Hoever gaan we met Doel? Oorlogsmonument Hansweert onthuld Dansen Wie durft in voetsporen van Mathilde te treden? 2 FIETSONGEVALLEN BRUGKLASSERS A 12-jarige f ietsertjes zijn in Zeeland opvallend vaak slachtoffer van een verkeersongeval. Opmerkelijk is ook het grotere aantal ongevallen in september, als de overgang naar de brugklas net gemaakt is. Gebruik de zomer om de nieuwe route samen te leren kennen, is het advies aan ouders. Commentaar De Partij voor de Dieren stelt Kamervragen over het stil leggen van een kernreactor in Doel. Over de risico's. Over de manier waarop Nederland werd geïnformeerd. Of ouderdom van de installatie een rol speelt bij de lekkage. Al lemaal nuttige vragen. Ze sluiten aan bij de zorgen die leven in Brabant en Zeeland. In Doel is vaak wat mis. Meestal in het niet-nucleaire deel van de energiefabriek. Maar nu gaat het om een lek in een nucleaire installatie, dus in aanleg zeer gevaar lijk. Dit roept de hamvraag op. Die heeft de Partij voor de Die ren niet gesteld. Wat vinden België en Nederland nog acceptabel als be- drijfsongelukjes in Doel en in Borssele? Waar ligt de grens? Of bekijken beide overheden van geval tot geval of doordraaien nog te verkopen is? België en Nederland willen hun kerncen trales sluiten in respectievelijk 2025 en 2033. Dat is een goed voornemen. Ondertussen verouderen de installaties. Aanpas singen en opwaarderingen, zoals in Borssele, veranderen daar maar weinig aan. Daarom is behalve duidelijkheid over de slui ting een even helder beleid nodig over wat beide landen in de tussentijd acceptabel vinden. Gaan we gewoon door als er ern stige lekken optreden? Voor heel wat mensen onder de rook van Doel is de grens allang overschreden. Veel betrokken bestuurders gebruiken de mantra dat 'de vei ligheid niet in het geding is'. Dit is te simpel. Want die heeft wei nig voorspellende waarde. Voor heel wat mensen onder de rook van Doel is de grens allang overschreden Petrus Josephus van Immerseel (15) en zijn moeder Anna Maria van Im- merseel-d'Hondt (44). Bijna 75 jaar na hun dood prijken de namen van deze Hansweertse oorlogsslachtof fers op een herdenkingsmonu ment. Kleinzoon Ben van der Borgt maakte zich sterk voor een tastbare herinnering aan een bijna vergeten tragedie uit oorlog. Een stroom brandende kerosine uit een neer stortend Engels gevechtsvliegtuig zette de woning van de familie Im merseel op 2 september 1943 in lichterlaaie. De oma en oom van Van der Borgt kwamen om. Op het herdenkingsteken staan ook de namen Paulina Neeltje Jo- hanna Kruijf (5) en Petrus Con- Een tastbare herinnering aan een bijna vergeten tragedie uit de oorlog stantinus Driedijk (26). Hun nabe staanden meldden zich toen be kend werd dat er een monument kwam. De plechtigheid in Hansweert begint om 19.15 uur met een stille tocht van dorpshuis Kaj Munk naar de begraafplaats. ALMANAK „Mam, mag de leeslamp aan?", vroeg het Middelburgse kleuter tje. Zonder na te denken zette haar moeder de lamp aan. Doch terlief ging in het felle licht staan en begon aan een soort vrije dans. Eerst bewoog ze langzaam, maar daarna steeds sneller. Haar armpjes en beentjes gingen alle kanten op. Af en toe stopte ze om daarna weer enthousiast verder te gaan. Tijdens het woeste bal let hield ze haar ogen strak ge richt op de witte wand van de huiskamer. „Kind, waar ben je mee bezig?", vroeg moeder. „Kijk mam. Ik doe precies mijn schaduw na!" Fruitteeltmuseum bloeit weer op Nieuwe winkel Bakker Boeropen Overlast door werk in gemeentehuis DOMBURG Schapen tegen duizendknoop Veilig Verkeer Nederland trok er over aan de bel bij de aanvang van de verkeersexamens voor scholie ren: kinderen fietsen te weinig. Ki lometers maken is nodig om ver- keerservaring op te doen, is de ge dachte achter de noodkreet. Dat ge brek aan ervaring zou mede oor zaak kunnen zijn van ongelukken bij 12-jarige fietsers. „Er zijn relatief veel twaalfjarigen betrokken bij een fietsongeval", zegt woordvoer der Verkeer van VeilligheidNL Cas- per Dirks. VeiligheidNL deed op verzoek van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid (ROVZ) onder zoek naar fietsongevallen in Zee land. In januari werd het rapport gepubliceerd. „We weten niet di rect wat de oorzaak is van die piek bij 12-jarigen", aldus Dirks. „Maar het is logisch te veronderstellen dat dat komt door de overgang naar de brugklas en naar een school die mi nimaal een paar kilometer verderop ligt. Ze moeten opeens meer