Tol heffen in Amsterdam? 'Slecht plan' Terug van weggeweest: Geintje Sofie (8) draait uit op levensgevaarlijke stunt 4 Voorstel gelijk afgeschoten Het college van b en w baseert zijn voorstel op grootschalig kentekenonderzoek aan de zuid en westkant van het centrum. Daaruit blijkt dat 40 tot 60 pro cent van de automobilisten in be paalde centrumdelen daar hele maal niet moet zijn. Tolheffing is dan een uitstekende methode om die voertuigen te weren en ver- keersinfarcten tegen te gaan. „Er zijn mogelijkheden een pilot te starten om financiële prikkels te introduceren voor rijdend verkeer Wij zullen beslist niet meewerken. Elke stad moet goed bereikbaar zijn in het centrum", schrijft wethou der Litjens (Verkeer) namens het college. Voor hun research analyseerden de onderzoekers 40 miljoen voer tuigpassages van navigatiespecia- list TomTom. Zij noemen Londen als voorbeeld, waar de verkeersin tensiteit structureel met 15 pro cent is afgenomen na de invoering van een heffing van 5 pond. Het plan zorgde vrijwel direct na de bekendmaking voor grote commotie. De ANWB noemt het heffen van tol in het centrum van Amsterdam een 'no-go'. „Tol is wat ons betreft enkel geoorloofd als tijdelijke uitzondering, bij voorbeeld om een nog te bouwen tunnel of dure weg te financie ren", zegt woordvoerder Ad Vonk. „Maar voor bestaande wegen is het not done, dat doe je gewoon niet. Er moet altijd een mogelijk heid zijn om ergens gratis te ko men." De belangenbehartiger van au torijdend Nederland voelt zich overvallen door Litjens. „Het is raar dat dit tolplan naar buiten komt, terwijl er nog niet eens een nieuw college is", meent Vonk. „Bovendien hebben wij regelma tig contact met hem en Litjens heeft dit nog nooit geopperd." In politiek Den Haag zijn de re acties even fel. Litjens' eigen WD maakt gehakt van het voorstel. „Wij zullen beslist niet meewer ken. Elke stad moet goed bereik baar zijn met zoveel mogelijk ma nieren van transport", zegt Ka merlid Remco Dijkstra. Volgens de liberaal sluit het re geerakkoord rekeningrijden ex pliciet uit. „Dat bedrijven hun medewerkers belonen om de spits te mijden, alternatieve vervoers middelen te gebruiken of werktij den aan te passen, is echt wat an ders dan een ordinaire tol." Kamerlid Maurits von Martels van coalitiepartner CDA ziet eve neens geen brood in de tolheffing. „Ik heb er moeite mee dat iedere stad het wiel opnieuw probeert uit te vinden", wijst hij ook op de milieuzones die onder meer Utrecht, Rotterdam en Arnhem hebben ingevoerd voor oude (die- sel)auto's. „Zo ontstaat er grote ongelijkheid tussen steden." De SP en de PVV zien eveneens geen been in het plan. Met blijdschap geven zij kennis, de onderzoekers van de Universiteit van Santa Cruz in Californië. Er blijkt rond de Zuidpool een ware babyboom aan de gang onder walvissen, en dan vooral van buitruggen. Het incident vond dinsdag plaats bij de brug op de Spaarndammerdijk. Voor ze het wist, bungelde Sofie op zo'n acht meter hoogte. „Ze schoot als een malle de mp^ lucht in", verklaarde de va der van haar vriendinnetje Noa tegenover NH Nieuws. De vader had met de meiden een ijsje gekocht. „Ze waren een beetje aan het klooien en wilden aan de slagboom gaan hangen. Ik zei nog een paar keer: 'niet doen, niet hangen, stoppen daarmee, kappen' maar binnen twee secon den hing Sofie hoog boven de grond. Volgens mijn dochter kon ze niet loslaten omdat ze plakhanden had. Gelukkig klimt Sofie elke week op de klimmuur in Haarlem. Daarom is ze heel sterk in haar handen. Dat is misschien wel haar redding geweest. Nou ja, redding. Samen met een voorbijgan ger stond ik precies onder Sofie op de grond. We had den haar zo kunnen opvan gen." Naar inschatting van de vader hing het vriendinne tje van zijn dochter wel een minuut lang in de lucht voordat de slagboom weer naar beneden kwam. „So- fies moeder vertelde me dat het geen seconde langer had moeten duren omdat haar dochter niet meer kon." Hoewel het angstige avon tuur goed afliep, deed het meisje de afgelopen nach ten geen oog dicht door nachtmerries. „Haar moe der wil andere jongeren waarschuwen en op het hart drukken nooit voor de gein aan zo'n slagboom te gaan hangen omdat het le vensgevaarlijk is." Een foto van het incident verscheen gisteravond op dumpert.nl. „We laten de foto uitvergroten en han gen 'm op in Sofies slaapka mer", verklaarde de moe der van het meisje tegen RTL Nieuws. vrijdag 4 mei 2018 GO Het afzwaaiende stadsbestuur van Amsterdam wil als proef tol heffen aan automobilisten die het centrum inrijden. Nadat het plan van verkeerswethou der Pieter Litjens (VVD) be kend werd, barstte meteen een storm van protest los. Edwin van der Aa David Bremmer Amsterdam - Remco Dijkstra, VVD de buitrug Een 8-jarig meisje uit Spaarndam heeft doods angsten uitgestaan nadat ze voor de grap aan de gesloten slagboom van een brug was gaan han gen. Het rood-witte ge vaarte vloog even later omhoog. Caspar Naber Spaarndam BSgTilliiliiilirili ÜBSH _J"'W ttifinijjc Een toevallig passerende automobilist fotogra feerde hoe Sofie aan de slagboom hangt, fotodumpert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4