25 Jeruz£(0m loopt nog niet warm voor start van Giro en zijrf titelverdediger De Giro start morgen met een tijdrit in Jeruzalem, 'de meest explosieve stad ter wereld'. In het dagelijks leven is het wielrennen hier bijzaak. En Tom Dumoulin al helemaal. Een man op een racefiets. In het oude centrum van Jeruzalem. On gekend. Zijn toeristenuitje kwam Tom Dumoulin vooral op ver baasde blikken te staan. Eenmaal aangekomen bij zijn hotel, pakte hij dinsdagavond na zijn vliegreis de fiets. „Als ik er dan toch ben, wil ik ook een beetje sfeer proeven. Het was hartstikke druk en ik moest stukjes lopen. Mensen keken me heel raar aan, maar het was cool." Niemand die dacht: hé, daar rijdt de titelverdediger van de Ronde van Italië! In de stad waar morgen het startschot klinkt van de rotste Giro is Dumoulin niet meer dan een anonieme man op een fiets. Je ruzalem is niet in ban van de Giro, en al helemaal niet van Dumoulin. In de finishstraat van de ope ningstijdrit hangt welgeteld één rood-wit-blauwe vlag. Die wappert in de JafiFa Street aan de gevel van de Jerusalem Experience, de winkel van de familie Ben Zvi. Pal tegenover het podium waar morgenmiddag de eerste roze trui wordt uitgereikt. Moeder Miriam Ben Zvi is van ori gine Nederlandse, vandaar. Du moulin, die kennen ze niet in de souvenir- en bijbelwinkel, zegt zoon Asaf. „De Giro? Wij zijn meer geïnteresseerd in Bijbellezingen en dat soort zaken." Jeruzalem is geen Apeldoorn of Alghero, waar de Giro-start de afge lopen twee jaar voor een volkfeest zorgde. De Giro gaat ook voorbij aan een groot deel van Israël, waar voetbal en basketbal traditiege- De Giro? Wij zijn meer geïnteresseerd in Bijbellezingen en dat soort zaken trouw de populairste sporten zijn. Aan de grens met Gaza kwamen af gelopen zondag nog drie Palestij- nen om het leven en de afgelopen maand werden meer dan 40 Pales tij nen gedood bij protesten die door de Israëlische regering als 'rellen' worden geduid. Voor de duidelijk heid: de grens met de Gaza-strook is op 50 kilometer van Be'er Sheva, zondag de startplaats van de derde en laatste Giro-etappe in Israël. Gescheiden Politiek en sport worden bij de start in Jeruzalem vakkundig gescheiden gehouden. De organisatie van de Giro koos voor een start in Israël, zich realiserend dat politiek en reli gie zeer gevoelig liggen in het land dat zijn 70-jarig bestaan viert. Alleen al het bericht bij de pre sentatie van het parkoers, maanden geleden, dat de start in West-Jeru zalem zou zijn, leidde tot woede onder Israëliërs. In hun ogen is de stad één en ondeelbaar. Sylvan Adams, een Canadese miljardair die de eerste Giro-start buiten Europa grotendeels finan ciert, liet er ook geen onduidelijk heid over bestaan. De Giro is een wielerfeest voor de Israëli's. „Dit is de Giro in Israël, niet de Giro van Palestina." Adams woont sinds 2016 in Israël en betaalde de Giro-organisatie naar verluidt tien miljoen. De Ita liaanse sportkrant La Gazzetta dello Sport meldt dat hij 70 procent van de kosten voor zijn rekening heeft genomen. Volgens de organisatie bedraagt het prijskaartje van de drie etappes op Israëlisch grondge bied 27 miljoen euro. Een aantal Is raëlische ministeries maakte de be groting sluitend. „We weten toch allemaal waarom we hier zitten", stelde Wout Poels, komende weken de luitenant van Chris Froome, reto risch over het financiële belang. Hij vindt het maar niks, fietsen in het gespannen Israël. „Ik ben hier om te fietsen en dat politieke gedoe daar hou ik me liever een beetje buiten." Adams, zelf een goede amateur renner, en de Israëlische afgevaar digden laten niet na om te zeggen dat de Giro het wielrennen in Israël naar een hoger plan moet brengen en dat het sportevenement een in ternationale etalage voor het land biedt. Zo was Adams gisteren aan wezig bij een herdenkingsbijeen komst bij het Holocaust-monu ment Yad Veshem, waar de Itali aanse wielerlegende Gino Bartali tot ereburger van Israël werd uitge roepen. De wielrenner, die in de Tweede Wereldoorlog joden hielp, werd al in 2013 in een gedenkmuur bijgeschreven. Geen gemeengoed Dat de Giro goed is voor Israël, om dat beelden van de koers tientallen miljoenen huiskamers binnenko men, lijdt geen twijfel. Maar of dit nu de aanzet is om Israël op te stu wen in de vaart der wielervolkeren is de vraag. Wielrennen is in Israël geen gemeengoed. De renners trai nen deze dagen vanwege de ver keersveiligheid buiten Jeruzalem op vooraf aangegeven parkoersen. Een racefiets zorgt in Israël vooral voor vreemde blikken. Tom Dumoulin kan het weten, sinds zijn rondje door de oude stad van Jeruzalem. Start 101ste Girod'ltalia in Israël Van 5^ met deze bon voor donderdag 3 mei 2018 PC Wielrenners trai nen vanwege de verkeersveiligheid buiten Jeruzalem op vooraf aangegeven parkoersen, fotoap 'Men keek me raar aan' Daan Hakkenberg Jeruzalem -Asaf Ben Zvi (zoon van Nederlandse immigrante) Tom Dumoulin is in Israël een volstrekt onbekende topsporter. FOTO ANP ISRAËL ITALIË Morgen Tijdrit A 10,1 km RamI Tel Aviv Zaterdag 2de etappe 167 km Zondag 3de etappe 226 km ISRAËL 20 km O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivant. Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/giro2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25