Wetenschappers maken embryo zonder zaad- of eicel EUWS 11 \m Wat ik zag, dat zie je nooit op tv. Het was zoveel erger, ik zal het nooit vergeten maal gevangen of voortvluchtig, die al jarenlang op grote foto's op het centrale plein van het stadje hangen, als eerbetoon. En uit protest, omdat ze in gevangenissen ver weg van het Baskenland Euskadiin het Baskisch) zijn weggestopt. De gemeente, in handen van de radicalen, haalt de posters niet weg. De bank waarvan het betreffende hek is, durft het ook niet. Een jaar eerder is Arrieta's collega Isaias Carrasco op straat doodgescho ten door een terrorist. „Van hem heb ben we slechts een portret hier op kantoor hangen, we kunnen echt niet aan een publiek eerbetoon doen. Een terrorist is hier meer waard dan een slachtoffer." Vlak voor de verkiezingen heeft Carrasco's dochter een open briefin een krant geschreven: 'Ik ben optimistisch. Ik geloof dat het terro risme verslagen kan worden. De overwinning van de democraten is mogelijk. En als die dag komt, eerder dan we denken, zullen we in Euskadi de pijn van de ander ook als onze ei gen pijn voelen, en de kracht van de eenheid van alle Basken zal de ijs- koude adem van de dood verjagen. Die dag zal het afgelopen zijn met ETA en zal de toekomst in onze eigen handen liggen.' Het is, anno 2009, een optimisme dat maar weinigen delen. Ook al is het aantal aanslagen afgenomen, ook al zijn steeds meer terroristen gear resteerd en veroordeeld. De angst blijft, de onzekerheid. Al veertig jaar lang kan elk moment, waar dan ook, een aanslag plaatsvinden. In het Bas kenland zelf zijn bijna 600 doden ge vallen; in en rond Madrid 125, in Bar- celona meer dan 50; bijna de helft bij een aanslag op een supermarkt in 1987. Niemand is veilig. Meer dan 500 politieagenten, 60 ondernemers, 40 politici, toevallige passanten; dood. Steeds meer ETA-leden pleiten vanuit de gevangenis voor het einde AANSLAGEN van de strijd. Maar vragen ook om een handreiking van de regering: als extra straf zitten ze vrijwel allemaal vast in gevangenissen die zo ver mo gelijk van het Baskenland liggen. Jon Gaztulemendi uit Renteria, een voorstadje van Bilbao, zat negentien jaar in een cel op de Canarische Ei landen. „Mijn ouders zijn hun hele leven nog nooit buiten het dorp ge weest, nu moesten ze een vliegtuig nemen om hun zoon te zien. Andere gevangenen zitten gewoon dicht bij huis, dat is hun recht ook. Maar wij zijn altijd een politiek instrument geweest." Gevangenen Anno 2018 wil de regering in Madrid ook bij het opheffen van de ETA nog steeds niets weten van het 'verhui zen' van de ETA-gevangenen naar gevangenissen dichtbij of in het Bas kenland. Maart 2018. Bilbao ontwaakt in een enorme sneeuwbui. Toeristen schui felen richting het fabuleuze Guggen- heim-museum, dat in 1997 zijn deu ren opende als het best mogelijke sig naal dat het Baskenland niet alleen het 'terroristennest' was dat veel mensen ervan dachten. Dat jaar durf den net een miljoen Spaanse en bui tenlandse toeristen er te overnach ten. In 2017 brak Euskadi voor het zo veelste achtereenvolgende jaar zijn record: 3,6 miljoen toeristen bezoch ten de streek, die de kleur op de wan gen heeft teruggekregen, de angst van zich heeft afgeworpen en de on derlinge verdeeldheid probeert te vergeten. De foto's van terroristen zijn van de pleinen verdwenen, hon derden lijfwachten die politici en on dernemers beschermden hebben an der werk moeten zoeken. De droom van de dochter van Isaias Carrasco, en van vele