5 HET MOOISTE VAN ZEELAND MOOISTE GEBOUW GEBR. WESTSTRATE Het nieuwe bedrijfspand van Gebr. Weststrate bij Goes kun je moeilijk missen. Een showroom voor tractoren en combines vraagt om grote maten. i ondagochtend 10 april 2016 hing er een grote, zwarte rookpluim boven Goes. Het was al snel dui- I delijk: brand bij land- bouwmachinebedrijf Gebr. West strate aan de Puyeweg. Geen redden aan, het hele bedrijfspand ging verlo ren. Nu, twee jaar later, glimt en glanst alles weer. Op de splitsing waar je tussen Zierikzee en Goes moet kie zen, kun je het nieuwe pand niet over het hoofd zien. Ook al ligt het dan wat verdiept naast de weg. Geen misverstand, de opdrachtge ver had na de brand binnen de kort ste keren zelf een schets op papier voor de nieuwbouw. Ontwerp- en ingenieursbureau Bouwraadhuis in Kruiningen verwierf reeds binnen enkele dagen na de brand de op dracht. Architect Andrea Stam ver taalde de ruwe schets naar een con creet ontwerp. Hoe ze dat deed? Veel licht en glas in de showroom, pure functionaliteit voor de werkruimte. Ruimte, hoogte. Zodanig, dat zelfs een tractor, een combine of een aardappelstortbak er een zekere bescheidenheid uitstraalt. Andrea Stam (Goes, 1983) stu deerde bouwkunde aan de hoge school in Vlissingen en architectuur aan de Technische Universiteit in Eindhoven. In 2009 kon ze bij Bouw raadhuis aan de slag. Sinds afgelopen januari is ze zelfstandig. „In deze sec tor vind je niet veel vrouwen", zegt ze. „Hoe technischer, hoe minder vrouwen. Ik voel me wel thuis in die wereld. De directheid van mannen, daar houd ik wel van." Ze ontwierp meerdere bedrijfsge bouwen, zoals het administratiekan toor Compurad in Middelburg en de orthopedische instrumentenmakerij Gardeslen in Goes. En, niet te verge ten, proeverij en winkel de Oesterij aan de rand van de oesterputten in Yerseke. Ze vertelt enthousiast over de houten bekleding van het pand, die doorloopt in de terrassen. We zitten in een spreekkamer in het pand van Weststrate. Kennelijk is er nog geen tijd geweest om naast het meubilair voor enige aankleding te zorgen. Nu zal dat in een bedrijf waar het om gigalandbouwmachines draait geen prioriteit hebben. Waar wel voor gezorgd is: brandscheidin- De entree vind ik mooi, alsof die zo in de gevel is geschoven INGANG voorzieningen als een kantine en kantoorruimte, een magazijn voor onderdelen. Stam: „Het ontwerp voor het gebouw lag er snel. De op drachtgever had een idee, waarin de showroom bepalend was. De rest van het gebouw is qua architectuur on dergeschikt. Niet in het oog sprin gende zijdes zijn opgetrokken uit baksteen en sandwichpanelen." We kijken naar de jas van de show room. Glas en nog eens glas. De ar chitect weet de maten niet meer exact, maar de glaspanelen zijn zeker vier meter hoog. Ze zijn op een bak stenen plint geplaatst zonder kaders of profielen. Smalle glasvinnen, die aan de onderkant zijn afgeschuind, zorgen voor stevigte: die moeten winddruk en -zuiging weerstaan. Het glas is zonwerend. Langgerekte dakvensters laten direct daglicht toe. Die vensters zijn van glas, kunststof heeft de neiging te vergelen. De entree, daarop wil Stam wel ex tra de aandacht vestigen. Blauw, de kleur lag vast, die past bij het bedrijf. Ze heeft de toegang zo geconstru eerd, dat de omvattende huls naad loos, zonder verspringingen, van bui ten naar binnen doorloopt: „Alsof die complete entree zo in de gevel is ge schoven, dat vind ik mooi." gen tussen de showroom en de werk plaats. Als er nog een keer iets mis gaat, dan heeft de brandweer wel een kans. De indeling van het pand is over zichtelijk. Een grote showroom voor tractoren en aanverwant materieel, een werkplaats die nog iets meer hoogte heeft gekregen dan de vier meter van de showroom, personeels- vrijdag 4 mei 2018 PC Zelfs de combine oogt bescheiden :""T Jan van Damme Goes Het landbouwma- chinebedrijf ligt ver diept bij het kruispunt van de hoofdwegen naar Goes en Zierik zee. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE GEBOUW Wat is het mooiste nieuwe ge bouw gebouw van Zeeland? Er zijn vijf nieuwbouwprojecten uitgekozen, waarop u kunt stem men via pzc.nl/mooistegebouw. De winnaar wordt zaterdag 2 juni bekendgemaakt op de Dag van de Architectuur. In deze serie vertellen architec ten over hun genomineerde pro ject. Vandaag aflevering 1: An drea Stam over het bedrijfspand van de Gebr. Weststrate bij Goes. -Andrea Stam, architect Architect Andrea Stam bij de entree van het gebouw van de Gebr. Weststrate in Goes. Dakvensters laten direct dag licht binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33