Burgh-Haamstede wil herinnering aan oorlogsdoden levend houden 6 Duikers gaan bij Oude Haven het water in —«S» mÊÊÊÊmm Grote twijfels over de constructie zijn er op dit moment niet, zegt projectleider Marco de Bruine van de gemeente. Gaat de weg verzak ken, of gebouwen in de buurt, dan is dat vaak een eerste signaal dat er meer aan de hand is. Daarvan is nu geen sprake. Wel laten stenen in de kademuur los en zitten er scheuren bij de hoeken. Omdat de gemeente plannen heeft de kademuur weer mooi te maken, is het zaak de boel grondig in kaart te brengen. „Je wilt niet superveel investeren om er dan na tien jaar achter te komen dat dat voor niets is geweest." De Oude Haven, een Rijksmonu ment, gaat al een paar eeuwen mee. Het is eigenlijk een groot brok met selwerk met daaronder houten pa len, omschrijft De Bruine. Die mu ren zijn naar schatting minstens Je wilt niet superveel investeren om erachter te komen dat het voor niets was twee en op de hoeken vier meter breed. Zit het met de houten fun dering goed dan is herstel van de kademuren vooral een visuele kwestie. Ingrijpender wordt het als er iets mis is met de fundering: dat was een paar jaar terug in de Nieuwe Haven het geval. Kraan Om een goed beeld te krijgen wordt met een kraan grond van de haven bodem weggeschept, waarna dui kers monsters nemen. Dat, in com binatie met een visuele inspectie onder water, moet uitsluitsel ge ven. Overigens wordt ook nauw keurig gemonitord of het zware bouwverkeer voor Mondragon ef fect heeft. Dat gebeurt door het me ten van de positie van een serie sta len spijkers in de kademuur. Het duindorp eert sinds de onthul ling van een plaquette in 2015 dank zij Wim de Vrieze zijn 35 slachtof fers uit de Tweede Wereldoorlog. Het jaar daarop vond de eerste be scheiden herdenkingsplechtigheid plaats bij het monument aan de Weststraat, maar in 2017 was het initiatief alweer verschrompeld tot het spelen van een aantal hymnes door de lokale muziekvereniging. En vrijdag gebeurt er niets meer. De Vrieze heeft een aantal weken geleden de dorpsraad benaderd om het stokje over te nemen. Het was echter te kort dag om daar nog seri eus werk van te kunnen maken, al dus Veerhoek. „Dit hoort zeker bij de dorpsraad. Maar we willen er dan ook iets goeds van maken. Al leen gaat op dit moment alle ener gie een tijd even in de dorpsvisie zitten. Dus zal het volgend jaar zijn. Als je het doet, moet je het goed or ganiseren ook." Schouwen-Duiveland herdenkt vrijdag op verschillende plekken de slachtoffers die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen door oorlogsgeweld of bij het uitoefenen van een vredes missie zijn gedood. De centrale her denking is zoals gebruikelijk in Re- nesse. Die bijeenkomst begint om 19 uur in het dorpshuis met een toespraak door burgemeester Ge- rard Rabelink. Aansluitend staan leerlingen van basisschool 't Stae- pel'of stil bij de verschrikkingen in oorlogstijd en zingt Renée van der Hulle-Ossendrijver een lied. Zij is betrokken bij de plaatsing van de zogeheten struikelstenen in Zee land voor joden die tijdens de be zetting zijn weggevoerd en omge bracht. Voorafgaand aan de krans- leggingen en twee minuten stilte wordt bij het monument op de be graafplaats de dood van de tien ver zetsstrijders uit Renesse gememo reerd. Ze zag gelijk weer de beelden van mensen die tegen de kerk werden gezet In Bruinisse wordt om 19.20 uur verzameld in het dorpshuis. Bij het monument op de oude begraaf plaats volgt een toespraak, lezen scholieren gedichten voor worden bloemen neergelegd. Verpleeghuis Cornelia in Zierik zee organiseert traditiegetrouw een eigen herdenkingsbijeenkomst voor de bewoners. „Bijna alle men sen hier hebben de oorlog meege maakt", zegt coördinator welzijn Astrid Hannewijk. „Iemand ver telde dat ze, zodra het er over gaat, gelijk weer de beelden voor zich ziet van die mensen die tegen de kerk werden gezet en werden doodgeschoten. Daar doe je het voor!" In Zierikzee worden verder kransen gelegd bij het Joods monu ment aan de Grachtweg en bij de gedenksteen van verzetsheld Menke Koos van der Beek, wacht meestervan de gemeentepolitie. 