II 8 De Britse historicus en bestsellerauteur Antony Beevor schreef De Slag om Arnhem over de rampzalige geallieerde militaire operatie in 1944. Hij spaart de Engelsen niet. „Het was gewoon een heel slecht plan." INTERVIEW ANTON Y BEEVOR Mocht Antony Beevor (71) ooit een stap op Russische bodem zet ten, dan is het niet denkbeeldig dat hij voor vijfjaar het gevang in gaat. In zijn boek Berlijn - de ondergang 1945 (2002) schetst de historicus de op mars van het Rode Leger naar de hoofdstad van het Derde Rijk, die ge paard ging met een orgie van geweld waarbij twee miljoen Duitse vrou wen werden verkracht. „De Russi sche ambassadeur in het Verenigd Koninkrijk meldde dat ik op Rus sisch grondgebied onmiddellijk zou worden aangeklaagd voor smaad. En daar staat, volgens een nieuwe wet die belediging van het Rode Leger tij dens de Tweede Oorlog strafbaar stelt, een forse celstraf op." Het plan om een bruggenhoofd in de Duitse linies tot stand te brengen, was gewoon heel slecht „Russen stellen het op één lijn met het ontkennen van de Holocaust. Voor hen is de Grote Patriottische Oorlog heilig - alles dat hun over winning bederft, wordt weggemof feld. In de stad Jekaterinenburg zijn mijn boeken uit bibliotheken en uni versiteiten verwijderd, omdat ze stu denten zouden corrumperen. In Po len wordt de historie eveneens her schreven. Wie suggereert dat er Po len waren die deelnamen aan de ver nietiging van de Joden, is volgens de wet een crimineel." Antony Beevor - Sir Antony, want hij werd vorig jaar door Prins Charles geridderd - gaat in zijn rijke oeuvre de controverse allerminst uit de weg. De Slag om Arnhem is in die zin een echte Beevor: hij doet een beroep op alle zintuigen van de lezer die zich, net als in zijn bestsellers over Stalin- grad en D-day, als het ware tussen de strijdende partijen bevindt. Met oog voor grote gebeurtenissen, maar evenzeer met een fijne neus voor het kleinste detail. „Niet de politieke machthebbers, de generaals, de di plomaten zijn interessant, maar de verhalen van gewone mensen in een ongewone tijd." Mateloos Het boek verschijnt 17 mei in Groot- Brittannië en Beevor kan zijn borst natmaken. Want in De Slag om Arn hem (17-25 september 1944) - voor de Engelsen dé operatie in de Tweede Wereldoorlog op het Europese vaste land - maakt hij gehakt van zijn land genoten, in het bijzonder van de mi litaire leiding. „De mateloze ijdelheid van legerleiders zoals veldmaarschalk Bernard Montgomery en luitenant- generaal Frederick Browning bleken fataal. Zij droegen de verantwoorde lijkheid voor de mislukking van Market Garden, de codenaam van de grootschalige luchtlandingen bij Arnhem en het grondoffensief van uit België. „Hun plan om een brug genhoofd in de Duitse linies tot stand te brengen, was gewoon heel slecht. Alles moest meezitten en dat zat het absoluut niet." Volgens Beevor ging het geallieer de opperbevel onder leiding van de Amerikaanse generaal Dwight Eisen- hower ervan uit dat het Duitse leger na de aanslag op Adolf Hitier, 20 juli 1944, in een toestand van desintegra tie verkeerde. „Maar na de mislukte aanslag verstevigden de nazipartij, de SS en Hitier zelf hun greep op de Wehrmacht en het Duitse volk. De oorlog zou doorgaan tot de Führer erbij neerviel." Zo kwam het dat een nog altijd ge- vechtswaardig restant van een SS- pantserdivisie de Engelsen, Amerika nen en Polen opwachtte. Waarschu wingen van het Nederlandse verzet over de Duitse strijdvaardigheid wer den genegeerd. „Nederlandse ver zetslieden werden langs dezelfde lat gelegd als Italiaanse en Franse ver zetsmensen. Moedig, maar qua infor matie onbetrouwbaar. Bovendien hadden carrièreofficieren, die een le ven lang in het leger dienden, weinig op met burgers." Beevor bewijst aan de hand van Duitse documenten uit de militaire archieven in de stad Freiburg dat de Duitse terreur na het mislukken van Market Garden schrikbarend toenam. Met als apocalyps de Hongerwinter, waarbij in het westen van Nederland 20.000 mensen omkwamen door honger en koude. Wraak „De havens van Rotterdam en Am sterdam werden vernield - de spoor wegstaking waartoe de Nederlandse regering in ballingschap had opge roepen, verergerde de situatie. Het was de wraak van de bezetter, die zich verraden voelde door een natie die als Arisch broedervolk loyaal aan het Reich had moeten zijn." Market woensdag 2 mei 2018 GO IJdelheid nekte Slag Arno Gelder Arnhem -Antony Beevor 21 september 1944: Britse tanks steken de Waalbrug over richting Arnhem. FOTO NATIONAL AROHIVES US/ MURRAYPOZNAK T Manschappen van het 1ste bataljon Para troepen bestoken de Duitsers bij Wolfheze, terwijl parachutisten landen bij Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8