RENATE WENNEM ARS Nieuwe techniek verbetert kwaliteit van donornieren 6 Met bestemmingen in meer dan 100 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt of bel 088-0885 886 vrijdag 4 mei 2018 Column Je vraagt je af of dat ene grote badlaken er nog in past. Staat leuk bij je bikini. Dus je propt. En twee boeken is mis schien te weinig voor twee weken. Dus nog één erbij. Dat past nog net in de hoek van je koffer. Eigen lijk heb je te veel schoenen mee. Maar je wilt kunnen kiezen. Er ontstaat een berg in je geopende koffer. Als je er op gaat zit ten, krijg je hem net dicht. Dan op de weegschaal. Twee kilo overgewicht. Ie gokt het er op. Even later sta je vloe kend op Schiphol. In een eindeloze rij geïrri teerde reizigers. Het bagagepersoneel staakt. De eikels. Net nu jij op vakantie gaat. En wanneer je dan ein delijk aan de beurt bent om je koffer in te checken, gaat die trut achter de ba lie nog moeilijk doen ook. Om twee kilo! Sta je daar voor joker, want je koffer moet open en je moet dat boek en die enorme handdoek in je handbagage prop pen. Iedereen kan de puinhoop in je koffer zien liggen. Dus nee, dit was niet wat je je had voorgesteld van het begin van je vakantie. Van de voorpret die op Schiphol al zou beginnen. Je koopt nog snel een paar roddelbladen in de kiosk, drinkt een veel te dure koffie en rent naar de gate. Wan neer even later de motoren van het vliegtuig brullen, je oren dichtslaan en Nederland W verandert in een kleur rijke puzzel onder je, kun je eindelijk ontspannen. Waar je ondertussen niet bij stilstaat, is de reis die je koffer heeft gemaakt. Want die wordt niet naar je be stemming geto verd. Die wordt door transport banden, wagentjes en machines, maar vooral door mensenhanden in het vliegtuig getild, gesleurd en geduwd. En dan zijn die twee ex tra kilo's ineens heel veel. Want die mensenhanden zitten vast aan een mens. In dit geval waarschijn lijk niet iemand die naast je zou kunnen zitten in het vliegtuig. Want zo'n reis is duur. Te duur voor iemand die dagelijks in ploe gendienst zijn rug naar de filistij nen tilt. Want terwijl jij lekker in de lucht hangt, is hij alweer in het benauwde ruim van een ander vliegtuig bezig met de koffers voor een volgende vlucht. En die gene wil nu heus niet jouw vakan tie verpesten door het werk even stil te leggen. Maar realiseer je dat het niet de kaboutertjes zijn die er voor zorgen dat jij in Verweggistan je eigen koffer weer van de band kunt plukken. Fijne vakantie! Het zijn niet de kaboutertjes die jouw koffer inladen Een nieuwe techniek zorgt ervoor dat donornieren beter werken na transplantatie. Dit is goed nieuws voor oudere nierpatiënten. Hanneke van Houwelingen Rotterdam In het Erasmus MC is voor het eerst in Nederland een nier ge transplanteerd die vooraf werd gespoeld met een warme vloei stof. Met succes. Voorheen lag een oudere donorpatiënt na de transplantatie nog wekenlang aan een dialyseapparaat. Nu kon hij direct naar huis en voelde zich energiek. De onderzoekers gebruikten een vloeistof van 37 graden, om de normale omgeving van de nier zoveel mogelijk na te bootsen. Ze spoelden het donororgaan twee uur lang met een mengsel van bloed, medicijnen en voedings stoffen, voordat het naar de ont vanger ging. De nieuwe spoeling zorgt er voor dat afvalstoffen uit de nier worden verwijderd en dat de energievoorraad van de cellen in de nier een oppepper krijgt. Het Rotterdamse ziekenhuis doet nu een verkennende studie onder tien oudere patiënten. Al jaren wordt onderzoek ge daan naar methoden om de kwa liteit van oudere donornieren te verbeteren. Nu worden ze nog ge spoeld met een koude vloeistof met medicatie. Maar dat werkt onvoldoende, zegt transplantatie chirurg Robert Minnee van het Erasmus MC. Na een jaar is bij twee derde van de oude patiënten de nierfunctie minder dan 30 pro cent. Bij de patiënt die onlangs t Patiënt kan na transplantatie direct naar huis een donornier kreeg met de nieuwe, warme techniek is dat nu al 45 procent. „De patiënt is veel energieker, hoeft geen middag dutje meer te doen en heeft geen last meer van koude handen en voeten. Het verschil is groot." Het Erasmus MC verwacht jaarlijks zo'n twintig oudere pa tiënten op deze manier te helpen. Het onderzoek richt zich speci fiek op 65-plussers. Door de ver grijzing komt niertransplantatie bij hen steeds vaker voor. Kras.nl/50333 Kras.nl/39043 Kras.nl/curacao-cruises Kras.nl/76647 Zeecruise Caribbean Per MS Monarch***+ Zonvakantie Puglia - Italië Groepsrondreis Karakteristiek Andalusië Autovakantie Verrassend Duisburg Busreis Royal Londen GO Stakina De wereld is Kras en Calamiteite Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveri 4-sterrenhotel in het centrum Winkelen aan de Königstrasse Klantbeoordeling 8,7 Ontdek het imposante Londen Voordelige excursies o.l.v. NL-gids Klantbeoordeling 8,7 All Inclusive cruisen ind. fooien O.a. Aruba, Colombia en Panama Strandverlenging Curagao mogelijk! Prachtig 4-sterrenresort Mooie landelijke omgeving Klantbeoordeling 8,9 Met o.a. Ronda, Sevilla en Córdoba Inclusief entree Alhambra Klantbeoordeling 8,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6