Verdachte liet Orlando gewoon aan zijn lot over' Tanken wordt rap duurder, vooral aan de snelweg 3 stations langs de snelweg is logisch te verklaren, zegt brandstofprijzen- deskundige Paul van Selms van United Consumers. Pompstations langs de snelweg hebben niet al leen hogere personeelskosten door dat ze - vaak 24 uur per dag - be mand zijn. „Snelweglocaties wor den door de overheid geveild. Hoe meer er wordt getankt, hoe hoger de prijs die oliemaatschappijen be talen om er een pompstation uit te mogen baten." Gevolg is dat particulieren nu vooral tanken bij goedkopere lokale pompen. Die hebben de afgelopen tien jaar een forse opmars gemaakt: meer dan de helft van de tankstati ons in Nederland is inmiddels on bemand. Snelweglocaties moeten het heb ben van zakelijk verkeer, verklaart Van Selms. „Voor vrachtwagen chauffeurs en leaserijders geeft een prijsverschil van 4 euro op een volle tank niet de doorslag. Berekend in hun uurloon is omrijden al snel duurder. Daarnaast spelen het ge mak van snelheid, kunnen betalen met een zakelijke kredietkaart en de catering." Hij wijst erop dat de shops van tankstations afgelopen jaren een flinke transformatie heb ben ondergaan. In plaats van een klef broodje bal en automaatkofïie uit een plastic bekertje kun je er te genwoordig vers belegde broodjes en volwaardige cappuccino's krij gen. Voor particulieren loont het wel degelijk om de prijsverschillen tus sen verschillende tankstations te checken. Op 15 april bedroeg het verschil tussen de duurste en goed koopste pomp in Nederland vol gens het CBS zelfs 27 eurocent. In 10 procent van de vestigingen lag de pompprijs onder de 1,55 euro; de hoogst gemeten literprijs was 1,76 euro. Overigens is die prijs nog een behoorlijk eind verwijderd van het langjarige record. In oktober 2012 kostte een liter Euro95 gemiddeld 1,90 euro. Het verschil tussen de prijs aan de snelweg en bij de onbemande pomp is in tien jaar tijd opgelopen van 9 naar gemiddeld 13 eurocent. Dat blijkt uit cijfers van het CBS en Travelcard. Langs de snelweg steeg de prijs in de afgelopen tien jaar met 8,9 procent, terwijl de toename bij lokale onbemande pompen beperkt bleef tot 6,4 procent. In april betaal den automobilisten voor Euro95 gemiddeld 1,61 euro per liter. De prijs zal nog wel even hoog blijven, want de olieprijs is flink aan het stijgen. De afgelopen weken ging de prijs van een vat ruwe olie omhoog van 60 naar 75 dollar. De productiebeperking van Opec, het kartel van olieproducerende lan den, is een van de oorzaken van de hoge olieprijs. Door de groei van de wereldeconomie stijgt de vraag naar olie bovendien structureel. Wie voordelig wil tanken, doet er dus goed aan de snelweg te mijden. In het grensgebied kan ook omrij den naar een tankstation in België of Duitsland lonen. Met uitzonde ring van dieselrijders in het zuiden, want door een belastingverhoging in België zijn die daar sinds kort duurder uit. Het groeiende prijsverschil tus sen de onbemande pomp en tank- WAAROM BENZINE ZO DUUR IS €1,395 2015 2016 2017 '18 13 cent Euro95 benzine Roy B. liet na alarm te slaan toen hij Orlando na hun date in het water zag en hem hoorde roepen. Dat meldt een bron rond het onder zoek. De politie heeft de familie van Orlando geïnformeerd over de ver klaringen van de verdachte. De Ha genaar heeft erkend de avond van Orlando's verdwijning - zondag 18 februari - op zijn vissersbootje in de Haagse wijk Ypenburg een date met hem te hebben gehad. De man had 20 euro overgemaakt naar de bankrekening van Orlando zodat hij met het openbaar vervoer naar Den Haag kon komen. Bij de plas de Blauwe Loper werd