zijn i deze dames President Philips Nederland: welvaart komt in het gedrang bij te weinig technici Alles draait bij Indy k om judo Walcheren Wie zijn deze dames die in een winkel in Arnemuiden onderhandelen over de aankoop van een kap? De foto is ergens tussen 1950 en 1959 genomen door fotograaf Cas Oorthuys. Het Nederlands Fotomuseum heeft nog duizenden andere foto's liggen waarvan onbekend is wat of wie er precies op staat. Het project Captions for Cas moet daar verandering in brengerm Kiki Schippers is absoluut geen duizendpoot Het tekort aan technici gaat ko mende jaren nog veel nijpender worden, stelt de Philips-president. Nu al zijn in de technische indu strie 120.000 werknemers extra no dig tot 2030. „Een sterk onder schatte trend is dat alle organisaties naarstig technici, ict'ers en bèta geschoolden zoeken." Voortschrijdende automatise ring, kunstmatige intelligentie en datawetenschap dringen door in de zorg, onderwijs - de typische alfa domeinen, betoogt De Jong. Het kabinet moet daarom drin gend extra geld beschikbaar stellen voor technische universiteiten. „Het aantal technische studies met een gemaximeerde instroom van studenten groeit nog steeds." Ook moet er geld naar het techniek- onderwijs op het mbo. „Er stromen veel te weinig leerlingen in, meisjes en allochtone jongeren blijven te weinig kiezen voor technische op leidingen." Volgens De Jongook bestuurslid van werkgeversclub VNO-NCW en technische brancheclub FME, zien de meeste Nederlanders het tekort aan technici louter als pro- Sterk onderschat wordt dat alle organi saties technici, ict'ers en bèta's zoeken bleem van grote bedrijven en de in dustrie. „Het tegendeel is waar: er is een digitale revolutie gaande die de gehele maatschappij onderste boven zet." Er staat veel op het spel, aldus De Jong. „Voor veel Neder landers lijkt welvaart vanzelfspre kend, maar dat is schijn. We heb ben die met veel pijn en energie op gebouwd." Door het dichtdraaien van de gaskraan en de hard groeiende zorgkosten, dreigt al welstand ver loren te gaan. „Het gas levert jaar lijks miljarden op, de kosten van de zorg bedragen 95 miljard per jaar en stijgen harder dan de economische groei. Hoe compenseren we dat?" De Jong wijst ook op de concur rentie: landen als Frankrijk en Duitsland investeren miljarden in artificiële intelligentie en automa tisering. Dat bedreigt het Neder landse vestigingsklimaat. De nieuwe jaarlijkse techbaro- meter van technisch opleider ROVC die vandaag verschijnt, on dersteunt De Jongs pleidooi. 54 procent van de circa duizend ge peilde technische organisaties denkt dat het tekort aan geschikt personeel de concurrentiepositie van Nederland negatief beïnvloedt. Vier op de vijf organisaties kam pen met of voorzien een tekort aan technisch personeel. P16 Nieuwsmedia ZEELAND 12 'Tekort ict'ers steeds nijpender' Het snelgroeiende tekort aan technisch geschoolden en ict'ers zet een rem op de econo mie. Het kabinet moet snel in vesteren in onderwijs en digitali sering, waarschuwt Hans de Jong, president van Philips Ne derland. David Bremmer Eindhoven —Hans de Jong, Philips Nederland donderdag 3 mei 2018 Veel ruimte 14°C voor de zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1