'Dikke' erewacht afwezig op Waalsdorpervlakte 'Laatste getuige' overleden 3 DODENHERDENKING DISCUSSIE Aart Overwater (94) zat als tiener in het verzet en verloor in de oorlog een van zijn beste vrienden. Hij hoopt dat de traditie van twee minuten stilte in stand blijft. Ik begrijp wel dat mensen van 20,25 jaar er soms geen boodschap meer aan hebben. Voor hen is de Tweede Wereldoorlog wat de 80-jarige oorlog vroeger voor mij was: geschiedenis. Iets waar je op school weieens over gehoord hebt, meer niet. Als je het niet hebt meegemaakt, als zelfs je grootouders er geen her inneringen aan hebben, dan voel je het niet meer. Maar voor mij is het gisteren. Als het vanavond acht uur is, denk ik aan mijn vriend Dirk Kouwenhoven. Hij was een van de le den van het Geuzenverzet. Een groep jongens die in 1940 de koppen bij elkaar staken en zeiden: we accepteren niet dat we overgenomen zijn door die moffen. Ze wilden een ondergronds leger opzet ten, dat het de Duitsers moeilijk moest gaan ma ken. Ik was pas 16, te jong om er officieel bij te horen, maar ik mocht toch meedoen. Omdat ik Dirk kende. Het waren jongens met lef, met ervaring. Dirk had bij de marine gezeten en was al eens naar Indië gevaren. Maar we hadden totaal geen erva ring met ondergronds werk. Er werd te veel ge praat, ook met mensen buiten de groep. En zo kwam het verhaal bij een NSB'er terecht, die ons verraadde. We werden allemaal opgepakt. Omdat ik nog zo jong was, werd ik na twee weken vrijgelaten. Dat jochie telt niet mee, zeiden de moffen. De rest werd berecht. Drie kregen le venslang, de rest werd in maart 1941 gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte. Dirk was een van hen. Hij was 24. Van de verzetsstrijders die het overleefden, is nu bijna niemand meer over. Binnenkort zijn we er allemaal niet meer. Zelf kan ik vandaag voor het eerst niet meer naar de herdenking. Het lukt me fysiek niet meer. Ik was een van de laatsten die nog gingen. De burgemeester zal vandaag voor het eerst alleen de krans leggen, zonder oud-verzets man aan zijn zijde. En ik begrijp dat het karakter van 4 mei daardoor aan het veranderen is. Dat het een andere lading krijgt. Dat het verwatert. Daar ben ik reëel in. Na tuurlijk is het voor jongeren van nu totaal anders dan voor mij. En natuurlijk wordt de herdenking minder emotioneel. Maar ik hoop dat mensen blijven herdenken. Ook als wij er allemaal niet meer zijn. Omdat het anders helemaal vergeten wordt. Door die twee minuten vanavond denken jonge mensen even: wat is daar nou precies gebeurd, in '40-'45? En dan zoeken ze er misschien iets over op, of vragen ze hun ouders er eens naar. Het gaat me niet om lessen trekken uit het verle den, zoals je tegenwoordig vaak hoort. Voor mij is 4 mei geen dag van gepreek, waarop we die vrese lijke geschiedenis op onze tijd plakken. Want dat gaat niet. Het is gewoon twee minuten denken aan wat er in die vreselijke jaren gebeurd is. Aan jonge jongens die stierven, omdat ze hun leven wilden geven voor de vrijheid van hun land, aan mensen die onschuldig werden afgevoerd en gedood. Niks moet. Ook vanavond niet. Herdenken moet geen plicht zijn. Ik bestook mijn kleinkinderen ook niet met verhalen over de oorlog. Ik ga ze niets opdringen, vertel ze er alleen over als ze mij ernaar vragen. Maar ik hoop wel dat de herdenking blijft. Dat er mensen zijn die vanavond om acht uur la waai willen gaan maken, vind ik erg. En dat ze in Rotterdam de koopavond op 4 mei wilden laten doorgaan, vond ik ook pijnlijk. Als je zo begint, dan blijft er niks van over. Eén keer per jaar, twee minuten. Dat is alles. DEN HAAG De forse erewacht Bas Jongeneel is vanavond toch niet bij de herdenking op de Waalsdorpervlakte. Eerst mocht hij niet komen van het bestuur van de vereniging Ere- peloton Waalsdorp vanwege zijn postuur, maar nu heeft hij zelf be sloten om er vanaf te zien. „We hebben het uitgepraat. De lucht is geklaard. Ik ben er niet en dat is mijn eigen keuze. Het is beter om de zaak nu even te laten rusten", zegt hij. De vereniging raakte begin april in opspraak, omdat ze dikke men sen wilden weigeren bij de ere wacht. Het zou niet goed zijn voor de uitstraling van de herdenking. Daarop kwam een stortvloed aan kritiek, onder andere van verzets helden uit de Tweede Wereldoor log. De voorzitter van de vereni ging kreeg zware kritiek en ont ving bedreigingen. De vereniging kwam uiteinde lijk op het besluit terug. Het be stuur erkende dat er een verkeerde afweging was gemaakt. Bas Jonge neel mocht toch bij de herdenking zijn, maar na alle commotie vindt hij het dus beter om er even niet te zijn. Meer wil Jongeneel er niet over kwijt. HAMBURG De 94-jarige Wim Aloserij, die vrijdag zou spreken bij de Nationale Do denherdenking, is woensdag overleden. Hij zou gisteren nog een krans leggen in de Oostzee, ter herdenking van de ramp met het Duitse cruiseschip Cap Arcona. De Amsterdamse Aloserij zat in de Tweede Wereldoor log eerst in een werkkamp van de nazi's. Hij ontsnapte, maar werd in 1944 opgepakt en via kamp Amersfoort naar con centratiekamp Neuengamme gestuurd. Van daaruit werd hij in 1945 op de Cap Arcona ge zet. De geallieerden torpe deerden dat schip. Hij was de laatste West-Europeaan die het verhaal kon navertellen. Ondanks het overle ven van drie concen tratiekampen en een bombarde ment, keek Wim Aloserij niet om in wrok. Hij stierf woensdag in Hamburg, twee dagen voor zijn boodschap over de Dam had moeten klinken. Hij ver telde vorige maand uitvoerig in deze krant over zijn bewo gen oorlogsjaren. Zijn boodschap voor jongere generaties was een boodschap tegen nieuwe vormen van haat. Een verhaal van vergeving, die hij zelfs voor de da ders had. „Want je weet nooit wat er echt ge speeld heeft in hun geest. Zoals ik het zie: zij zijn hun leven ook kwijt. Zoals veel arme, Duitsers..." Hij droeg die boodschap de laatste weken overal uit, sinds het boek De Laatste Getuige over hem verscheen. vrijdag 4 mei 2018 GO Twee minuten. Dat is alles' Peter Groenendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3