I Werkpakket van vertrekkende Cees Lief ting wordt nu verdeeld over drie wethouders 7 NIEUWE ZEESLUIS TERNEUZEN Het is een expositie waar je je niet hoeft te vervelen, deze tentoonstelling over de bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen. Vanaf vandaag is die te zien in het Portaal van Vlaanderen aan de Binnenvaartweg in Terneuzen. 'Giiwe -4* Vroeg uit de veren voorvogeltocht Zwin Natuur Park zv Geraldine Wijffels, woordvoerster van opdrachtgever Vlaams-Nederlandse Scheldecommissie (VNSC), neemt plaats achter een beeldscherm. Je kunt er een sluis bij Terneuzen mee bedienen. „Oh nee", roept ze, „ik heb allebei de bruggen nog openstaan." Onmid dellijk vormt zich een file op de wegen eromheen. Iets verderop komt de hele ge schiedenis van het Terneuzense sluizencomplex voorbij, met foto materiaal dat tot de verbeelding spreekt. Het doet haast aandoen lijk aan hoe primitief in het begin van de negentiende eeuw de eer ste sluizen bij Terneuzen zijn ge bouwd. „De Heemkundige Ver eniging Terneuzen heeft ons ge holpen dit deel van de expositie te maken", vertelt Wijffels. Op een groot informatiebord valt te lezen wat er tot eind 2022 allemaal gaat gebeuren om de Nieuwe Sluis aan te leggen. Het wordt een megaklus. De enorme getallen, alleen al 9,5 miljoen ku bieke meter grond moet worden verzet, doen je duizelen. Alles over de bouw door aannemer Sasse- vaart wordt ook uitgelegd, in woord en beeld. Nieuwe schepen Boaz de Feijter, middelbare scho lier uit Wulpenbek bij Hoek, rijdt elke schooldag over het sluizen complex. Hij komt aan het woord op de expositie, net als onder meer Dow-medewerkster Jessie Scheele en Alain De Brauwer van rederij DFDS. „Ik ben benieuwd wat er al lemaal gaat gebeuren", zegt Boaz. „Ik kan het elke dag volgen." Scheele hoopt op zo weinig moge lijk oponthoud. De Brauwer ver telt iets nieuws: DFDS, dat een lijndienst onderhoudt tussen Gent en het Zweedse Göteborg, heeft in China grotere schepen be steld met het oog op de Nieuwe Sluis. Het eerste nieuwe DFDS- Het doet haast aandoenlijk aan hoe primitief de eerste sluizen in Terneuzen zijn gebouwd schip komt al in het voorjaar van 2019. De tentoonstelling, ontworpen door het Gentse bureau Madoc, is nog niet helemaal af. Het pronk stuk, een maquette van de Nieuwe Sluis van twee bij twee meter, is in de maak. „Die zal helemaal in 3D worden geprint", vertelt Stefanie Callens van Madoc. „Want de tijd van handgemaakte maquettes is voorbij." Wat ook nog komt, zijn speciale brillen waarmee je de Nieuwe Sluis alvast in volle glorie kunt be kijken. En ook een uitkijkpunt bij de bouwlocatie. Het grote werk begint daar toch 'pas' volgend jaar. Met de bouw van de Nieuwe Sluis zal de expositie meebewe gen. Geraldine: „We willen men sen nieuwsgierig houden, als dat al nodig is." I Paula Stoker (TOP/Gemeentebelan- gen) krijgt de uitvoering van de Parti cipatiewet onder haar hoede. Allerlei sociale zaken vallen daaronder. Ook is zij voorgedragen als bestuurslid van welzijnsorganisatie Aan-z die tal van zorgtaken voor Terneuzen regelt. Jur- gen Vervaet (CDA) gaat zorg doen, vallend onder de Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo). En hij is beoogd bestuurslid van sociale werk voorziening Dethon. VVD-er Sonja Suij neemt jeugd, onderwijs en volks gezondheid uit Liefings portefeuille over. De verdeling van het pakket van Liefting - wiens partij, de PvdA, door de vier collegepartijen TOP/GB, CDA, WD en Christenunie is buitengeslo ten - is geen verrassing. Liefting had het razend druk. Welzijnsinstelling Aan-z en sociale werkvoorziening Dethon wacht ook een reorganisatie. Naast nieuwkomers Stoker, Suij en Vervaet treden nog drie wethouders In het college doen vier nieuwkomers hun intrede als wethouder toe tot het nieuwe college in Terneu zen, de zittende wethouders Frank van Hulle (TOP/GB) en Jack Begijn (CDA) en nieuweling Ben van Assche (Christenunie). De laatste gaat onder meer verkeer en milieubeheer doen. Van Hulle houdt ruimtelijke ordening en financiën en krijgt cultuur erbij. Begijns werkpakket omvat economie, toerisme, plattelandsontwikkeling, midden- en kleinbedrijf en sport. Bur gemeester Jan Lonink houdt groten deels zijn portefeuille. Het nieuwe college wordt 9 mei geïnstalleerd. Alleen Suij en Van As sche gaan niet fulltime werken. Zij be zetten allebei 0,75 voltijdse baan. KNOKKE-HEIST Om half vijf je bed uit om vogels te horen tjilpen. Het is niet voor iedereen wegge legd, maar liefhebbers kunnen zondag hun hart ophalen in het Zwin Natuur Park. De provincie West-Vlaanderen houdt dan een 'vroeg-uit-de-veren- wandeling'. Een gids luistert met de deelnemers naar onder meer het - volgens de organisatie - uitzonder lijk zangtalent van de nachtegaal. De tocht begint om 06.00 uur en vertrekt bij de parkingang aan de Lippensdreef bij Knokke. Meelopen kost 10 euro. Inschrijven via zwin.be. vrijdag 4 mei 2018 Expo zeesluis maakt nieuwsgierig Harmen van der Werf Terneuzen EEOE33I3ÏEI] ■w procent van alle gevaarlijke stoffen wordt over water De nieuwe expositie zal telkens geac tualiseerd wordt met de stand van zaken rondom de bouwwerk zaamheden aan de sluis. FOTO'S BOAZ TIMMER MANS Het verleden en heden van de sluizen komt in de ex positie aan bod. Het werkpakket van vertrekkend PvdA-wethouder Cees Liefting is binnen het nieuwe college van B en W van Terneuzen verdeeld over drie wethouders. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48