Boerenbios in de polder isi¥ 6 Ook controles op schuren en chalets y- v De gemeente Veere steekt negen tigduizend euro in het onderzoek. Drie jaar geleden liet de gemeente als proef, in Koudekerke de optrek jes opsporen die nog niet geregis treerd stonden. Veere was zeer te vreden over de prestaties van de bureaus 4DTotaal en Anteagroup. Er van uitgaand dat Koudekerke vijftien procent van de gemeente Veere beslaat, denkt het college van Veere de onderszoekskosten er snel uit te hebben. Per toegevoegd object krijgt Veere 140 euro per jaar meer uit het Gemeentefonds toegekend. Vooral de verblijfsobjecten, zoals stacara vans en chalets brengen extra geld op uit het Gemeentefonds. Samen met andere panden die voortaan meetellen in de woningvoorraad betekent dat 35.000 euro per jaar meer aan rijksbijdrage. Daarbij komt de extra belasting die Veere voor de nieuwe registratieobjecten zal krijgen en de hogere belasting- Sabewa loopt geregeld tegen objecten aan die ontbreken in de basisregistratie aanslagen die de gemeente aan ei genaren van uitgebouwde wonin gen kan opleggen. In totaal hoopt Veere vanaf 2019 jaarlijks een halve ton extra in de gemeentekas te krij gen. Protest De belangenorganisatie van recrea tieondernemers Recron op Wal cheren protesteerde destijds hevig tegen het meetellen van stacara vans en chalets voor de vastrecht heffing. Maar de gemeente Veere baseert het besluit op de definitie van een object dat in de BAG hoort: 'elk, bij de totstandkoming functioneel en bouwkundig con structief zelfstandige eenheid, die direct en duurzaam met de aarde is verbonden'. Bovendien, stelt het college, kreeg de gemeente een ver maning van het ministerie van Ruimtelijke Ordening dat de BAG verre van compleet was. Bij de opbouw van de registratie in 2011 zijn stacaravans en chalets op campings en schuurtjes achter woningen bewust achterwege gela ten, schrijft het college in zijn be sluit. Ook de 'vergunningvrije bouwwerken', een aan- of uitbouw, een bijgebouw of een overkapping moeten voortaan in de BAG. De ge zamenlijke inner van de lokale be lastingen voor Walcheren en Schouwen-Duiveland, Sabewa, loopt geregeld tegen objecten aan die ontbreken in de registratie. De gemeente wil de BAG voort aan jaarlijks laten controleren op leemtes. Volgend jaar wordt er ook gecontroleerd op de gebruiksop- pervlakte van woningen, een van de maatstaven voor belastinghef fing. Weer of geen weer, het maakt niet uit tijdens de boerenbios. Wie 26 mei een filmpje wil pikken in de drive-in bij Bommenede, zit eerste rang in eigen auto. Of op de trekker, dat mag ook. Hoe het moet wanneer die trekkers allemaal vooraan gaan staan en mij vanuit mijn autootje het zicht ont nemen op het grote scherm? „Dat is wel een punt waar we nog even goed naar moeten kijken", zegt Vera Verseput serieus. Of er echt (veel) trekkers op het evenement zullen afkomen, valt niet te voorspellen. Het 'boeren' aan de bios is bovenal de locatie, ver klaart de creatieve dochter van cul turele duizendpoot en buiten beentje Jaap Verseput uit Zonne- maire het idee achter hun nieuwe concept. Jaap deed zoiets al eerder, maar dan in een schuur op zijn erf. Pontificaal in de buitenlucht, om ringd door niets dan verre uitzich ten, komt het lokale karakter nog beter tot uiting, bedacht Vera de drive-in. Ze wachten nog op de de finitieve goedkeuring van Staats bosbeheer om het evenement aan de haven van Bommenede te mo gen houden. Kan dat niet, dan wordt uitgeweken naar een weids gebied in de buurt. W*/&/ Lokaal is ook het thema dat als één van de weinige restricties is meegegeven aan de filmmakers. De zelfgemaakte film moet zich kun nen afspelen in Zeeland en duurt bij voorkeur tussen de vijf en maxi maal tien minuten. Daarnaast moet de maker uit Zeeland komen of op z'n minst een binding hebben met de provincie. Tien inzendingen zijn al binnen. En daarmee is het programma zo'n beetje vol, denkt Vera. Sjarel de Kra ker uit Burgh-Haamstede stuurde de animatiefilm in die hij maakte aan de Academie voor Kunst en Vormgeving Sint Joost. Zijn hoofd persoon is een kleipopje; een jonge boer die tevreden is in zijn witte huisje met rieten dak en het kleine stuk land dat hij dagelijks bewerkt. Zo verstrijken veertig jaar in volle tevredenheid en er lijkt geen vuiltje