'Een molen is een liefhebberij' I 6 Koper in klein deel perceel concertzaal N> De sanering betekent nieuwe ver traging voor de nieuwbouw van Hotel Mondragon aan de Oude Ha ven. Het betreft een 'historische vervuiling' die aan het licht kwam bij het bodemonderzoek na de sloop van het oude theater in de achterliggende Paardenstraat. De vervuiling wordt op korte termijn opgeruimd. Omdat het slechts om een beperkt deel van het terrein gaat, wordt deze maand begonnen met het dichtgooien en egaliseren van het grootste deel van de bouw put met zand, zegt Biemond. „De zandlaag vormt een goede, stevige basis om te kunnen heien. Dat ge beurt in juni." In totaal gaan er 107 palen zo'n twintig meter de grond in. Na de bouwvakvakantie begint de opbouw van de parkeergarage en de verdere verdiepingen van het hotelcomplex. Wanneer die ruw bouw achter de rug is, wordt ook de renovatie van het nog bestaande monumentale pand aan de Oude haven onder handen genomen. De verwachte opening van Hotel Mon dragon is verschoven naar decem ber 2019. Eerder werd nog uitge gaan van de zomer van dat jaar. Het heiwerk gebeurt op een spe ciale manier, legt Biemond uit. In de grond worden gaten geboord, waar (vloeibaar) beton in wordt ge stort. Die methode voorkomt tril- lingschade aan de belendende mo numentale panden. Omwonenden zijn met een nieuwsbrief van het bouwbedrijf en de gemeente geïn formeerd over de vervuiling en de heimethodiek. Mondragon gaat bestaan uit 38 kamers, drie luxe suites, een Ha venzaal voor grotere feesten en een traditionele 'Rookkamer' voor bij zondere gelegenheden. Het bijho rende restaurant Cristó krijgt een eigen ingang aan de Oude Haven. Op de hoek komt een grand-café; Het Gouden Elfje. Lang zal-ie leven, molen De Lelie in Scharendijke. Het oude bedrijfsgebouw wordt dit jaar 150. En draait nog altijd elke dag. Honderdvijftig jaar oud lijkt gigantisch. Maar in het land der molens is - de deze maand jarige - molen De Lelie in Scharendijke een jonkie. Zij het een bijzonder jonkie. Het was in het verleden één van de weinige molens in Zeeland die met het zo genaamde 'zelfzwichtingsysteem' was uitgerust. Molenaar Martin van der Steen wil De Lelie in oude staat terugbrengen. Bij een 'zelfzwichter' zijn de wieken van de molen voorzien van een soort kantelbare klepjes. „Die passen zich continu aan de windsnelheid aan, waardoor de molen heel constant draait. Dat komt de kwaliteit van het meel ten goede." In Zeeland is geen enkele molen meer met dat systeem te vinden. Om meer wind te vangen, gebruiken molenaars zeilen. Van der Steen, die samen met zijn vrouw Jonna eigenaar is van het naastgelegen pannenkoeken restaurant met molenwinkel, wil De Lelie terugbrengen in oude staat. „Zoals het er zo rond 1930 moet hebben uitgezien." Met rood-wit-blauw gekleurde klepjes in de wieken, een passend kruirad („Dat is nu een soort fantasiemo delletje") en een gietijzeren raam in plaats van het huidige houtje- touwtje-kozijn. De molenaar wil de molen van de gemeente kopen, om snel aan de slag te kunnen. Daar is al lange tijd contact over. Van der Steen hoopt nu dat er snel groen licht komt. „Een molen heeft betrokkenheid en enthousi- asme nodig. Dat is min of meer onderdeel van het behoud. Als molenaar heb je dat: zo'n molen is liefhebberij. Dat ligt voor ambte naren anders." Techniek De molenaar kreeg de spreekwoor delijke tik van de molen beginjaren 80 uitgedeeld. Natuurlijk was hij - afkomstig uit de bouw - sowieso wel geïnteresseerd. Maar bij Van der Steen, die ook nog een tijdje als beroepsmolenaar werkte in Rock- anje en Brielle, ging het nét een stapje verder. „De techniek is interessant. Het is heel inzichtelijk. Als je het aan mensen laat zien, snapt ook ieder een het. Dat is anders met compu ters. Iedereen gebruikt een com puter, maar je hebt geen idee hoe het werkt. De techniek in de mo len is simpel, maar ook zó vernuf tig. En het leuke is dat je er nog steeds een product mee kunt ma ken." De Lelie - windkorenmolen met woonhuis - werd op 11 mei 1868 openbaar aanbesteed. Sinds de bouw hebben heel wat molenaars de molensteen draaiende gehou den, waaronder de bekende mole naarsfamilie Dijkman. Dijkman bracht dat