fiets- kilometers maken op een weg die ze niet zo goed kennen." En dat terwijl - stelt VVN - kin deren op de basisschool al zo wei nig fietskilometers maken. Het is een beeld dat niet alle Zeeuwse scholen herkennen. Bij De Burcht Rietheim in Oost-Souburg komen er nog altijd heel veel op de fiets, geeft de directeur desgevraagd aan. Nicole Dieleman, directeur bij de Frans Naereboutschool in Vlissin gen, kan het beeld wel onderschrij ven. „Onze school ligt in het cen trum. De meeste kinderen komen óf lopend, óf worden met de auto gebracht. Vroeger zag je dat gezin nen vaker over maar één auto be schikten, waar vader mee naar zijn werk ging. Moeder bracht de kin deren op de fiets naar school. Nu zijn het vaker gezinnen waarin beide ouders werken. Dan kan het handig zijn om je kind met de auto af te zetten." De school is er alert op dat er kinderen zijn die minder er varing hebben met het verkeer. Ze moeten opeens meer kilometers maken op een weg die ze niet goed kennen Dieleman: „Met name als het om langere stukken gaat. Wij fietsen met de kinderen naar culturele ac tiviteiten of sportieve evenemen ten. En natuurlijk is er elk jaar het schoolkamp. Voor de meivakantie wijzen wij ouders er op dat zo'n va kantie een mooi moment is om eens met je kind op pad te gaan en te oefenen, als je weinig met je kind fietst." Over de piek bij 12-jarigen - en dan met name aan het begin van de brugklas - heeft Patrick Rugebregt van de Stichting Wetenschappelijk Wie durft er in de voetsporen van de legendarische Mathilde Willink (1938-1977) te treden? De organisa tie van de Mathildedag, op 7 juli in Terneuzen, is naar haar op zoek. Een modeshow is een onderdeel van de Mathildedag in het Schelde- theater. De Terneuzense Ma thilde Willink was immers een wandelend kunstwerk dankzij de excentrieke kleding van de mode ontwerpster Fong Leng. Ter voorbereiding op de mode show is zaterdag 12 mei van 14.00 tot 17.00 uur in galerie kunstcafé Lokaal 54 aan de Nieuwstraat 54 in Terneuzen een open inloopmiddag. Modellen, vrijwilligers, kapsters en visagistes zijn welkom. „Twintig modellen hebben we nodig", zegt modeontwerpster Marianne Ak kermans. „Ze moeten maat 36 of 38 hebben, minimaal 1,68 meter lang zijn, het liefst lang haar hebben dat kan worden opgestoken én ze moe ten op hakken kunnen lopen." Ak kermans heeft zelf al Fong Leng- achtige creaties ontworpen. „Groots en opvallend, zoals Ma thilde Willink ze zelf graag droeg." De Mathildedag is een initiatief van Anne Mannaerts van Lokaal 54, kunstenaar Roeland van der Kley en Jeffrey Walhout, eigenaar van hotel-café The Chandelier. donderdag 3 mei 2018 II Op verschillende plaatsen in de regio worden morgen de slacht offers van de Tweede Wereld oorlog herdacht. Zo ook in Hansweert, waar burgemeester José van Egmond een monu ment onthult voor vier burger slachtoffers uit het dorp. Ellen Jobse Hansweert ZEELAND6 Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Het verbouwde Fruit teeltmuseum in Kapelle is gisteren officieel her opend in aanwezigheid van onder meer burge meester Huub Hieltjes. Het museum is ruimer, lichter en eigen tijdser geworden. Ook is door het sluiten van een ingang en het verplaat sen van de uitgang een natuurlijke loop door het museum gecreëerd. Vanaf vandaag is ieder een weer welkom. GOES In winkelcentrum Beu kenhof in Goes-Zuid heeft Bakker Boer giste ren een nieuwe winkel geopend. De onderne ming zocht al langer een stek in de wijk. Dat in het winkelcentrum al een bakker zat, is voor eige naar Sjako Boer (foto) geen beletsel. „Vroeger had elk dorp of elke wijk meerdere bakkers." De hoofdwinkel van Boer zit in Kloetinge. Lees meer op onze web site: pzc.nl. KAPELLE Werk in de hal van het Kapelse gemeentehuis zorgt voor overlast. Tot en met juni zijn de balies beperkt beschikbaar, waardoor de wachttijd langer kan zijn dan an ders. Ook is er kans op geluidsoverlast en is con tant betalen niet altijd mogelijk. De gemeente adviseert inwoners om reisdocu menten en rijbewijzen tij dig aan te vragen en te betalen met de pin. Met schapen en maai- machines gaat de ge meente Veere de woe keraar Japanse dui zendknoop te lijf. De ge meente riep op om groeiplaatsen te mel den. Dat bracht vijftien meldingen van particu liere tuinen en twintig over openbare grond. Uitputten van de plant is de enige remedie. 'Zorg dat je Ondine van der Vleuten Vlissingen -Casper Dirks, VVN Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64