Dodenherdenking trekt meer kijkers 20 M ANGELA KIJKT TV Gordon snuift zijn centen lekker op, legt stapels briefgeld op de piano en gaat gek doen met vriendjes DIONNE SLAGTER FAVORIET is een van de grootste kanshebbers om morgen It Takes 2te winnen, het zangprogramma van RTL4. YouTuber Dionne Slagter overwon haar podiumangsten geniet volop: dankzij Marcel Veenendaal, zanger Di-rect. Een ramptoerist, niets meer en niets minder. Dat was ik toen ik woensdag avond naar SBS 6 zapte om de soap van André Hazes te kijken. Want ik keek natuurlijk niet voor zijn optreden met Jan Smit in het Antwerpse Sportpaleis of om hem hotdogs zien te eten met zijn matties Peet en Djarno. Maar om te horen wat hij en Monique te ver tellen hadden over hun relatiebreuk. Ik twijfel of ik het woordje 'tijdelijke' voor 'breuk' moet tikken, want André had het over een time-out van 'een halfjaar', terwijl Moni que vastberaden liet weten niet in ultimatums te geloven en ook niet zes maanden op hem te gaan zitten wachten. Dat is het lastige van 'even uit elkaar'. Ieder heeft zijn eigen defini tie. Ik moest meteen denken aan de legendari sche serie Friends waarin Ross en Rachel het begrip 'liefdespauze' ook totaal verschillend interpreteerden. Het was het begin van een discussie die seizoenen voortsleepte. Al kwam in de slotaflevering uiteindelijk toch nog die grote hereniging waar de fans al jaren reikhal zend naar uitkeken. Zo werkt dat nu eenmaal bij tv: je kunt als scriptschrijvers makkelijk ja ren voort met de vraag of twee personages wel-niet-wel-niet bij elkaar komen, terwijl 'lang en gelukkig' al snel saai wordt. Realityseries werken ook met wetten. Er moet een bepaalde spanning in zitten, anders haakt de kijker al snel af. Waarmee ik niet wil suggereren dat André en Monique hun proble men simuleren. Dat zou me ten eerste ernstig van ze tegenvallen. En ten tweede is liegen het domste wat een artiest kan doen, zie Dotan. Zeker als je de grootste van Nederland wil worden, zoals Hazes. Maar volgens die hierboven aangehaalde wetten van tv zaten de langverwachte quotes over hun breuk heel slim in het derde en laat ste deel van de aflevering. Waardoor de kij kende ramptoerist voor straf twee reclame blokken moest uitzitten en ook nog even de scènes meepikte waarin de nieuwe Hazes-kle- dinglijn werd doorgepast. Er waren overigens ook een paar fragmenten waarin hun i-jarige zoontje André zat te scha teren op de bank of door de woonwagen van oma Corrie waggelde. En voor hem hoop ik nu maar dat André en Monique er niet zo lang over doen als Ross en Rachel om weer bij el kaar te komen. Quote van de dag Adidas niet blij met Kanye West Meer geld in fonds Van den Ende Het livemoment op de Dam brengt zo'n tweeënhalf keer meer kijkers voor de televisie dan tien jaar geleden. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Kijk onderzoek (SKO). Inzoomen op die bewuste twee minuten (vanaf 20.00 uur) maakt duidelijk dat in 2008 het traditionele stiltemoment door 1,9 miljoen mensen werd gezien op NPO1. Een jaar later waren dat er al 2,7 miljoen. Het aantal klom gestaag, met soms een lichte daling, tot maar liefst 4,7 miljoen vorig jaar. „Dit is inderdaad echt opval lend, zeker omdat het traditio neel tv-kijken sinds enkele jaren juist wat terugloopt", zegt on derzoeker Paul Hek van de NOS. De omroep verzorgt traditiege trouw de uitzending van de do denherdenking (overigens ook te zien op NPO 2 en 3). „Mis schien missen mensen het col lectieve kijken wel een beetje. En het trekt echt niet alleen ou deren, juist ook veel jongeren." Hoofd Evenementen Peter Kloosterhuis van de NOS ziet vooral een stijging van het aantal kijkers sinds 2013, het jaar van de inhuldiging van koning Willem- Alexander. „Misschien voelen mensen zich meer één. Die stij ging geldt namelijk ook in brede zin voor live-evenementen als bijvoorbeeld Prinsjesdag. Het is het gevoel dat je erbij bent." Kloosterhuis merkt ook op dat de laatste jaren meer themagere lateerde programma's rondom 4 mei worden uitgezonden. De stijging strookt met het beeld dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft uit de onderzoe ken die zij uitvoeren. „De Tweede Wereldoorlog wordt door Nederlanders het vaakst genoemd als hun gevraagd wordt naar de belangrijkste his torische gebeurtenis, vaker dan de aanslagen van 11 september 2001 en de val van de Berlijnse muur", zegt een woordvoerster. Time-out vrijdag 4 mei 2018 SLAVERNIJ Adidas heeft af stand genomen van de opmer kingen die Kanye West maakte over slavernij. De rapper ontwierp voor Adidas een schoen. Het be drijf wil in ge sprek met hem. 8,5 MILJOEN Het projecten budget van de VandenEnde Foundation gaat omhoog naar 8,5 miljoen. Joop en Janine van den Ende stoppen 1,2 mil joen euro extra in hun cultuur stichting, waar mee ze jonge talenten helpen. V ■u o 'It Takes 2 was een bevrijding voor me' Nederland stemt massaler dan ooit af op de twee minuten stilte die de publieke omroep op 4 mei uitzendt. Gudo Tienhooven Gerard Joling veegt in de nieuwste Playboy de vloer aan met zijn voormalige tv-maatje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20