1 Doe den tap toe' Stranden en jachthavens beste van Europa 3 m I w jiLt Het hoort het signaal van de Taptoe Infanterie te zijn, zegt trompettist en muziekdocent Ronald Baljeu. Volgens het mi litaire ceremonieel mag bij binnenlandse herdenkingen alleen de Taptoe gespeeld worden, zoals vóór de twee minuten stilte op 4 mei. Daarbuiten wordt soms per ongeluk ook wel het ere- signaal voor overleden militairen gespeeld, The LastPost. Dat Britse signaal is na WOU met de geallieerden hier naartoe gekomen. Het wordt bij herdenkingen met een internationaal karakter ge speeld. Er zijn heel veel verschillende signalen. Ze werden gebruikt op het slagveld. Baljeu: „Trom petgeluid draagt ver: daarmee werden commando's als 'aan vallen' en 'terugtrekken' gege ven. De Taptoe komt uit de tijd van Prins Maurits. Het komt van 'doe den tap toe' ofwel 'de dag is voorbij'. Belangrijkste is dat bij de uit voering geen ventiel gebruikt wordt. Oorspronkelijk werd gespeeld op een bugelhoorn, dat is een trompet zonder ven tiel. Een klaroen is ook zoiets. Zonder ventiel kun je alleen verschillende tonen krijgen door je lipspanning te variëren. De meeste mensen kunnen op die manier acht 'natuurto nen' uit het in strument halen. Trompetten mét ventiel kunnen ook tussenliggende tonen bereiken. De Taptoe bestaat uit vier natuurtonen. Op zich niet spectaculair moeilijk. De meeste mensen kunnen het na een halfjaar flink oefenen wel. Ho, ho, ho. Inderdaad, het zijn maar vier noten en het stuk duurt slechts 1:13 minuut. Maar doe het ze maar eens na: uren in de kou staan wachten en dan soepel en feilloos die to nen uit je trompet krijgen. Ze ker als je op de Dam staat en heel Nederland via de televisie meekijkt. Muziekdocent Bal jeu: „Ieder hapertje hoor je. Het is een hele eer, maar ook wel heel spannend en het ver eist een goede beheersing van het instrument. Daar wordt nog wel eens te licht over ge dacht." i hij in Sas van Gent de liefde vond, werd hij er lid van de Harmonie de Vereenigde Vrienden. Ook daar wisten ze hem te strikken voor de jaarlijkse herdenking van de oor logsslachtoffers op het Keizer Ka- relplein. „Maar ik speelde The Last Post ook bij uitvaarten. Of de Tap toe, of de Te Velde, al die signalen lijken op elkaar." In 1994 trad Polfliet toe tot de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie in Hulst. Het duurde niet lang of hij stond aan het monument aan de Glacisweg wederom The Last Post te Ik blijf spelen zolang ik er mensen mee kan ontroeren blazen. Nu doet hij het alweer een paar jaar weer in Sas van Gent. En ja, altijd The Last Post, niet de Taptoe. „Ik krijg nooit orders, ik kies altijd zelf. Eerlijk gezegd vind ik The Last Post stemmiger." De trompet is laatst weer in de zilver poets gezet, dus die is er klaar voor. Oefenen doet Polfliet niet specifiek op het signaal, hij speelt liever an dere nummers. Omdat hij zelf altijd bij een herdenking was, zag hij de Nationale Dodenherdenking op de Dam niet zo vaak. „Ik kan helaas wel zeggen dat het steeds minder druk is bij de herdenkingen." Wan neer hij zelf zijn laatste The Last Post speelt, weet hij niet. „Zolang ik er mensen mee kan ontroeren, denk ik." De Internationale jury van FEE In ternational in Denemarken heeft dit jaar in Nederland 185 Blauwe Vlaggen toegekend. Het gaat om 123 jachthavens en 62 stranden. Zee land is net als voorgaande jaren rij kelijk bedeeld. In bijna alle Zeeuwse badplaatsen wappert het blauw. Het keurmerk heeft een grote aantrekkingskracht op - met name Duitse - toeristen. Zij houden er bij het boeken van een vakantie rekening mee of de kustplaats waar ze naartoe willen gaan over het keurmerk beschikt. De Blauwe Vlag is een internatio nale onderscheiding die jaarlijks Jaarlijks wordt bekeken of stranden en jachthavens aan de eisen voldoen wordt toegekend aan stranden en jachthavens die veilig, duurzaam en schoon zijn. De locaties vragen dit keurmerk vrijwillig aan. In de prak tijk betekent dit dat jachthavens en stranden moeten voldoen aan een aantal belangrijke criteria zoals schoon (zwem)water, goede sani taire voorzieningen en een hoge mate van veiligheid. De Blauwe Vlag is één jaar geldig: jaarlijks wordt opnieuw aan de hand van controles bekeken of de stranden en jachthavens nog aan de eisen voldoen. Tweeëntwintig jachthavens ont vangen naast de Blauwe Vlag ook de Groene Wimpel omdat zij boven op de internationale criteria vol doen aan eisen op het gebied van duurzaam en maatschappelijk ver antwoord ondernemen. In Zeeland kregen de Jachthaven Wemeldinge en Jachthaven Delta Marina in Kortgene deze onder scheiding. vrijdag 4 mei 2018 ////V-'i» Ondine van der Vleuten Vlissingen Wat horen we nou eigenlijk op 4 mei: The Last Post of de Taptoe? Hoe komt de Taptoe aan zijn naam? Waarop speel je dat num mer eigenlijk? Trompet, hoorn, klaroen? Niet bepaald een ingewik keld stuk, die Taptoe. Dat blaas je toch met twee vin gers in je neus, of niet? fk i Kees Polfliet heeft zijn trom pet laatst nog in de zilverpoets gezet. „Dus die is er klaar voor." FOTO KEES POLFLIET -Kees Polfliet Van de zestien Zeeuwse jacht havens die een Blauwe Vlag hebben kregen, zit Cadzand er voor het eerst bij. In totaal ont vingen achttien Zeeuwse Noord zeestranden een Blauwe Vlag. Maurice Steketee Vlissingen De vernieuwde jachthaven van Cadzand-Bad. archieffoto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31