze krijgen tijdelijk samen les van geren tot zelfmoord plegen." Joodse leerkrachten. Tot het verstandiger Het lijkt Margreets vader verstandiger wordt onder te duiken, om Amsterdam te verlaten en terug te keren naar Brabant. „Dat leek hem veili- 1942 ger, hij voorzag dat er in Amsterdam een Freds oudere broer Ben werkt bij Philips, getto zou komen." In de zomer van 1942 trouwt hij met Terug in Eindhoven belandt Margreet Margreets zusje Chel. Op het huwelijk op de mulo. Doordat ze vaak van school dragen de gasten de verplichte jodenster is gewisseld, zit ze niet langer bij Fred in op hun kleding. Fred: „Een feestelijke de klas, maar eentj e lager. trouwerij was het niet." Fred: „Ik vond het alleen maar gewei- Door dit huwelijk kan ook Chel terecht dig dat ze er weer was. Dat bolle pony- bij het Speciaal Ontwikkelings Bureau, kopje had ze niet meer, maar ik vond haar een door Philips georganiseerde groep nog steeds lief." Joodse werknemers aan wie wordt be- Na school maken ze vaak samen huis- loofd dat ze niet zullen worden gedepor- werk, in de kamer achter de koosjere sla- teerd. Fred: „Ze krijgen te horen dat ze gerij van Freds vader. Lang blijven ze niet naar Spanje konden emigreren." op de mulo, want al snel mogen Joodse Hoewel personeel van Philips en hun kinderen niet meer naar een openbare familieleden veilig zou zijn, worden ls 10-jarige speelt Greetje, zoals ze wordt genoemd, graag bij Freddy thuis. Ze zit ten bij elkaar in de klas op de Nutsschool in Eindhoven. Margreet: „We voelden ons blijkbaar toen al tot elkaar aangetrokken." Fred: „Je was ook zo'n mooie meid!" Margreet: „Dat weet jij nog!" Fred: „Ja, je had een bol kopje en schat tig ponyhaar." Margreet: „Ik herinner me dat jouw moeder van die heerlijke taarten bakte." Niet lang daarna verhuist Margreet naar Amsterdam. Haar vader, die filiaal chef is bij schoenwinkel Bata, wordt gere geld overgeplaatst. Als Duitsland Nederland binnenvalt, woont de familie Olman in de Rivieren buurt, een wijk met veel Joden. „We zagen mensen van alles doen om uit magazine 33 TACHTIG JAAR LATER ALSNOG VERLIEFD Tekst EDITH ANDRIESSE Foto's MARIJN SCHEERES WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101