Tegenstanders van Wilders krijgen advocaatkosten terug VERKIEZING 2018 r f Tommy Wieringa II OP ZOEK NAAR DE LANDELIJKE WINNAAR 15 Rigide opstelling heeft mijn cliënten wel ontmoedigd Bestel nu het IS provinciën pack op beerwulf.com en stem op je favoriet. n hekki murii Het gaat om een lengte van zo'n 20.000 kilometer aan en afgelopen weekeinde naar een paneldiscussie over grenzen en geweld. Een van de panelleden was Francisco Cantü, die een indrukwekkend boek schreef over zijn tijd bij de Border Patrol aan de Ameri kaans-Mexicaanse grens. Hij droeg nog altijd de forse snor die je verwacht onder een breedge rande vierdeuks-hoed. Als student bestudeerde hij de grens van een afstand en als grenswacht van dichtbij. Hij ging bij de dienst omdat hij 'totaal ge obsedeerd was door de grens- streep zelf. Hij joeg op illegale migranten en drugskoeriers en ontfermde zich over naam loze lijken, omgekomen in de Chihuahua-woestijn. In zijn boek De streep wordt een rivier beschrijft hij de kleine daden van barmhartigheid waar mee hij opgepakte migranten probeert gerust te stellen. Als een Christus-figuur verschoont hij de gewonde voeten van een gear resteerde vrouw en verzorgt haar blaren. 'Je bent muy humanitario, agent, zei ze. Ik keek weer naar haar voeten en schudde mijn hoofd. Nee, zei ik, dat ben ik niet.' Hij wordt steeds ongevoeliger voor het geweld en het lijden aan de grens, en weet dat zijn mede menselijkheid niet opweegt te gen het feit dat hij een mensen jager is - hij vertegenwoordigt de grens waar illegale migranten niet aan voorbijkomen, bij hem eindigen de dromen van een be ter leven. Mensen die illegaal proberen over te steken, zijn koopwaar in handen van mensensmokkelaars en een voorwerp wanneer ze worden opgepakt door de Border Patrol. Hun lichaam wordt hoe dan ook een ding. De woestijn is bezaaid met dode dingen. Cantü's ziel raakt gecor rumpeerd in zijn jaren aan de grens, hij heeft nachtmerries. Het personeelsverloop bij de Border Patrol is het hoogste van alle federale diensten, net zoals het zelfmoordpercentage. Na vier jaar vertrekt ook hij. Hoewel hij zich uitspreekt te gen de ontmenselijking van mi granten en de onbarmhartigheid van het rechtssysteem dat hen als criminelen beschouwt, biedt zijn boek geen oplossing of een denk richting voor het probleem van onze hedendaagse grenzen. Dat is even spijtig als logisch, want het is een van de grote, complexe vraagstukken van onze tijd. lias sen de VS en Mexico, Noorwegen en Rusland, Israël en de Pales tijnse gebieden, de Korea's en tal loze andere landen verrezen al hermetische versperringen. De lijst van reeds gerealiseerde en nog te bouwen grensblokkades is lang. In totaal gaat het om een lengte van zo'n twintigduizend kilometer aan hekken en muren, de helft van de omtrek van de aarde, meer dan ooit in de ge schiedenis. De Raad voor de Rechtsbijstand wees het verzoek lange tijd af. De raad vond de rechtszaak tegen de PVV-leider eenvoudig genoeg om het zonder advocaten af te kunnen. De Raad van State is het daarmee oneens: alleen al het feit dat het OM, dat Wilders vervolgde, de Ne derlands-Marokkaanse tegenstan ders adviseerde een advocaat in de arm te nemen, had genoeg reden moeten zijn om de kosten te ver goeden. De vergoeding wordt ver strekt als mensen zelf de advocaat- kosten niet kunnen opbrengen. Göran Sluiter, advocaat van een aantal tegenstanders, is 'heel blij' dat er nu duidelijkheid is. Maar hij baalt dat het zo lang heeft geduurd. „De rigide opstelling van de Raad voor de Rechtsbijstand heeft mijn cliënten uiteindelijk wel ontmoe digd." Van de acht cliënten die hij vertegenwoordigde, zijn er drie over. Over de reden waarom de raad zich zo opstelde, tast de raadsman in het duister. „Het kan puur finan cieel zijn: ook de raad moet bezui- nigen. Maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat het ook een prestigekwestie werd." Om te voorkomen dat zijn cliën ten uit vrees voor hoge juridische kosten afhaakten, besloot Sluiter al vroeg de kosten 'desnoods' zelf te dragen. „Wij vinden deze zaak als mensenrechtenadvocaten zó be langrijk, dat we dat gebaar heel be wust hebben gemaakt." Sluiter heeft inmiddels zo'n 150 uur a raison van 100 euro per uur in de zaak zitten; hij zal zo'n 15.000 euro declareren. Daar komen dan nog de kosten bij van de twee an dere advocaten die weer andere cliënten hebben. Hoe hoog die zijn, is nog niet bekend. Sluiter is ook verheugd, omdat de komende maand het hoger beroep start. De rechtbank veroordeelde Wilders wel, maar zonder strafop legging. Zowel het OM als Wilders gingen tegen het vonnis in beroep. beschreef Cantü de situatie aan zijn grens als low intensity war- fare. Aan de grens woedt, met an dere woorden, een permanente oorlog. Er is geweld, er vallen do den en gewonden, er zijn men sen die het overleven. Deze oor log aan de grens is zowel een mondiale klassenstrijd tussen arm en rijk als een gevolg van kli maatverandering en een botsing van ideologieën. Wie de wereld wil begrijpen, kortom, moet haar grenzen bestuderen. vrijdag 4 mei 2018 n Berkeley luisterde ik De tegenstanders van Geert Wilders in het proces over de uitspraak 'minder Marokkanen' krijgen tóch hun advocatenkos- ten vergoed. Dat heeft de Raad van State gisteren besloten. Eef je Oomen Den Haag -Göran Sluiter (advocaat) Aan het publiek in Berkeley Stem op jouw favoriete brouwerij via: GO Grenzen I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15