Freek herdenkt Neerlands Hoop (in Bange Dagen) (A De moord, de fiets en klezmer 2 FREEK DE JONGE 1 f 1 Klezmer meets klarinet Schildersweek Beeldende kunst, gecombineerd met muziek, theater, workshops en lezingen. Domburg is vanaf aankomende zaterdag weer een week lang de 'kunsthoofdstad' van Zeeland. Uitgelicht Vijftig jaar geleden was het 1968. Bij onze zuiderburen sleept men bijna dagelijks een soixant-huitard voor de radiomicro foon. Er valt dan ook veel te herdenken. Viet nam, flowerpower, Rote Armee, studentenop standen, de verbeelding aan de macht. En dus ook: de eerste optredens van Neerlands Hoop (In Bange Dagen). De jonge honden Bram Vermeu len en Freek de Jonge samen op het podium. Dat was vernieuwend cabaret, zeker. Absur- distischer dan de rest. Vileiner soms ook. Kriti scher. Lachwekkender, zeer zeker. Als je jong was, had je geen keus, zelfs zonder sociale me dia. Je moest voor Neerlands Hoop zijn. Tien jaar later waren ze nog aan het 'stormen', toen ze met z'n tweetjes heel Nederland wilden tegen houden om naar Argentinië te gaan. Voor ons geen wereldkampioenschap voetbal dat jaar, dat was de bedoeling. (Het werd een verloren fi nale!) Behalve veel chaos en flauwe running gags, le verde Neerlands Hoop ook veel nieuwe muziek op, in het tijdperk van de Nederpop. Neerlands Hoop in Panama en Neerlands Hoop Express waren de grootste successen. Ik zie er ook een hommage in, aan Bram Maar de critici waren geen popkenners en voelden meer voor de wrange humor van Freek de Jonge dan voor de 'humanere' liedjes van Bram Ver meulen. Dat werd (in 1979) toch een soort vechtscheiding, al wil ieder een dat sindsdien het liefst ontkennen. Neerlands Hoop was de moeite waard. Maar omdat ik erbij was en sindsdien een paar ge flopte jobs, een echtscheiding, een keurig geïn dexeerd salaris en uiteindelijk toch een (steeds luxere) auto verder ben, zou ik dat het liefst stil letjes herdenken. Zonder bombarie, in een hoekje. Omdat het toch allemaal niet geworden is wat het had moeten zijn. Dat zou ook gemak kelijk kunnen, met de net uitgebrachte verza melbox. Maar Freek is onveranderd dezelfde. Hij her denkt, mét band. Het zijn de liedjes van toen. Ik zie er ook een hommage in, aan Bram! MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Cd r.iniJ'.i.cjo 0 De Domburgse Schil dersweek is langza merhand uitge groeid tot een niet meer weg te den ken traditie. Van 5 tot en met 12 mei vindt de 15e editie plaats van het jaarlijkse kunstevenement in de Walcherse badplaats. Dertien schil ders en twee beeldhouwers vertonen live hun kunsten tijdens het dage lijkse Atelier en Kunstenaarscafé. „Dat is het geweldige aan deze week", vertelt de Middelburgse beeldhouwster Anita Dekker, die er voor de zesde keer op rij bij is. „Pro fessionele kunstenaars zijn aanraak- baar. Iedereen mag meekijken met het proces van een kunstwerk. Vooral kinderen vinden dat prachtig, maar ook volwassenen staan soms adem loos toe te kijken." De voorbije jaren groeide de pu blieke belangstelling en ook dit jaar worden duizenden bezoekers ver wacht. „En er zijn ook toevallige pas santen. Die kijken verbaasd op als er ineens een schilder tussen de duinen staat", zegt Dekker. „Voor bezoekers is de drempel om op een kunstenaar af te stappen erg laag, dat maakt het uniek. Bezoekers zien schilderijen steeds voller worden en ook boet seerwerken krijgen in de loop van de week steeds meer vorm." Dekker geniet ervan te werken tus sen het Domburgse publiek. Ze was de afgelopen jaren de enige beeld houwster tussen de schilders. Dat le verde haar de nodige extra aandacht op. „Ik kreeg veel vragen en het is heerlijk om mensen te enthousias meren voor kunst. Ik gaf kinderen klei in handen om ze te laten erva ren wat ze daarmee kunnen. Ook een aantal volwassenen heb ik tij dens de Schildersweek al een laatste zetje kunnen geven om met boetse ren te beginnen." Veertien jaar geleden werd de Schildersweek opgezet met een be langrijk doel: van Domburg weer een kunstenaarskolonie maken, zoals in de tijd van grote schilders als Jan Toorop en Piet Mondriaan. Zij kwa men naar de badplaats vanwege het bijzondere licht. Het thema van de Schildersweek is dan ook 'In het licht van Walcheren'. „Als beeldhouwster is licht voor mij minder belangrijk, maar ik hoor van alle schilders dat ze hier fantastisch kunnen werken", vertelt Dekker. „De locatie is sowieso erg inspirerend. Het stimuleert je creatieve vermogen." Dekker is niet alleen van het boetseren, beeldhouwen in steen is haar grote liefde. Ze leerde het vak van de Middel burgse stadsbeeld houwer Peter de Jong. Als kind was ze al fan van teke nen en kleien. Haar vader hield van schil deren en ook haar moeder was één en al creativiteit. „De op voeding heeft onge twijfeld meegehol pen." Dekker heeft een eigen atelier in Middel burg - BAA - en maakte onder meer de adelaar op de Kloveniersdoelen en het portret van Eleanor Roosevelt voor het ge bouw van de UCR. Haar beelden worden door kenners getypeerd als krachtig en humoris- Als een acteur die volledig op gaat in zijn rol, zo ben ik één met de steen donderdag 3 mei 2018 Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: Freek doet Neerlands Hoop Waar: Porgy en Bess Terneuzen Wanneer: zondag 6 mei, 15.00 uur Volgens de re dactie van deze krant zijn onder staande albums de moeite waard. Deze week een top 3 'bekend van tv en nu op cd'. 1. Jim van der Zee - Where I come f rom Eerste cd van de kersverse win naar van The Voice of Holland, met tien songs van zijn persoon lijke helden. 2. Maaike Oubo- ter - Vanaf nu is het van jou Spannend! Nog even wachten op de opvolger van Dat ik je mis. Hardcover+ cd (11 mei 2018). 3. Jamai - Ge noeg te doen Het eerste album van deze zanger sinds hij op 17-ja- rige leeftijd Idols won. Pop/luister plaat met Jamai op de piano. Machiel Coehorst leest tover fietsen en vader- dochterrelaties en luis- tert naar Oost-Euro- pese muziek en het her uitgegeven debuut van kde Britse band kGomez. GO Bij een samenwerking tus sen de Amsterdam Klezmer Band en de Hongaarse for matie Söndörgo kan het haast niet anders dan dat de vonk overslaat. Op de cd Szi- kra bundelen de Oost-Euro pees georiënteerde formaties hun krachten. De AKB staat garant voor een vurige mix van klezmer, gypsy en moderne dansmuziek. Sön dörgo is een Hongaarse band die speelt op tra ditionele instrumenten aangevuld met klarinet, sax en accordeon. Verschenen bij Akb. Aanraakbare kunstenaars Freek de Jonge gaat terug in de tijd met Neerlands Hoop. fotohella de jonge Hans Puik 44 Anita Dekker, beeld houwster Anita Dekker: „Welke dieren het dit jaar worden, dat bedenk ik ter plekke." FOTO HANS PUIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49