E 17 Successen van nu en uit het verleden bieden in deze tijd van digitale revolutie geen garantie voorde toekomst zijn door de digitalisering al ruim 120.000 extra technische mede werkers nodig tot 2030. Een sterk onderschatte trend is echter dat niet alleen het bedrijfsleven, maar alle organisaties naarstig naar technici, ict'ers en bèta's zoeken." „Onze welvaart staat op het spel. Die lijkt vanzelfsprekend, maar dat is schijn en een zeer riskant sentiment. De meeste Nederlan ders zijn vergeten dat we die met veel pijn en energie na de oorlog hebben opgebouwd. Kijk, ik her inner me dat we thuis onze eerste zwart-wit-televisie kregen. Nu heeft een gemiddeld gezin er vier of vijf en een auto voor de deur." „Het huidige kabinet gaat de gas kraan in Groningen dichtdraaien, een moedig besluit. Maar dat gas levert ieder jaar enkele miljarden op en vormt een pijler van onze welvaartsstaat. Hoe compenseren we dat? Dan is er de gezondheids zorg: die kost al 95 miljard euro per jaar -14 procent van ons BBP - en de kosten stijgen mede dankzij de vergrijzing sneller dan de econo mische groei. Verder klinkt de roep voor meer uitgaven aan De fensie en Onderwijs. Als er één pijler wegvalt en er meer druk op andere sectoren ontstaat, moeten we miljarden euro's aan nieuwe economische waarde creëren om de verliezen goed te maken." „De technische universiteiten moeten meer middelen krijgen, want het aantal studies met een numerus fixus (gemaximeerd aan tal studenten, red) stijgt nog steeds. Maar het speelt niet alleen daar, er is ook vergrijzing van de mensen in de fabriek werken. Er stromen veel te weinig leerlingen in het mbo. Die 'gouden handjes' zijn hard nodig." „Het kabinet reserveert extra mid delen, maar véél te weinig. Kijk naar wat andere landen doen. Pre sident Macron steekt 1,5 miljard euro in kunstmatige intelligentie, Duitsland investeert fors in wat zij een nieuwe industriële revolutie, Industrie 4.0, noemen. De Ameri kanen doen zoveel. Zonder extra geld komt de continuïteit van ons land in gevaar en kunnen we de digitale transformatie niet maken. Niet op het gebied van de zorg, niet qua energie." „Er blijven relatief weinig meisjes voor technische beroepen en stu dies kiezen. Hetzelfde geldt voor allochtone jongeren, die kiezen te vaak administratieve studies. Ver der kun je je afvragen of bepaalde studies niet te veel mensen oplei den en anderen te weinig." Een urgent probleem. Nederland bungelt in de OESO-ranglijst onderaan in aantallen harde bèta's „Het uitgangspunt is prima: we zijn goed in water, maritiem, che mie, agro, handel, de maakindu strie. Maar successen van nu en uit het verleden bieden in deze tijd van digitale revolutie geen garan tie voor de toekomst." „Ik vind Nederland een fantas tisch land en voel een persoonlijke verantwoordelijkheid een bijdrage aan de toekomst te leveren. Ook omdat ik vier kinderen heb." „Nederland is en blijft voor Philips van eminent belang. 40 procent van onze onderzoeksuitgaven - in totaal ruim 720 miljoen euro in 2017 - geven we hier uit. We heb ben 11.500 mensen in Nederland, waarvan 8500 in de regio Eindho ven onder meer op de High Tech Campus werken. En verder op onze grootste productiesites in Drachten en in Best en op het hoofdkantoor in Amsterdam." Zo bezorgd als De Jong is over de toekomst van Nederland, zo con tent is hij met Philips waarvoor hij al sinds zijn afstuderen in 1984 werkt. Het vroegere elektronicabe drijf uit Eindhoven - bekend van de compact disc en de televisies - vormde zich afgelopen decennia om tot toonaangevend specialist in medische technologie. De Jong zag het allemaal gebeu ren. „Dat veranderen is ook onze kracht. We slagen er steeds in ons zelf opnieuw uit te vinden. Als techbedrijf moet je focus houden en dingen doen die pas jaren later effect sorteren. Anders ben je weg, zie Nokia!" „Dankzij onze goede reputatie kunnen wij ook uit het buitenland putten, Philips telt in Nederland 82 nationaliteiten. Voor mbo-ba- nen is het beduidend lastiger: op lager niveau zijn mensen nauwe lijks bereid te verhuizen." „Dat is verder prima: het kabinet heeft vestigingsklimaat tot speer punt uitgeroepen, ook de provin cie en de gemeente scheppen een prima klimaat. Ondanks alle kri tiek is de zorg in Nederland, waar wij nu in specialiseren, de beste van Europa en top drie van de we reld. De dividendbelasting? Nee, dat speelt voor ons minder." „Terwijl we destijds tegelijk aan kondigden flink te investeren in de High Tech Campus. Kijk, ik snap dat dergelijke besluiten emoties opwekken, maar de angst is onte recht gebleken. Niet voor niets heb ben we onze aanwezigheid op de HTC net verlengd tot 2032. Daar zit ons grootste innovatiecentrum ter wereld met onder andere Philips Research en Philips Design. We kennen hier een geweldige samen werking met de TU Eindhoven, met lokale en academische zieken huizen. De Brainport-regio is ons fundament, de levenslijn met re search. In feite heeft het vertrek van het hoofdkantoor naar Amsterdam een extra impuls aan de regio gege ven, die zich inmiddels in enorme economische groei vertaalt." „Absoluut, hoewel het even ge duurd heeft. De Tweede Kamer heeft ons inmiddels officieel er kend als derde economische motor van Nederland. Wel krijgen de G4-steden nog steeds veel meer geld dan Eindhoven. Zeker gezien de economische impact en het feit dat we hier harder groeien. Ik wil echter niet ontevreden overko men." „In de gezondheidszorg zijn nu al 105.000 vacatures. Dankzij onze medische apparatuur nemen we werk uit handen en komen han den vrij aan het bed. De gezond heidszorg gaat van curatief- je breekt een been - naar verzorgend, ook vanwege de vergrijzing. Nu komt er bijvoorbeeld driemaal daags iemand medicijnen bren gen. Als dat naar één keer kan, scheelt dat enorm." „Ook wij voelen een belang om de zorg betaalbaar te houden. Wij verkopen alleen iets als producten betaalbaar zijn en artsen ze willen. Het is een wederzijds belang." donderdag 3 mei 2018 'Onze welvaart staat op het spel' FOTO DOLPH CANTRIJN De economie dreigt spaak te lopen? Wat kan er mis gaan? Wat moet er gebeuren? Onder premier Rutte wordt toch juist vol op techniek in gezet? Langzaam kiezen steeds meer jongeren voor techniek. Hoe staat Nederland er voor? U zegt dit betoog nadrukkelijk niet namens het bedrijf Philips alleen te houden. Wat is het Philips-belang in dit geheel? Kan Philips zelf aan voldoende technische krachten komen? Hoe staat het met het Neder landse vestigingsklimaat? De vrees in Eindhoven was dat Philips met het verplaatsen van het hoofdkantoor naar Amster dam in 1998 zijn thuisbasis zou vergeten. Waardeert het Kabinet het economische gewicht van de regio Eindhoven voldoende? Kan Philips zelf ook wat bijdra gen aan de automatisering en digitalisering? Mede door jullie hightech appa raten stijgen de kosten in de zorg anders enorm. GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17