Orlando opgepikt met het bootje. De politie heeft eerder al bevestigd dat B. en Orlando 'een con tact' hebben gehad c het vaartuig met daarop een vissers huisje. Verdachte Roy B. heeft verteld de 17-jarige scholier na de seksafspraak, tegen middernacht, 'aan land' te hebben gebracht en daarna te ruggevaren te zijn naar zijn aanleg- stek bij een eilandje waar hij in zijn boot sliep. Geroep Uit camerabeelden is gebleken dat Orlando die nacht door de wijk aan de plas heeft gelopen. Volgens B.'s verklaring zou de tiener later terug naar de plas zijn gekomen en werd hij wakker van zijn geroep. De verdachte zegt Orlando in het water te hebben ge zien maar hem niet te hebben geholpen. Hij belde niet alarmnum mer 1-1-2, hij zou weer verder zijn gaan slapen. Waarom B. Or lando aan zijn lot heeft overgelaten is onduidelijk. Ook waarom hij een week lang-de periode waarin Orlando was ver mist en naar hem werd gezocht - zijn mond niet heeft opengedaan, is nog altijd de vraag. Zondag 22 april werd Roy B. aan gehouden 'op verdenking van be trokkenheid bij de dood van Or lando'. De Hagenaar bleef bij zijn eerdere verklaring en deed er ver der het zwijgen toe. Verdachte Twee dagen later moest de politie hem weer op straat zetten, omdat ze geen noemenswaardige infor matie had op basis waarvan de man langer kon worden vastgehouden. „Hij blijft wel verdachte", werd er bij gezegd. Waar de Hagenaar dan van wordt verdacht, heeft de politie tot op he den nog niet willen zeggen. De po litie is sowieso uiterst terughou dend met commentaar. Zo is nog altijd niet de oorzaak van Orlando's overlijden naar buiten gebracht. Het enige dat verdachte Roy B. vooralsnog kan worden verweten, is het onthouden van hulp aan ie mand die in levensgevaar verkeert. Bij overlijden van het slachtoffer kan daar een gevangenisstraf van maximaal drie maanden of een boete van enkele duizenden euro's op volgen. GO donderdag 3 mei 2018 Huilen aan de pomp De prijs van benzine is op het hoogste niveau in 2,5 jaar beland. Opvallend: aan de snelweg zijn de prijzen een stuk harder geste gen dan bij onbemande lokale pompstations. Annemieke van Dongen Peet Vogels Den Haag De benzineprijs stijgt, omdat de olieprijs stijgt. Anderhalf jaar ge leden besloten de grote olielanden onder leiding van Saoedi-Arabië de productie van olie te beperken om een prijsverhoging te for ceren. Een andere oor zaak is de groeiende economie. Als het goed gaat met de wereldeconomie, stijgt de vraag naar olie structureel, ver klaart Hans van Cleef, energie-ex pert bij ABN Amro. „Vooral vanuit Azië." Door de crisis in Venezuela, een be langrijke producent, is de olieproductie in het land volledig in gestort. Venezuela heeft een van de grootste olievoorra den in de wereld. Van Cleef: „Verder spelen spanningen rond Syrië een rol en of Trump nieuwe sancties oplegt aan Iran. Dat zou de ex port kunnen treffen." Ben Ouaali tankt voor 1,759 euro zijn auto vol bij een benzinestation langs de A50 bij Heteren. Wilma Kuijpers tankt bij de onbemande pomp van Tinq in Druten. Zij is 1,579 euro per liter kwijt, fotos koen verhei jden 1111r 2008 ©030518 |BF€)N:CBS 2018 111111111111111111 Verschil in prijs tussen snelweg (bemand) en lokaal (onbemand) Gemiddelde pompprijs (euro/liter) De 27-jarige Hagenaar Roy B. die verdacht wordt van betrok kenheid bij de dood van Orlando Boldewijn (17) heeft tegenover de politie verklaard de Rotter damse tiener aan zijn lot te heb ben overgelaten. Sander Sonnemans Rotterdam Kijk op de site bij /video Uitleg over het politie onderzoek naar de dood van Orlando.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3