de website én 'In Het Wiel' 23 Giro-titel, in een vreemd decor en tegen een besmeurde rivaal Wat gaan we precies doen tijdens Giro? Gevat over Israël De Giro-start in het politiek en religi eus gespleten Israël is voer voor lastige vragen. Met een gevat antwoord haalt Dumoulin direct de kou uit de lucht. Of Israël hem bevalt? „Tot nu toe wel." Nadat hij dinsdagavond bij zijn hotel was aan gekomen, stapte Dumoulin op de fiets en reed 'als toerist' een rondje door de oude stad van Jeruzalem. Het haalde alle kran ten en televisieuitzendingen. Van Neder land tot in Italië. Maar Dumoulin gaf er meermaals blijk van dat hij de keuze van de organisatie om de Giro in Israël te laten beginnen be laden vindt. Al hield hij zich in januari, toen hij zijn Giro-deelname bekend maakte, op de vlakte. „Kennen jullie de situatie in Israël en Palestina? Natuurlijk niet. Dat gaat decennia terug. Hoe men sen zich voelen, hoe het daar is? Niemand in het Westen weet hoe dat zit. Alleen historici kunnen daar iets over zeggen." Maar voor zijn hoogtestage in Spanje liet Dumoulin zijn gedachten meer de vrije loop. „Het is er onrustig, vooral in Gaza. Ik vind dat sport gescheiden moet zijn van elke politieke discussie. Dat is nu al niet het geval, omdat we daar starten. Dat heeft natuurlijk een politieke lading. Maar ik vind niet dat ik degene ben die daar iets van moet vinden. Dat is aan de internationale gemeenschap." Of het hem angst inboezemt? „Ik vind het wel spannend. Niet spannend genoeg om het te vermijden. Ik ben er niet ban ger voor dan als ik op dit moment de Champs-Élysées op zou rijden. Daar is meer gebeurd dan in Jeruzalem. In Gaza is het heel onrustig, over Jeruzalem hoor je niks. Maar we rijden over de openbare weg, een tijdrit van tien kilometer. Dat kun je niet helemaal too procent safe ma ken." Gedecideerd over Froome zijn op voorhand de sterren van deze Giro, Dumoulin en Froome. De wieier- wereld kijkt uit naar hun duel. Dumoulin met de status van jonge, schone ronde renner van de toekomst. Froome (32) met die van paria, de renner met het besmeurde verleden sinds zijn positieve salbutamol-plas in augustus. Froome moet in de verdediging. „Ik kan de frustraties begrijpen. Maar mijn stand punt is dat ik niets verkeerds heb gedaan. Er is niets dat zegt dat ik hier niet zou moeten rijden." Dumoulin valt de Brit in het openbaar niet te hard aan, maar is wel duidelijk: „Het is zijn beslissing om hier te zijn. Mijn team zit in de MPCC (de be weging voor een geloofwaardige wieler sport, red.) en als ik in dezelfde situatie zou zitten, dan was ik hier niet geweest." Dan zou Dumoulin door zijn ploeg voor lopig op non-actief zijn gesteld. Naar de mening van Dumoulin duurt de Froome-zaak al veel te lang. „Mis schien wint hij deze Giro en wordt een paar weken later bekend dat hij de titel kwijt raakt. Niet goed voor hem, voor nie mand, maar ik kan het niet veranderen." Froome weet dat zijn wapen - de tijdrit - Dumoulin geen angst in zal boezemen en dat hij zal moeten aanvallen. Dumou lin denkt dat hij gebaat is bij de Sky-tac- tiek van hard bergop rijden om zo Froome te lanceren voor een aanval. „Het verandert de wedstrijd wel een beetje als Froome er is met zijn super-miljoenen team. Dat maakt het makkelijker voor renners zoals ik", aldus de Nederlander. In de jacht op een tweede Giro-titel moet Dumoulin 175 renners verslaan. Froome over een hele ronde kloppen, heeft voor hem geen meerwaarde. „Als hij nu zou stoppen, zou ik het niet als een gemis zien. Zo van: wat jammer dat ik nooit een duel met Froome heb gehad. Maar ik kijk ook niet tegen zo'n duel op. Ik ben niet bang om tegen hem te rijden." reld begeeft. De verslaggeving moet samen met hem ontspan ning en plezier uitademen. Ik kijk er heel erg naar uit." „Natuurlijk hoopt iedereen dat Tom Dumoulin weer wint. Of het ook gaat gebeuren? Daar durf ik geen uitspraken over te doen. Wielrennen is zo lastig te voor spellen en met Chris Froome en Fabio Aru is de concurrentie moordend. Verder zie ik Sam Oomen, de belangrijkste knecht van Dumoulin, wel strijden voor een plekje in het klassement. Tot slot zal Robert Gesink een gooi doen naar etappezeges." vrijdag 4 mei 2018 GEVAT, GEDECIDEERD Dumoulin gisteren in Jeruzalem tijdens de ploegenpresentatie. fotoap De Giro d'ltalia is vanaf vandaag t/m 27 mei te zien op Eurosport en Sporza. De eerste etappe (tijdrit) gaat om 12.50 uur van start. Chris Froome staat de pers te woord in Jeruzalem, foto reuters Bij de persconferentie van Tom Du moulin was het druk, maar bij die van Chris Froome nog nét iets drukker. Ze M Hidde van Warmerdam (links) en Tho mas Dekker vormen de komende drie weken een koppel in de Giro d'ltalia. FOTO PI M RAS Hoe groot acht je de kans op Nederlands succes dit jaar? Dagelijkse voorspelling Voorbeschouwing op elke etappe Interviews voor de start Reacties na de finish Analyse, nabeschouwing Samenvattingen in samen werking met Eurosport Te volgen op onze website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23