aan de lucht. Totdat hij een brief op de deurmat vindt, waarin een pro jectontwikkelaars hem een miljoen dollar biedt voor zijn eigendom. „Er komen hele verschillende ideeën binnen", vertelt Vera. „Niets is hetzelfde. Dat is juist het leuke." O ja. Wie ook wil horen wat er in de films wordt gezegd, moet een 'ou derwetse' (auto)radio meenemen. Het geluid wordt uitgezonden via een speciale FM-frequentie. De films beginnen zaterdag 26 mei om 21.45 uur. Inrijden vanaf 21 uur. Entree: 5 euro per voer tuig. Laatste info: facebookpa- gina van Club Zonnemaire. IN DE REGIO Kunst- en Cultuurroute Evensong in Sint Jacobskerk Beethoven in Ter Reede MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 3 mei 2018 WA Veere maakt jacht op stacaravans Speurders gaan voor de ge meente Veere op zoek naar sta caravans, schuren en chalets die niet opgenomen zijn in de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG). De bureaus gaan ook op zoek naar huizen die bij verbouwing groter zijn ge worden. Dat moet Veere een halve ton per jaar extra opleve ren. Claudia Sondervan Domburg Marcel Modde Bommenede Vera en Jaap Verseput organiseren 26 mei een drive-in boeren bios in Bommenede. foto dirk-jan gjeltema MIDDELBURG In het kader van Middelburg Boe kenstad staat er weer een Kunst- en Cultuurroute op het programma. Zon dag openen een dertigtal ateliers en galeries hun deuren voor publiek. De ateliers zijn ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. De route staat in het teken van Middelburg Boekenstad, met een groot aantal boekenkramen op de Markt. Voor meer informatie over de deelnemers en de locaties: www.kunstroute- middelburg.nl. VLISSINGEN In de Sint Jacobs kerk wordt zondag een Evensong ge organiseerd. De Evensong wor telt in de Angli caanse traditie, waar in de kathe dralen iedere dag besloten wordt met deze dienst. Onder leiding van liturg Louis Wüllschleger zal er een lezing ge geven worden en zal er samen gebe den worden. Ook is er gelegenheid tot samenzang. De Evensong begint om 17.00 uur en is voor iedereen gra tis toegankelijk. VLISSINGEN Violiste Jolente de Maeyer en pianist Nikolaas Kende geven zondag een concert in het Speelhuus Ter Reede. Het duo zal vioolsonates num mer acht en negen van Beethoven spelen. Het concert is van 11.30 tot 12.30 uur. De toe gang is voor ieder een gratis, reserve ren is niet nodig. VLISSINGEN Aan de eerste voorwaarde voor een ge slaagd Vlissings Bevrijdingsfestival wordt voldaan, voorspel len meteorologen: het is zaterdag mooi zonnig weer. Organisator Cultuurwerf werkt deze week hard aan de voor bereidingen. De (hoofd)podia op het Bellamypark en de Nieuwendijk zijn gisteren al opgebouwd. Stellages voor ove rige podia elders in de binnenstad, hekken voor afzettingen en mobiele toiletvoorzieningen zijn door vrijwilligers van Cultuurwerf klaar gezet, foto lex de meester AAGTEKERKE Gymzaal, Agatha- straat, 09.15-10.15 uur: Bewegen voor 55+ BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloopochtend met koffie of thee KOUDEKERKE De Couburg, 09.30- 11.15 uur: Volksdan sen MIDDELBURG Marktplein, 09.00- 16.30 uur: Week markt; Plein 1940, 09.00-16.00 uur: Brocante Markt; 't Zwin 1,10.00-12.30 uur: Gratis inloop spreekuur Budget- coach Zeeland; Doopsgezinde Kerk, 12.00 uur: Poezie-uur met ge dichten rond liefde met aansluitend om 13.30 uur: Samen schilderen; Kloos tergangen Abdij, vanaf 18.30 uur: Theater na de Dam, theater- en dans voorstellingen over oorlogsverhalen OOSTKAPELLE Kantine Voetbalver eniging, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 km RITTHEM Klein Theater De Verwachting, 20.15 uur: Voorstelling Kiki Schippers VEERE Kerkstraat 6,10.00- 12.00 uur: Wekelijks evenement 'Koffie Korenmaat'; Galerie Kunstwacht, Oude straat 28,11.00- 17.00 uur: Tentoon stelling gevarieerd werk van Zeeuwse kunstenaars VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Wijk centrum De Burge rij, 10.30-11.30 uur: Sport- en spelacti viteit voor 70+; Gymzaal De Hout- tuijn, 16.00 uur: Kleutergym; Oude Markt, 18.30 uur: Vertrek Zonnetrein richting Middelburg waar diverse to neelvoorstellingen worden bekeken WESTKAPELLE Polderhuismuseum, 20.00 uur: De Zeeuwse Komedie speelt Het Ver weer'. VOORBEREIDINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34