II M 9 Politiemol M. vrij a blunder OM toik de rand van de hoofdstad. „Na afloop van een demonstratie zei iemand: kom op, we gaan naar Odéon! We hadden dat niet van tevoren be dacht", vertelt Jean-Max Causse, die een van de bezetters was. Hij was geen student. Hij werkte bij een ver zekeringsbedrijf en had een bios coopzaal, maar was als Marxist-Leni nist solidair met de demonstranten. „We liepen het theater binnen en toen kwam de directeur op ons af en zei: dit is een theater van het volk! Toen zeiden wij: het volk, dat zijn wij! De directeur liep weg en we heb ben hem nooit meer gezien." Jongensdroom De bezetting van Odéon was een feit. Causse en zijn 'vrienden' hielden er de wacht. Jongeren liepen dagen- en nachtenlang in en uit. „Op een dag kwam Jean-Paul Sartre binnen. Sar- tre! De filosoof. Hij ging het podium op en hield een lezing over psycholo gie. Hij vertrok meteen weer. Zonder één woord tegen ons te zeggen. We hadden gehoopt dat hij ons zou aan moedigen of zo. Maar niks. Dat von den we niet leuk, nee." Wat ze nu 'mei 68' noemen, was veel méér dan een studentenprotest Voor Causse was mei 1968 een soort jongensdroom met revolutionaire al lure. „We wilden een andere maat schappij. We zagen de regering als onderdrukker. Jongeren konden hun plaats niet meer vinden in de maat schappij. We wilden vrijheid, rotzooi schoppen, de regering naar huis stu ren. We wilden dat De Gaulle zou opstappen. Hij was de verpersoonlij king van de onderdrukker, was nota bene militair!" De president en oud-legerleider ruimde uiteindelijk, in 1969, het veld. Maar het jaar ervoor, eind juni 1968, won zijn rechtse UDR-partij nog de verkiezingen. Links bleek te verdeeld om alle protesten van dat jaar te bun delen en jongeren mochten pas vanaf hun 21ste stemmen. En veel mensen waren ook gewoon bang. „Dat was de grote groep 'onzichtbare' Fransen", aldus Bantigny. „Die mensen waren bang voor chaos en bang voor bur geroorlog. Daarom stemden ze op De Gaulle, om de orde te handhaven." Jean-Max Causse kijkt ook kritisch terug. „Het was een soort droom", zegt hij. „Maar dan wel een droom die uiteen spatte. Wij geloofden in het Marxisme, maar zagen later wat er écht was gebeurd in Oost-Europa. Dat deed pijn." In Frankrijk zelf won De Gaulle de verkiezingen in 1968, maar de maat schappij veranderde wel fundamen teel. Er kwamen meer rechten voor arbeiders, meer inspraak voor stu denten en salarissen gingen omhoog. Causse: „Een politicus zei eens over mei 1968: de politieke revolutie heb ben we die maand verloren, maar de culturele revolutie hebben we op lange termijn gewonnen." Door een fout van het Open baar Ministerie komt politie mol Mark M. per direct vrij. Het OM heeft verzuimd tijdig ver lenging van het voorarrest van M. aan te vragen, die vijfjaar de gevangenis in moest voor het verraden van politiegeheimen. De politiemol zorgde voor veel commotie. De Weerter aspi rant-agent kon in politiedos siers, die hij via een makelaar doorspeelde naar criminelen. De rechtbank veroordeelde hem tot vijfjaar cel. Hij moest ook meteen de cel in. Omdat hij in hoger beroep ging, gold dat als voorarrest. Dat moet regelmatig verlengd worden, in geval van een hoger beroep moet dat binnen zestig dagen. De mol zat, zo bemerkte advocate Schoolderman, al 67 dagen binnen. Zij vroeg bij het hof om onmiddellijke vrijla ting en kreeg gelijk. Omdat de uitspraak gisteren net na 17 uur kwam, kan dat volgens de Roermondse gevangenis waar M. wordt vastgehouden, pas vandaag. Dat is volgens School derman opnieuw onterecht, na de zes dagen die hij al te lang binnen bleef. Noodweer in India