KIEK SCHERMEN 9 naar christelijke identiteit van PZC Op zoek 10 ZE -X"j Monnikenwerk KL J Het is meivakantie en ik vertoef buiten het Zeeuwse. In het Fries Mu seum bezoek ik dinsdag de expo sitie 'Wat is Waar?' met kunst werken van M.C. Escher. Een week eerder was ik in Amster dam bij de Vrije Universiteit bij een middag over de christelijke pers. Een setje lezingen over de 'christelijke aard' van Trouw, het Reformatorisch Dagblad en het Nederlands Dagblad blijft in mijn hoofd hangen. Als je de vraag kunt stellen 'waarin onder scheiden deze kranten zich als christelijke kranten', dan kun je toch evengoed vragen 'is de PZC een niet-christelijke krant en waaruit blijkt dat?' Na een etentje in de voorma lige gevangenis in Leeuwarden mag ik het Friesch Dagblad van de leestafel meenemen. Dat is een provinciale krant die zich af ficheert als 'christelijk dagblad'. Of het Friesch Dagblad christe lijk is, hoefik mij op 1 mei niet lang af te vragen. In het hart van de krant zijn twee pagina's gere serveerd voor aan 'geloven' gere lateerde berichtgeving. Op blad zijde acht lees ik bijvoorbeeld in een artikel dat GlobalRize, een E-zendingsclub een cursusplat form en gebeds-app presenteert met als steamer: „Als predikan ten een mooie leergang voor de catechese hebben liggen, zijn wij bereid om die te plaatsen." Het heeft wat weg van bericht geving van Het Nederlands Dag blad, dat een evangelische bood schap voor 'de wereld' heeft. Het Reformatorisch Dagblad richt zich meer op lezers uit de eigen orthodox protestante kring. Ove rigens weet ik van een medewer ker van de laatste krant dat men het jammer vindt dat het aantal abonnees op het Reformatorisch Dagblad in Zeeland laag is. Voor Trouw, een vrijzinniger christelijke krant, geldt ook dat het aantal abonnees in Zeeland gering is in relatie tot de 'kerke lijke' bevolking. Wat zegt dat over berichtgeving van de PZC, is deze provinciale courant een waardig alternatief? Ik blader de PZC van de afgelopen dagen nog eens door. De PZC was er als de kippen bij toen maar liefst drie predikanten op één dag lieten weten Zeeland te gaan verlaten. Herdenking Uit onderzoek blijkt dat de gere formeerde gemeente in Yerseke zich bij de bouw van de nieuwe kerk geen zorgen hoeft te maken over te hoge stikstofuitstoot. Er is een kerkelijke herdenking ge weest van gevallen strijders van de RMS en kerkenwerk blijkt de kans op een Tintje' te verhogen. Meten is weten. Zo simpel tel lend wordt de PZC een christe lijke krant. Alhoewel: hoeveel ruimte moet er per uitgave zijn voor christelijk nieuws? Twee pagina's zoals in het Friesch Dagblad? In het boek Trouw 75 jaar tegen de stroom in lees ik dat Willem Schoonen zich bij zijn afscheid als hoofdredacteur heeft afge vraagd: „Hoe maak je een niet- christelijke krant? Hoe doe je Meten is weten. Zo simpel tellend wordt de PZC een christelijke krant dat?" De christelijke identiteit zit bij Trouw volgens hem overal in. Ik blader nog eens door de PZC en alles kantelt en vervormt net zoals in het werk van Esscher, die ogenschijnlijk water omhoog kan laten stromen. vrijdag 4 mei 2018 foto Ruben Oreel Het kan zomeren. Het kan schraal waaien. En, jawel, de sluizen kunnen opengaan. Het Bevrijdingsfestival in Vlissingen heeft niet zo lang geleden gemerkt wat 'hier en daar een bui' betekent. Een zee van regenschermen, dat is het enige juiste antwoord als de vrijheid buiten wordt gevierd. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38