II 8 Precies vijftig jaar geleden stond Parijs door studentenacties op z'n kop, en lag Frankrijk door stakingen compleet stil. het kanteljaar VU0WICNES Knmrnbourg achter de rug. Er was economische groei en welvaart. De naoorlogse ba byboom had een nieuwe generatie Fransen opgeleverd die vol verwach ting naar de toekomst keek. Het aan tal studenten was in tien jaar tijd ge groeid van 150.000 tot 500.000. Grijze machthebbers Maar de toekomst was medio jaren 60 niet hoopvol. Bedrijven in de mijnindustrie en de textiel sloten hun deuren, de werkloosheid liep op. Studenten zagen hun kansen op de arbeidsmarkt afnemen. Vooral jonge ren herkenden zich steeds minder in hun 'grijze' machthebbers. „De modernisering stond voor de deur, alle leek mogelijk te zijn, maar ik had het gevoel verstikt te worden in een samenleving waar de deuren op slot bleven", aldus de beroemde socioloog Jean-Pierre Le Goff in een egodocument dat hij schreef over 'zijn' mei 1968. Frustraties waren het gevolg. Over al werden acties, demonstraties en protesten georganiseerd. Boeren kwamen eten brengen naar stakende arbeiders. Havenarbeiders legden het Jean-Max Causse (78) heeft pretoogjes. Ze fon kelen als hij door de stu dentenwijk Quartier La- tin in Parijs loopt en men sen begroet. Ze fonkelen ook als hij in een café op een pleintje voor de Sorbonne uni versiteit gaat zitten en de serveerster een knipoog geeft. En ze fonkelen he lemaal als hij vertelt over tóen. „We stonden hier op straat, op de Boulevard Saint-Michel. Er waren demonstraties, overal liepen smeris sen. Wij hadden op de boulevard barricades opgericht, soms staken we die in brand. Van de andere kant kwam de oproerpolitie eraan. En dan was het vechten. Keihard. Soms ging het de hele nacht door. En de nacht erna weer, en daarna weer. Ik denk dat ik opgeteld zo'n twee weken con tinu op straat heb geleefd. Demon streren en vechten met de politie. Dag en nacht bijna." Het was 1968 in Parijs en het was onrustig. Onder studenten rom melde het al een tijd. Aanvankelijk had het protest een banale aanlei ding: studenten in Nanterre, aan de rand van Parijs, eisten het recht om de gebouwen binnen te mogen waar vrouwelijke studenten sliepen. Maar al snel groeide het protest en werden de eisen verbreed. Er volgden acties, demonstraties en geweld. Startschot De beroemde Sorbonne universiteit in Parijs werd op 3 mei gesloten, uit vrees voor nieuwe studentenprotes ten. Dat was het startschot voor een eerste nacht vol ongekend geweld in studentenwijk Quartier Latin. De baksteen werd het symbolische wapen van de jongeren. Een voor een werden stenen uit de straat gewrikt en naar de politie gegooid. Op de zwart-witfoto's uit die tijd zijn agen ten te zien die zich met ouderwetse helmen en wapenschilden bescher men tegen de regen van kasseien. Op muren en in universiteiten ver schenen leuzen waarin de Franse po litie met de SS werd vergeleken. Op de journaals van destijds spreken de presentatoren over 'jongemannen die het opnemen tegen de ordebewaar ders van de Republiek'. „We maakten ook brandbommen", herinnert Causse zich. „Die gooiden we naar de agenten op straat. Ik was een van de besten in het gooien van brandbommen. We hebben ook een keer brand gesticht in een politiebu reau hier verderop." We demonstreerden en vochten met de politie. Dag en nacht bijna Nacht na nacht was het onrustig. Vele honderden studenten en agen ten raakten per nacht gewond. Er hing een revolutie in de lucht. Presi dent Charles de Gaulle legde een plechtige verklaring af: 'Dit straatge weld is ontoelaatbaar!' Causse: „Op een gegeven moment werden we met een groep demon stranten aangehouden. Ze stopten ons in een politiebusje en we werden met z'n allen in de cel gegooid. Toen zijn we enorm gaan schreeuwen en hebben we met z'n allen op de grond gepist. Na een half uur waren die agenten het beu en zeiden: wegwe zen, laat je hier niet meer zien! Toen stonden we weer op straat." 'Mei 1968' heeft in Frankrijk legen darische vormen aangenomen. Som migen zwijmelen nog steeds weg bij de gedachte aan de 'romantiek' van het idealistische verzet van jongeren tegen machthebbers. Anderen rillen van afschuw omdat 1968 voor hen vooral het jaar was dat traditionele normen en waarden - lees: gezag en autoriteit - overboord werden gezet. „In de jaren 60 werd eigenlijk alles ter discussie gesteld. In de mode, met meer bloot, in de muziek, met rock. Maar ook in de politiek. Er stonden dissidenten op in Oost-Europa en er was verzet in de VS tegen de oorlog in Vietnam. Dat speelde allemaal een rol bij wat hier gebeurde in 1968", zegt historica Ludivine Bantigny. Frankrijk had welvarende decennia vrijdag 4 mei 2018 Dit is de vijfde aflevering van een serie verhalen over bijzondere momenten in 1968 Van de executie van een Vietcong- strijder tot de lancering van de Apollo 8. 1968 Demonstraties, pro testen en stakingen. De straten van Parijs werden in mei 1986 bezet door boze stu denten, bijgestaan door solidaire arbei ders. FOTO'S AFP EN EPA Kijk op de site bij/video voor beelden van de studenten protesten van mei '68. 'Het volk? Dat zijn wij!' Frank Renout Parijs -Jean-Max Causse (demonstrant in 1968)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8