II Opera na 60 jaar terug in Zierikzee EXCLUSIEF 199 7 STORMVLOED SCHELPHOEK Regisseur Tjeerd Muller laat deze week opnames onder water maken indeSchelphoek, voor de film die hij maakt over de daar weggespoelde buurtschap. VERKRIJGBAAR M,D!,"t!i£|üM Tweeëntwintig huizen en boerderijen stonden er, een café en een ge maal. Er was een land- bouwhaventje en de fa milies Blom en Simons, waarvan de vaders machinist waren op een dragline, hadden er hun woonwa gens neergezet. Tot 1 februari 1953. Toen brak de dijk en spoelde de hele buurtschap weg. Vijftien be woners, onder wie zeven kinde ren, kwamen om. De stilte die er na de Ramp viel, is altijd gebleven. Het dorpje is een natuurgebied ge worden. Daar waar vroeger kinde ren op straat speelden, zweven nu zwermen strandlopertjes boven het wateroppervlak. Daar waar 65 jaar geleden koeien liepen te gra zen, halen vissers nu hun fuiken binnen. Een zeewierkweker heeft er zijn touwen gespannen. Van de buurtschap Schelphoek is niets meer te zien. Alleen het fundament van het gemaal staat er nog. En daar tegen aan, tussen het wier en de Japanse oesters, liggen nog wat stukken hout en restanten van muurtjes. Een kleine fundering zelfs, voor wie goed kijkt. Het zijn de aller laatste tastbare herinneringen aan de Schelphoek. Dat was precies wat regisseur Tjeerd Muller nog goed kon ge bruiken in zijn film Stormvloed in de Schelphoek. „Een baksteen laat al zien dat er iets heeft gestaan. En onder water is dat nog spannender om te zien dan droog, bij laagwa- ter. Ik heb eerst zelf lopen klooien met een camera met waterkap, maar dat werd niks. Via andere filmmakers werd ik gewezen op Robert Hughan, een Hagenees die kan duiken én kan filmen. En om dat hij zo gefascineerd was door het verhaal van alles wat hier is ge beurd, wilde hij me wel helpen." Onderwatercamera Hughan heeft afgelopen dagen de bodem van de Schelphoek, nabij de sluizen, met een professionele onderwatercamera afgespeurd. Bakstenen en hout, dat was inder- Onder water zijn de restanten nog spannender om te zien dan droog, bij laagwater daad alles wat hij aan restanten te genkwam. Meer had Muller ook niet verwacht. „Verderop zal mis schien nog wel meer liggen. Wie weet kom je daar nog een wiel van de woonwagens tegen. Deuren, misschien wel meubels. Maar daar filmen is onbegonnen werk. Dan zou ik een heel duikteam moeten inhuren." Havenmeester Van de Schelphoek zijn zelfs nog zes kinderen vermist. „Maar die kunnen ook in de Oosterschelde zijn terechtgekomen", vertelt Mul ler. „Daar zijn de havenmeester en zijn vrouw ook gevonden, in april 1953. En nog wel meer mensen." Elk verhaal uit de Schelphoek is er één om van te huiveren. Tot dat van de man die met zijn jeep vast kwam te zitten en de nacht als ooggetuige in het gemaal door bracht, aan toe. Alle interviews heeft Muller afgerond. De muziek is gemaakt en de voice-over, die wordt gedaan door EO Planet Earth-stem Peter Drost, is gere geld. Muller moet nu gaan monte ren, al heeft hij een deel gelukkig al gedaan. De film moet in september, als filmfestival Film by the Sea plaats vindt, af zijn. „Dat gaan we halen. Maar wie weet stuit ik nog op iets bijzonders. Bij De Tien van Renesse ging ik ook nog op de valreep naar Dachau, om een kleindochter van één van de gehangenen te ont moeten. Dat is het mooie van een documentaire: niets ligt vast. Deze onderwateropnames zijn eigenlijk al een bonus." Zierikzee Dat blijkt uit archiefonderzoek van organisator Martin de Jong en stadshistoricus Huib Uil. De laatste wist al dat Zierikzee een reputatie heeft op operagebied, maar heeft nu de data paraat. Op 9 mei 1854 werden een scène en een aria ten tonele gebracht van de opera Faust van Louis Spohr. Volgens Uil is dit in elk geval een van de eerste opera-uitvoeringen in Zierikzee. Acteurs en zangers waren lid van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Het podium was hotel Het Wapen van Zeeland. In 1856 werd aan de Paar denstraat de Concertzaal geopend, maar ook in de Nieuwe Kerk en op Zierikzee heeft een reputatie hoog te houden op operagebied de muziektent aan het Havenpark werden opera's gespeeld. Muziek gezelschap Kunst en Eer voerde er in 1913 de opera Het Gouden Kruis op. In 1920 volgde Franchemont de Marskramer en in 1940 De Klokken van Corneville. De muziekprogrammering in Zierikzee werd na de Tweede We reldoorlog overgenomen door de Zeeuwse Volksuniversiteit. Die programmeerde in 1954 bijvoor beeld Donizetti's Don Pasquale. De laatste, in Zierikzee opgevoerde, opera is De Barbier van Sevilla van Rossini en uitgevoerd door Opera gezelschap Forum uit Enschede, met medewerking van de Neder landse Orkestvereniging. Zaterdag 12 mei pakt de Dutch Opera Studio de draad weer op met Puccini's tragische Suor Ange lica. Na de pauze zingt het gezel schap beroemde duetten en aria's. Aanvang 14.30 uur. Kaarten a 15 euro bij de VW. VOOR vrijdag 4 mei 2018 Elk verhaal is om van te huiveren Wendy Wagenmakers Serooskerke Tjeerd Muller (I) met duiker en onderwaterfilmer Robert Hughan bij -Tjeerd Muller de Schelphoek. foto dirk-jan gjeltema Voor het eerst in zestig jaar klinkt er weer een opera in Zie rikzee. Volgende week zaterdag wordt in de Willibrorduskerk Suor Angelica opgevoerd. Ton van den Nouweland Goes - Den Hertog Lange Vorststraat 27 www.denhertogservies.nl Middelburg - Peeters Geschenken Nieuwe Burg 8 www.peetersgeschenken.com ESSENTIAL PAN 0 28 CM - 4 L Ideaal voor sudderen, sauteren, roerbakken,noem maar op. Gemaakt van 5-PlyMaterial met Silvinox® afwerking. Het dubbelwandig deksel zorgt voor optimaal behoud van warmte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63