zelfzwichtingsysteem aan. De latere molenaar Abram Coomans liet in 1942 een elektri sche maalderij bouwen, pal naast de molen. Op de plek waar gasten nu een pannenkoek eten of in het winkeltje rondneuzen. „Zo'n maalderij was vaak de doodslag voor de molen, maar ze hebben de molen toch draaiende gehouden. Misschien omdat wind gratis is of misschien was de molen voor de molenaar toen ook al liefhebberij." Wie een kijkje in een molen wil nemen, kan tijdens de Nationale Molendagen zaterdag 12 mei in verschillende molens in Zeeland terecht. Zie voor deelnemers: molens.nl en erfgoedschouwenduiveland.nl. Meer info over de Scharendijkse molen: molen-delelie.nl. IN DE REGIO Voorstelling na herdenking Opening expositie Nieuwe adressen kunstroute MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 4 mei 2018 SD Bodem Mondragon blijkt licht vervuild De bodem onder de voormalige Concertzaal in Zierikzee is deels vervuild met koper. Volgens woordvoerder Natasja Biemond van Bouwbedrijf Boogert gaat het om een klein hoekje binnen het totale terrein dat moet wor den afgegraven en afgevoerd. Marcel Modde Zierikzee Esme Soesman Scharendijke Xv, A Martin van der Steen wil de molen van de gemeente kopen om 'm terug te brengen in de staat van rond 1930. foto dirk-jan gjeltema ZIERIKZEE De Zeeuwse Kome die speelt vandaag de voorstelling 'Ver weer' in fiZi Zierik zee. Na de Dodenher denking op de Dam in Amsterdam wor den overal in het land activiteiten ontplooid, onder de noemer 'Theater na De Dam'. 'Verweer' is hier een onder deel van. De voorstelling be gint om 21.00 uur. Tickets kosten tien euro, e-tickets kos ten 9,50 euro. Meer informatie via www.fizi.nl. BROUWERSHAVEN De opening van de tentoonstelling van Harry Vandevliet en Sef Peeters vindt zondag plaats in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Rebecca Nelemans opent de tentoon stelling om 15.00 uur. Belangstellenden kunnen de expositie tot en met 3 juni bezoeken. De Grote of Sint Ni colaaskerk is van vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. ZIERIKZEE In het Havenkwar tier van Zierikzee wordt zondag de Kunstroute gehou den. Nieuw op de route zijn galerie en thee- schenkerij 'De Theetap' en 't Lange Uus. Deze zijn geopend van 13.00 tot 16.00 uur. De andere tentoon stellingsruimtes, onder meer galierie KOS, galerie YEWEL en schil derclub Tussen de Havens', zijn ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. FOOD LIFESTYLE BRUINISSE Zangeres Isabel Provoost komt optreden bij de derde editie van het Food Lifestyle Festival (FL Festival) dat zaterdag 8 september plaatsvindt in de Jachthaven Bruinisse. Mode, varen en eten worden op bijzondere wijze gemixt, in een programma dat uitnodigt om actief deel te nemen. Vorig jaar was onder meer model en presentatrice Anouk Smulders van de partij. Het festival wordt georganiseerd door Fleur Pro ducties en is gratis toegankelijk. Het festival duurt van 12.00 tot 00.00 uur. FOTO FLEUR PRODUCTIES BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herenso ciëteit; 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereniging; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum is ge opend; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; GOES Ter Weel, 08.00- 17.00 uur: Expositie Trees Oude Ophuis; Stadskantoor, 09.00-17.00 uur: Expositie foto's van Annet van Heusden; Buurthuis De Pit, 10.00 uur: Wandel project 'Elke stap telt'; Inloophuis Oase, 13.30-15.30 uur: Open middag klei- groep 'Werk in Uit voering'; Centrum 't Westlicht, 19.45 uur: Theater training Jeremy Bal rak; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Biljar ten/kaarten, 20.00-22.00 uur: Country Line Dance; OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Biljartvereni ging Phoenix; Watersnoodmu seum, 10.00-17.00 uur: Tentoonstelling Elke schenking heeft een eigen verhaal; ZIERIKZEE Dikke Toren, 17.00 uur: Expositie Omnia Temporaria; FiZi, 14.00 uur: Jumanji: Welcome tot he Jungle, 20.00 uur: Toneel: Het Verweer; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Ouderensoos, 19.30-21.45 uur: Repetitieavond Harmonievereni ging Nut Uitspan ning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62