'Ï^Yï-Sf 'v mSÜL9bbbsii IN DE REGIO Expositie Saskia den Otter Meezingkoor 'Maandag Wasdag' Ophalen oud papier MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 3 mei 2018 SD Onderzoek naar staat kademuren Dat de kademuren van de Oude Haven in Zierikzee er slecht uit zien, is een feit. Maar dat zegt niets over de constructie. Om daar duidelijkheid over te krij gen, gaan duikers van onder zoeksbureau Nebest volgende week het water in. Esme Soesman Zierikze - Marco de Bruine, gemeente „Als je daar een plaquette hebt, kan je het eigenlijk niet maken dat er niets gebeurt op 4 mei. En dus hoort daar een vervolg op te komen", vindt voorzitter Kees Veerhoek van de dorpsraad Burgh-Haamstede. Marcel Modde Zierikzee - Astrid Hannewijk, verpleeghuis Cornelia iaf sft» «E ICfe ^*9y-^m6ük l' - V Wim de Vrieze bij de herinneringsplaquette aan de 38 omgeko men inwoners van Burgh-Haamstede. foto marieke mandemaker ZIERIKZEE Saskia den Otter, specialist digitale bibliotheek van de Bibliotheek Ooster- schelde en woon achtig in Tholen, ex poseert in de biblio theek van Zierikzee. De schilderijen en tekeningen van Den Otter gaan vooral over jezelf mogen zijn, dromen, ver wondering, mensen en dingen zie zij mooi vindt. Saskia blogt ook over het schilder proces. Een over zicht van haar werk is op haar eigen website te vinden: https://www.juf- sas.com. Haar werk is in mei en juni te zien in de biblio theek. ZIERIKZEE Het Poortambacht's meezingkoor 'Maandag Wasdag!' zal zaterdag op Be vrijdingsdag optre den in de hal van Borrendamme in Zierikzee. Alle be zoekers kunnen weer gezellig genie ten en meezingen met diverse be kende liedjes. Het optreden begint om 15.00 uur. Aanmel den is niet nodig en het optreden is gra tis toegankelijk. ZONNEMAIRE Leden van Harmo nievereniging Nut Uitspanning gaan in Zonnemaire weer op pad om het oud papier op te halen. Ze beginnen zater dag om 09.30 uur. Inwoners van Zon nemaire worden gevraagd om hun oud papier gebun deld aan de weg te zetten. RENESSE Het was loeidruk, vanaf de eerste seconde. Kids@Sea, gistermiddag op de kerkring in Renesse, trok de hele dag door kinderen aan. Die konden daar helemaal los, met Zeeuwse springkussens, creatieve en sportieve work shops. Een button of zeepje maken, met lego bouwen, een glittertattoo zetten of steltlopen. In het Renesser kinderdorp kon het allemaal. Zelfs meedoen aan een circusworkshop, zoals de zesjarige Bobbie van Belkom deed (foto). Vastge houden door zijn moeder en opa was hij even acrobaat. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Glas van Angela ter Braak; Tonnenma- gazijn, 18.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak BURGH-HAAM STEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Muziekles, 19.30-23.00 uur: Bridge,19.30-21.30 uur: Zangvereniging Zilt BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Natuurrondvaart; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum ge opend; Trefpunt De Dorsvloer, 13.00- 17.00 uur: Bridge, 18.45 uur: Repetitie Creskidz Muziek vereniging Cres cendo, 19.45 uur: Repetitie Fanfare Muziekvereniging Crescendo GOES Ambachtscentrum, 13.00-16.30 uur: Kinder-doe-dagen met diverse work shops KERKWERVE Dorpshuis 't Zuud- ènde, 13.30-16.30 uur: Schilderen NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/joker- avond OUWERKERK Dorpshuis, 13.30- 15.30 uur: Koersbal- middag van d'Anti- lopen; 18.45 -19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziekvereniging Nieuw Leven RENESSE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjasclub en Biljartvereniging i.o.; 19.30 uur: Yoga Steffine SCHARENDIJKE De Putmeet, 19.00 uur: Tafeltennissen SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00- 23.00 uur: Biljarten ZIERIKZEE Bibliotheek, 14.00- 15.30 uur: Gratis di gitaal inloopspree kuur; fiZi, 14.00 uur: Pieter Konijn, 20.00 uur: Les Gardien- nes; Havenplein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt. KINDERDORP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61