9 Nederlandse verzetslieden werden langs dezelfde lat gelegd als Italiaanse. Moedig, maar onbetrouwbaar Explosieven in speelgoed Tess zoekt exoplaneten Wapensvan VS naar Oekraïne Dagvaarding Zuckerberg Garden was volgens Beevor niet al leen op ij delheid, maar ook op mis plaatst eigenbelang gebaseerd. „Ge neraal Browning nam tot zijn frus tratie niet deel aan D-day en was erop gebrand met zijn tste Luchtlan dingsdivisie van de partij te zijn. Ge neraal Brian Horrocks leidde met zijn 30ste Legerkorps de grondaanval, maar stond fysiek en mentaal op om vallen. Hij raakte in 1943 gewond en moest vijf operaties ondergaan. „Montgomery was een moedig en intelligent militair. Maar zijn fatale fout was dat hij, als zich eenmaal een plan in zijn hoofd postvatte, niet op andere gedachten was te brengen. Montgomery en de Royal Air Force verkeerden op voet van oorlog. Hij zou nooit vergeten dat Air Chief Marshall Trafford Leigh-Mallory van de RAF vlak voor de landing in Normandië in paniek raakte en een slachting voorspelde." Voor zijn tegenargumenten met betrekking tot Market Garden was Montgomery doof. Hij noemde hem zelfs een gutless bugger, een lul- hannes zonder ruggengraat. Beevor draagt bovendien als hypothese aan dat de veldmaarschalk aan het aspergersyndroom leed, een variant van autisme die van invloed is op de sociale om gang. „Ik dacht iets nieuws aan zijn persoonlijkheid toe te voegen, maar 30 jaar geleden opperde een professor psychiatrie in Dublin dezelfde moge lijkheid." En zo, stelt Beevor, slopen er tal van persoonlijke elementen en ambities in het plan. „Dat had nooit gemogen." Fascinatie De zoon van Bernard Montgomery, David (89), liet de auteur eerder met typisch Brits understatement weten het te betreuren dat zijn vader er 'niet zo goed' vanaf komt in Beevors boe ken, waarvan er wereldwijd zes mil joen in 30 landen zijn verkocht. „Dat zal nu ook het geval zijn, helaas. Maar het gaat niet uitsluitend om Montgo mery. Er bestaat in de Engelse ge schiedenis zoiets als fascinatie voor heroïsche mislukkingen. Bekende Britse gedichten over grote veldsla gen gaan nooit over overwinningen, maar altijd over nederlagen. De Slag om Coruna (ten tijde van de Napole ontische oorlogen), de Charge van de Lichte Cavalerie (over de Krimoorlog in 1854)Wij zijn gewoon niet zo goed in aanvallen, maar veel beter in heldhaftig verdedigen. Bovendien speelt ons zelfgekozen imago een rol. Tijdens de Slag om Arnhem was ho tel Schoonoord in Oosterbeek inge richt als hospitaal. Toen SS'ers het bestormden, zei een Britse kolonel, doodgemoedereerd puffend aan zijn pijp: 'Come on chaps, let niet op de Jerries en ga verder met je werk'." „Het lijken clichés uit een oor logsfilm uit de jaren 50, maar het is waar. Net zo goed als dat de Duitsers, als ze krijgsgevangenen na men, zeiden: 'Voor jou is de oorlog voorbij...' „Engelsen spraken nooit over een battle, maar heel knus over 'eenparty.' 'Thismay be a tough party boys...' Dat typisch Engelse werd nooit begrepen. Net zo goed als de Ameri kanen gek werden als de Britten stipt om vier uur stop ten voor, jawel, a nice cup of tea. woensdag 2 mei 2018 GO om Arnhem' HASSAKEH Het aantal pa tiënten in het ziekenhuis van Artsen zonder Grenzen in het Noord-Syrische Has- sakeh dat gewond is ge raakt door landmijnen, boobytraps en explosieven is de afgelopen maanden verdubbeld. De helft van de slachtoffers zijn kinderen, soms pas 1 jaar jong. De gevechten zijn gaan liggen, maar overal loert het ge vaar, tot aan explosieven in kussens en speelgoed toe. HOUSTON Buitenaards leven zal ze niet vinden. Maar Tess, een nieuwe ruimtetelescoop, kan ons wel een stapje dichter bij een antwoord brengen op de vraag: is er in het heelal een andere planeet waar leven mogelijk is? De Ame rikaanse verkenner gaat vanaf deze week op zoek naar exoplaneten, planeten die draaien om andere sterren dan de zon. KIEV De Verenigde Staten hebben antitankwapens geleverd aan Oekraïne. President Petro Porosjenko schrijft op Facebook dat het gaat om Javelins. „Ik kan bevestigen dat het langverwachte wapen is aangekomen bij het Oe kraïense leger." Porosjenko bedankte zijn Amerikaanse collega Donald Trump. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf in maart groen licht voor de verkoop van de Javelins. LONDEN Het Britse parle ment wil nog steeds dat Facebookbaas Mark Zuc kerberg komt getuigen. Dat schrijven de leden van de parlementscommissie voor digitale zaken, cultuur, media en sport in een brief aan Zuckerberg. Als de topman van het socialeme- diabedrijf dat niet wil, laten de parlementsleden hem dagvaarden. Antony Beevor. foto GERARDBURGERS -Antony Beevor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9