kost meer dan 100 levens Zandstormen en zware regen buien hebben in het noorden van India meer dan honderd levens geëist. In de deelstaat Uttar Pradesh vielen ten min ste 64 doden, in de deelstaat Rajasthan 35. Veel slachtoffers lagen te slapen toen hun hui zen instortten door het na tuurgeweld. De elektriciteit is op veel plaatsen uitgevallen. Ook zijn honderden bomen ontworteld en is veel vee om gekomen door het noodweer. Weerkundigen zeiden dat windsnelheden tot wel 126 ki lometer per uur werden geme ten. De wens is simpel: we hopen dat er zo snel als mogelijk een oplossing komt werk neer. Onderwijzers en spoor werknemers demonstreerden mee uit solidariteit met studenten. „Wat ze nu 'mei 68' noemen was veel méér dan een studentenprotest", zegt historica Bantigny. „Het begon al veel eerder, en ook in juni waren er nog heel veel stakingen. Maar het be langrijkste is misschien wel dat in bijna alle lagen van de bevolking werd meegedaan aan de protesten." Zij mocht als onderzoekster oude politiestukken inzien en las wie er gearresteerd werden bij de demon straties in Parijs, nadat de Sorbonne universiteit werd gesloten. „Dat wa ren niet alleen studenten, maar ook postbodes, werknemers, spoorperso- neel, cafépersoneel, noem maar op." Volgens schattingen werd in mei, en ook nog in juni, door zo'n zeven tot tien miljoen Fransen gestaakt. Daarmee was het 'het grootste soci ale protest ooit in Frankrijk', aldus Franse krantenkoppen. Half mei werden vrijwel tegelijker tijd twee bezettingsacties gestart. Jongeren bezetten het Odéon theater in Parijs en arbeiders blokkeerden de toegang tot een Renault-fabriek aan SERIE Agent verdacht van fraude China plaatst raketten Arrestaties na schietincident vrijdag 4 mei 2018 SONGS KXK OSITIM -SONG! II Dó GUST Att „mm IUI0 *KHK {•SONGS .MlTUf TOIK KHK •SONGS -SONG. iWUIt tUTMi I1KJ0 ttHJO dyiTUi tIJO FOIK •SONGS fOtK ■SONGS UNTMtt IIIJO Ludivine Bantigny (historica) DEN BOSCH UTTAR PRADESH Kardinaal Angelo Beccui, pro minent lid van het Vaticaan, bidt voor een oplossing bij de formatie van een nieuwe rege ring in Italië. De Italiaanse pre sident Mattarella probeert al twee maanden een coalitie te vormen. Een ongeval op de A12 zorgde gisteren in de avondspits voor een verkeerschaos. Rond Leiden, Den Haag en Rotterdam stond het verkeer muurvast. De politie vermoedt dat het onge luk ontstond doordat een vrachtwagen een lekke band kreeg tijdens het inhalen. Zes mensen raakten gewond, fotojoshwalet Welke bijzondere herinneringen heeft u aan 1968? Stuur uw verhaal, in maximaal 250 woorden, naar oproep.pzc@ persgroep.nl MAASTRICHT Het Openbaar Mi nisterie Limburg ver denkt een agent, werkzaam in Maas tricht, van verduiste ring van geïnde ver keersboetes. In 2017 zou hij meer dan 15 Belgische autobe stuurders contant hun boete hebben laten betalen. Het geld stak hij in eigen zak. Het OM Lim burg onderzoekt of de omvang van de verduistering groter is. De agent is buiten functie gesteld. BEIJING China heeft kruisra ketten en luchtaf- weerraketten ge plaatst op drie be twiste eilanden in de Zuid-Chinese Zee. Amerikaanse bron nen melden dat de raketten schepen op ruim 500 kilometer afstand kunnen tref fen. De Chinese claim op een groot deel van de Zuid- Chinese Zee en haar eilanden wordt aan gevochten door onder meer Vietnam en de Filippijnen. AMSTERDAM De politie heeft twee mannen van 22 en 23 jaar opgepakt na een dodelijke schiet partij in Amsterdam- Zuidoost, woens dagavond. Een man overleed ter plaatse, op straat in de Bijl mer. Een ander van 29 raakte gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9