10 Met een sobere ceremonie zal morgen de definitieve opheffing van terreurbeweging ETA bezegeld worden. De opluchting in het Baskenland is groot. Angst en verdeeldheid hielden de regio decennialang in een greep. De kracht van de eenheid van alle Basken zal de ijskoude adem van de dood verjagen Voorbereid op nachtvorst esa, dat in de provincie Navarra ligt, waar sommigen graag tot het Basken land zouden behoren. Politieke ideeënverdeelden het dorp en de streek. Kok Xabier Abadia heeft een restaurant op de hoek van het plein. „Sommige mensen in het dorp keken me scheef aan omdat we thuis Bas- kisch spreken en op Batasuna stem men. Dan denken ze al snel dat je van ETA bent. Na de aanslagen durfde ik een paar dagen niet op straat te ko men, vreesde ik een heksenjacht, hoewel ik net als iedereen vond dat die doden totaal zinloos waren." Batasuna was de politieke arm van ETA, de partij die het meest voor on afhankelijkheid streed en immer weigerde de aanslagen te veroorde len. Bij de Baskische verkiezingen behaalde de partij steevast rond de 17 procent van de stemmen. Veel meer Basken kozen voor de gema tigde regionale partij PNV, die sinds 1979 bijna onafgebroken heeft gere geerd. De Spaanse partijen waren minder populair. Maart 2009. De verkiezingen voor het Baskische parlement zijn in aan tocht. Het bestand van drie jaar eer der heeft niet lang geduurd. Op 30 december 2006 ontplofte een bom in de parkeergarage van het vliegveld van Madrid; er vielen twee doden. Lazkao is een dorp in het groene, heuvelachtige binnenland van het Baskenland, een regio met 2,2 mil joen inwoners en niet groter dan Noord-Brabant en Limburg samen. De spanning is er voelbaar. ETA heeft enkele dagen eerder met een bom het kantoor van de Socialistische Partij opgeblazen. Uit een busje stappen drie mannen die razendsnel affiches van de socialisten op de verkiezings billboards plakken; twee lijfwachten kijken toe. Ze willen geen foto's, ook geen namen. „Zo gaat het helaas op veel plaatsen, bijna clandestien." Ze zijn in 3 minuten klaar. Verschil „Dat is het grote verschil. Zij kunnen zich vertonen, wij niet", zegt het so cialistische raadslid Hartiz Arrieta, 30 kilometer verderop in Mondragón. 'Zij', dat zijn de ETA-terroristen, alle- duif. 'Sangüesa herdenkt Julian Embid en Bonifacio Martin. 30 mei 2003.' Embid en Martin waren twee agenten van de Guardia Civil, 50-plussers. Ze deden 'kantoorwerk': met hun Citroen ZX, niet herkenbaar als poli tiewagen, reden ze van dorp naar dorp om burgers gelegenheid te geven hun identiteitskaart te verlengen. De hel Toen ze klaar waren en in hun auto stapten, barstte de hel los. Een bom onder hun Citroën. Bijna alle andere wagens op de parkeerplaats werden ook verwoest. Angel Juanto heeft een verfwinkel op het plein. „Mijn vrouw gooide net een propje papier weg, werd gered door de pilaar waarachter ze stond. Scherven kwamen de win kel binnen, doorboorden verfpotten. Ik was er snel bij. Wat ik zag, dat zie je nooit op televisie. Het was zo veel erger. Ik zal het nooit vergeten." Nooit was er iets gebeurd in Sangü- Maart 2006. ETA heeft een be stand afgekon digd. Niet voor de eerste keer, maar het lijkt echt serieus dit maal. Geen aanslagen meer. De teller staat al ver boven de 800 doden, sinds in 1968 voor het eerst een politie agent werd vermoord. Dat gebeurde nog met een pistool. Daarna kwamen de bommen. Altijd autobommen. Steeds krachtiger. Zoals bij de laatste dodelijke aanslag voor het bestand, driejaar eerder. Er staat een klein monument op het onooglijke Santo Domingo-plein in Sangüesa. Op een steen zijn twee han den gegraveerd. Daaruit vliegt een Fruittelers in het hele land heb ben voorbereidingen getroffen om de komende nachten, waarin vorst aan de grond wordt ver wacht, goed door te komen. Telers kunnen ingrijpen door be regening van de boomgaard. In dien nodig worden vuurpotten ontstoken en worden windmo lens ingezet om warme lucht door de bomenrijen te blazen. Ruim een jaar geleden bezorgde nachtvorst de kwekers langere tijd slapeloze nachten. De oogst van appels en peren viel door het koude voorjaar fors lager uit. Een aantal bedrijven ging over de kop. Verschil met toen is volgens brancheorganisatie NFO dat de nachtvorst nu wat later in het sei zoen komt en er veelal al sprake is van vruchtvorming. De vrucht is iets minder vatbaar voor kou dan bloesem. 'Lastpakken' sneller uitzetten Burgemeester Jos Heijmans (D66) van Weert wil dat staats secretaris Mark Har- bers van Justitie en Veiligheid het uitzet ten van kansloze asielzoekers versoe pelt en meer steun biedt aan het COA in Weert. Dat kan de problemen veroor zaakt door kansloze asielzoekers uit vei lige landen nauwe lijks aan. Het gaat vol gens Heijmans om dertig 'lastpakken'. Hawking: Heelal is eindig In een postuum ge publiceerd artikel in Journal of High Energy Physics stelt de overle den natuurkundige Stephen Hawking dat het heelal eindig is. De theorie moet nog worden bewezen. Vrouwen misten borstonderzoek Honderdduizenden Britse vrouwen zijn de afgelopen tien jaar een onderzoek voor borstkanker misgelo pen doordat zij geen uitnodiging kregen. Het gaat om 450.000 vrouwen. Doordat zij de test niet ondergin gen, zijn ongeveer tussen de 135 en 270 vrouwen eerder over leden dan nodig. De uitnodigingen wer den waarschijnlijk door een computer- fout niet verstuurd. Toerist (86) gered uit water Een 36-jarige Haar lemmer heeft giste ren een hoogbejaarde toerist gered uit het water achter het Cen traal Station in Am sterdam. Hij zag de 86-jarige toerist foto's maken. Toen hij opeens een plons hoorde, twijfelde de Haarlemmer geen moment en dook de bejaarde achterna. Met hulp van om standers konden de twee uit het water worden gehaald. donderdag 3 mei 2018 In Baskenland was een terrorist meer waard dan een slachtoffer - Open brief in krant Edwin Winkels Bilbao ZOETERMEER Fruittelers treffen maatrege len tegen de vorst, fotoanp WEERT CAMBRIDGE LONDEN AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10