♦M ftl 16 RECHTSZAAK FIETSKOERIERS De 1900 maaltijdbezorgers van Deliveroo werden begin dit jaar gedwongen om als zzp'er aan de slag te gaan. De 19-jarige fietskoerier Sytze Ferwerda is ervan overtuigd dat de rechter de Britse multinational terugfluit. Kort BAM Aegon Altice Samsung weer de grootste Samsung is opnieuw de grootste producent van smartphones. Het Zuid-Koreaanse be drijf was in het vierde kwartaal van vorig jaar even van de troon gestoten door Apple, maar loste het Amerikaanse bedrijf de afge lopen maanden weer af. Dat blijkt uit cijfers van marktonderzoeker Canalys. Samsung maakte 23,6 procent van de smartphones in het eerste kwartaal. Daarmee blijft het be drijf iPhonemaker Apple voor. De Amerika nen hebben een marktaandeel van 15,5 pro cent. De Chinese bedrijven Huawei, Xiaomi en Oppo maken de top vijf vol. Die vijf be drijven maken twee derde van alle smart phones. Musk vindt analisten 'saai' Tesla-topman Elon Musk heeft hard uitge haald naar kritische analisten op Wall Street. In een toelichting op de kwartaalcij fers noemde hij kritische vragen aan zijn adres over de - wederom tegenvallende - cijfers 'saai' en 'niet cool'. De miljardair ver dedigde het grootste kwartaalverlies ooit voor de fabrikant van elektrische auto's. Musk zei dat de zogenoemde cash burn, de mate waarin investeerders geld moeten toe leggen om het bedrijf tijdens de opbouw fase draaiend te houden 'bijna ten einde is'. Het afgelopen kwartaal werd op die manier nog een miljard dollar 'verbrand'. Weer meer gevlogen Het aantal passagiers dat luchtvaartmaat schappijen in maart hebben vervoerd is flink gestegen. In maart was de bezettings graad nog nooit zo hoog, meldt de interna tionale brancheorganisatie IATA. Ook vo rige maand was er al een record. Het aantal kilometers dat vliegtuigpassagiers geza menlijk aflegden, ging op jaarbasis met 9,5 procent omhoog. Vliegtuigen zaten gemid deld voor 82,4 procent vol. IATA-topman Alexandre de Juniac sprak wel zijn zorg uit over de stijgende brandstofkosten. Met name prijsvechters als easyjet en Ryanair zullen hier last van krijgen, denkt hij. Flitsen Intertrust Zzp'ers en politici kijken reikhal zend uit naar de rechtszaak die Fer- werda heeft aangespannen tegen zijn opdrachtgever. De zaak staat symbool voor uitwassen op de ar beidsmarkt die het kabinet pas na 2020 écht gaat aanpakken. Van Amsterdam tot Arnhem en van Rotterdam tot Den Bosch: be- zorgbedrijf Deliveroo popt up in steeds meer steden. Wie eten thuis wil laten bezorgen, kan dat doen bij de bij Deliveroo aangesloten restau rants. De bezorger levert de maaltijd af per fiets: in de stad is dat vaak de snelste manier en het is ook nog eens goed voor het milieu. Maar is het ook goed voor de fietskoeriers zelf? Ferwerda's antwoord op die vraag is kort maar krachtig: nee, ab soluut niet. Hij is niet meer in dienst van de Britse multinational en kan dus geen aanspraak meer maken op zaken als een arbeidson geschiktheidsverzekering of door betaling bij ziekte. „Schandalig", vindt PvdA-Ka- merlid Gijs van Dijk. Samen met vakbond FNV haalde de PvdA ruim 7000 euro op voor Ferwerda, die een rechtszaak is begonnen. De stu dent wil weer in loondienst wor den genomen. Nog voor de zomer komt deze unieke zaak voor de rechter. „Dit gaat om grote internationale bedrijven, met veel geld", zegt Van Dijk. „Die bestormen landen met een scherpe opdracht: verover de markt, tegen de laagst mogelijke kosten. Ze hebben lak aan sociale Grote internationale bedrijven hebben lak aan onze sociale wetgeving wetgeving en de manier waarop wij in Nederland met werknemers om gaan." Ook de regeringspartijen zijn niet blij met de manier waarop werknemers worden gedwongen om als 'schijnzelfstandige' aan de bak te gaan. „Deliveroo heeft al haar personeel er openlijk uitgeknik kerd, waarna ze opeens freelancers zijn geworden", zegt CDA-Kamer- lid Pieter Heerma. „Vervolgens zegt het bedrijf doodleuk dat al die be zorgers verzekerd zijn. Maar dat blijkt niet meer dan een aansprake lijkheidsverzekering te zijn waar mee Deliveroo zélfbeschermd is te gen juridische kosten." Volgens zowel Heerma als Van Dijk speelt het probleem van schijnzelfstandigheid niet alleen op de markt van maaltijdbezorgers. „Dit gebeurt ook in de schoon maakbranche, in de zorg en in de bouw", zegt Heerma. „Het kan lu cratief zijn voor bedrijven, omdat ze op deze manier kosten en risico's afwentelen op de zzp'er. Vaak gaat Het hoofdkantoor van Unilever in hartje Rotterdam heeft een nieuwe eigenaar. De huidige eigenaar Real IS heeft het huurpand aan het Weena verkocht voor 86,5 miljoen euro. De naam van de koper is niet bekendge maakt. De Italiaanse sportwagenfabrikant Ferrari is 2018 begonnen met stijgingen bij de groei, omzet en winst. Dat blijkt uit cijfers van het beroemde sportwagenmerk. De wereldwijde leveringen stegen met 6 procent tot 2128 sportwagens in vergelijking met een jaar ge leden. O Het bouwbedrijf was de koplo per bij de mid delgrote bedrij ven. m De verzekeraar bungelde ook onder aan de hoofdindex na een adviesverla ging. m Het kabel- en telecomconcern was veruit de sterkste daler in de AEX. vrijdag 4 mei 2018 SMARTPHONEMARKT KRITIEK OP SLECHTE KWARTAALCIJFERS BRANDSTOFKOSTEN GAAN OMHOOG m Blackstone, dat Intertrust naar de beurs bracht, verkoopt zijn be lang in de finan cieel dienstverle ner. Peter Winterman Den Haag/Amsterdam - PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk PEOPU ECHNOLOGY.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16