c? BEVRIJDINGS FESTIVAL 5 MEI-VLISSINGEN BMX'er Niek Kimmann over Het Ongeluk van Van Gorkom 24 bevrijdingsfestivalzeeland.nl Oranje op EK al in halve finale Federerinjuni terug op baan Stan nog steeds niet de man UITSLAGEN Na driejaar niet meer op 1 Met een druk op de knop gaf BMX'er Niek Kimmann op de startheuvel van Papendal onbedoeld het startsein voor de zware crash van Jelle van Gorkom. Nu het beter gaat met zijn ploegmaat, is Kimmann (21) gretiger dan ooit. Hij heeft een 'schijthekel' aan zie kenhuizen. Bij het idee van een inenting voor een reis wordt hij gek. Dus toen ploeggenoot Jelle van Gorkom in het ziekenhuis lag na zijn zware ongeluk op de BMX- baan van Papendal, stond Niek Kimmann niet te springen om op bezoek te gaan. Toch zei hij: „Als Jelle het wil, zal ik best langsgaan." Het bleef niet bij één bezoek. Laatst omschreef de 27-jarige Van Gorkom zijn relatie met de zes jaar jongere Kimmann voor zijn vriendin: „Niek en ik kunnen niet met en niet zonder elkaar." Ze hebben regelmatig discussies; hebben vaak een uitgesproken mening. Ze reden in 2016 de olym pische finale in Rio, waar Van Gorkom zilver won, Kimmann werd zevende. En op 9 januari van dit jaar stonden ze met z'n tweeën bovenaan de acht meter hoge startheuvel op Papendal. Vlak voordat het compleet misging. Van Gorkom was bij de training eerder klaar met de warming-up en had het starthek opgebouwd. Hij vroeg aan Kimmann: „Niek, kun jij de startknop indrukken?" Kimmann drukte op de knop. Het stoplicht ging van rood naar oranje naar groen en het hek viel om. Van Gorkom stortte zich naar beneden. „En toen hing daar die ketting." De afgelopen maanden waren heftig. Kimmann zag hoe Van Gorkom door de lucht vloog, tegen de eerste heuvel knalde en bleef liggen. Die lag twee weken in een kunstmatige coma, met een breuk in zijn schedel, gebroken ribben en beschadigingen aan lever, milt, nieren en hersenen. Inmiddels praat hij weer. Hij loopt voorzich tig en in het revalidatiecentrum verbazen artsen zich over zijn pro gressie. Maar tegelijkertijd weet niemand of hij volledig herstelt. Confronterend Dat is ook niet het belangrijkste. De eerste weken stond Kimmann op met de gedachte aan Van Gor- kom en diens onzekere toekomst en ging ermee naar bed. „Elke dag had ik wel momenten dat ik moest janken." Fietsen is dan onbelang rijk. „De eerste krachttraining was al confronterend." Kimmann en Van Gorkom deden deze altijd sa men. Na twee weken kwam het be richt dat Van Gorkom reageerde op pijnprikkels - door een middel vinger op te steken. Bij Kimmann stonden de tranen in zijn ogen. „Een last viel van mijn schouders." Van Gorkom kijkt wedstrijden van ploeggenoten via livestreams. Kimmann, wereldkampioen in 2015, kreeg bij de eerste wereldbe kerwedstrijd in Frankrijk tips, die hij opvolgde. Vervolgens won hij. „Of het daaraan ligt, weet je nooit. Maar het is wel mooi." De zege droeg hij op aan Van Gorkom. „Winnen is altijd mooi, maar zo betekent het meer voor me." Komend weekeinde staat hij weer op de heuvel van Papendal, bij de wereldbekerstrijd. Eng vindt hij het niet meer. „Het duurde twee trainingen voordat ik er zon der angst vanaf ging." Hij is zelfs gretiger dan ooit, wetend dat je alle kansen die je krijgt moet pak ken. Ontdek aanstormend talent op het Sena Performers Stage. Zeeland Muntjes kopen? Pinnen is veiliger, sneller en makkelijker! HetFour B Freedoms K Stage is de B plek voor inspirerende peptal ks over vrijheid. Alles over bereikbaarheid en OV via de website. /Wij maken ons hard tegen zwerfafval op het festival. Goed gesprek over Vrijheid? Kom naar het Plein van de Vrijheid! Vier met ons het 5voor5 moment bij het Hoofdpodium of op Liberty Dance. Deel foto's met #BFZLD en zie jezelf terug op social media. Vorm om 18:00 uur een erehaag voor de lopers van het Bevrijdingsvuur! donderdag 3 mei 2018 Pi? SQUASH De Nederlandse vrouwen zijn met twee zeges begonnen aan de EK in het Poolse Wroclaw. Dat was voldoende om een plek in de halve finale zeker te stellen. Het als vierde geplaatste Oranje won in divisie 1 van Tsjechië (3-0) en Zwitserland (3-0). PAARDENSPORT Michael Jung is na meer dan drie jaar op de eerste plaats van de wereldranglijst ge passeerd. De Duitse ruiter in de discipline eventing staat nu achter de Brit Oliver Townend. Die won het afgelopen weekeinde in Lexington (Kentucky). TENNIS Stan The Man' Wawrinka doet volgende week niet mee aan het ATP-toernooi van Madrid. De 33-jarige Zwitser is nog steeds niet hersteld van een knieblessure en stelt zijn rentree opnieuw uit. Wawrinka werd in augustus vorig jaar twee keer geope reerd aan zijn linkerknie. TENNIS Mannen. 2de ronde. München: A. Zverev (Dui/1) - Hanfmann (Dui) 6-7 6-4 6-2, Chung (ZKo/4) - Ba- chinger (Dui) 6-1 6-1, Struff (Dui) - Maden (Dui) 6-3 3-6 6-3, Klizan (Slw) - Basic (Bos) 4-6 6-3 7-5. Estoril: Ed- mund (GBr/3) - De Minaur (Aus) 6-2 7-5, J. Sousa (Por) - P. Sousa (Por) 4-6 7-6 7-5. Istanboel: Djere (Ser) - Seppi (Ita/ 3) 6-3 6-7 6-3, Daniël (Jap) - Bedene (Slv/4) 6-2 6-2, Dutra S. (Bra) - Troicki (Ser/6) 6-2 6-3, Lo- renzi (lta/5) - Trungelliti (Arg) 6-2 7-6. Vrouwen. Rabat: Mertens (Bel/1) - Siegemund (Dui) 6-7 6-0 3-1 opgave, Krunic (Ser/7) - Sorribes (Spa) 6-3 6-1. Praag: Kvitova (Tsj/2) - Vikljant- seva (Rus) 6-3 6-1, Zhang (Chi/6) - Ruse (Roe) 6-4 6-4, Kr. Pliskova (Tsj) - Wang (Chn) 6-2 7-6, Stosur (Aus) - Allertova (Tsj) 6-4 6-4, Giorgi (Ita) - Korpatsch (Dui) 6-4 6-2. Nóg gretiger door Jelle TENNIS Roger Federer (foto) maakt in juni zijn ren tree. De 36-jarige Zwitser heeft zijn deelname toege zegd aan het grastoernooi van Stuttgart (11-17 juni). Federer speelde eind maart in Miami voor het laatst en sloeg het gravel- seizoen over. Lisette van der Geest en Rik Spekenbrink Papendal Niek Kimmann op Papendal, de plek van het drama met Jelle van Gorkom (links) en de komende wereldbekerstrijd, foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24