anderen, blijkt waarheid geworden. Wetenschappers spreken van een doorbraak: ze hebben nieuw leven gemaakt zonder dat er ei- of zaad cellen aan te pas kwamen. „Dit opent perspectieven voor het op lossen van problemen rond on vruchtbaarheid, zwangerschapsfa- len of contraceptie", aldus Nicolas Rivron, de leider van het weten schappelijke team. En, verder in de toekomst, nieuw 'gefabriceerd' dierlijk of menselijk leven. Het onderzoek van wetenschappers van de Universiteit van Maastricht en het Hubrecht Instituut uit Utrecht werd gisteren gepubliceerd in het wetenschappelijk hoogaan- geschreven tijdschrift Nature. Het jarenlange onderzoek wordt als een heel voorzichtig stapje rich ting voortplanting zonder seksua liteit gezien. De wetenschappers hebben ontdekt hoe ze stamcellen er toe kunnen aanzetten om zelf vroege, synthetische embryo's te vormen in laboratoria: dus buiten een baarmoeder. Daarna werden ze ingebracht in de baarmoeder van een muis. Het gaat om stamcellen van muizen, de menselijke praktijk is nog ver weg. De in elkaar 'geknutselde' em bryo's hadden zich al ingenesteld. t Onderzoek heel voorzichtig stapje richting voortplanting zonder seksualiteit Het lukte ze niet langer dan twee dagen te overleven, meldden de on derzoekers. Het onderzoek leidde dus niet tot een levende muis. Toch is de doorbraak van belang. De kennis over de ontwikkeling van de vroege embryo is tot nu toe klein. „Dit is een nieuwe manier om de vroegste fase van de embry onale ontwikkeling te bestuderen en om te onderzoeken wat de in vloed van omgevingsfactoren op ontwikkeling en ziekte is", stelt Niels Geijsen van het Hubrecht In stituut. Het kan helpen die eerste stadia van een zwangerschap beter te be grijpen, waardoor wetenschappers straks misschien beter weten waarom een zwangerschap al in het begin kan mislukken. De onderzoekers zien nog een voordeel. „Dit onderzoek markeert het begin van een nieuwe disci pline: als we veel van deze synthe tische embryo's hebben, kunnen we nieuwe medische technieken en mogelijk geneesmiddelen testen", stelt Clemens van Blitterswijk, di recteur van het betrokken MERLN Institute. Volgende stap Een in moleculaire genetica gespe cialiseerde onderzoeker, die niet bij dit onderzoek is betrokken, zegt over de resultaten: „Een goede ont wikkeling om te kijken wat er mis gaat bij vroege zwangerschappen." Hij ziet het als een volgende stap na het 'kweken' van specifieke orga nen. donderdag 3 mei 2018 GO E -Angel Juanto, slachtoffer Politieonderzoek na een bomaanslag in Sangüesa, mei 2003. FOTO GETTY IMAGES Duizenden mensen betogen in Bilbao voor betere omstandighe den ETA-gevangen, anderhalve week geleden, foto reuters De laatste aanslag in het Baskenland was in juni 2009, toen een agent met een autobom bij Bilbao werd ge dood. Een maand later waren twee agenten slachtof fer van een ETA- bom op Mallorca. In maart 2010 schoot een terro rist in Frankrijk een politieagent dood. Jean-Serge Nérin, 52 jaar en vader van vier kinderen, was het allerlaatste dodelijke slachtof fer van een lange lijst van meer dan 850.Zes maanden later kondigde ETA een wapenstilstand die het begin van het einde van de terreurbeweging zou betekenen. Nederlandse wetenschappers zijn er in geslaagd mini-embryo's te kweken uit de stamcellen van muizen. De embryo's overleef den even in een baarmoeder. Cyril Rosman Maastricht Mini-embryo's gekweekt uit stamcellen van muizen. FOTO'S NICOLAS RIVRON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11