Groente eten tegen verkoudheid? 7 'Ikben2minutenstir gaat land door LAST MINUTES Bedenker Danny Hulst wil met statement geen gevecht uitlokken tussen de voor- en tegenstanders van een lawaaidemonstratie. 'Ik geef de traditie door' 'Akelig gevoel bij demonstratie' Danny Hulst, de 28-jarige bedenker en beheerder van een wijkensite in En schede, is er zelf behoorlijk verbaasd over. Dat het statement Tkben2minu- tenstil', dat hij en zijn collega Marco de Vries hebben bedacht, zó snel door anderen is opgepikt. „Het raast als een sneeuwbal door Nederland: elke keer als ik kijk, hebben wéér honderden het overgenomen." Het statement is be doeld tégen de lawaaidemonstratie die een actiegroep wil houden omdat op de Dam op 4 mei alleen omgekomen mili tairen in Nederlands-Indië worden her dacht, niet hun slachtoffers. Danny bedacht het facebookstate- ment - 'een profielkader' - vorige week en plaatste het op 28 april op de site waar ze wijkennieuws brengen. „We vonden dat plan om tijdens de Doden herdenking lawaai te maken gewoon erg raar en dachten dat het mooi zou zijn als mensen konden laten zien dat ze wél stil wilden zijn. Maar we bedenken wel vaker dit soort dingen en dan doen er hooguit honderd mensen mee." Geen gedoe Danny benadrukt dat het niet de bedoe ling is een gevecht te ontketenen tussen voor- en tegenstanders van de 'lawaai demonstratie'. „Wij hebben helemaal geen zin in wéér gedoe om zo'n traditie: we zijn dat gezeur na alle discussies over Zwarte Piet wel zat. Daarom hebben we ook geen negatieve kreet bedacht, Wij hebben geen zin in wéér gedoe, zoals bij Zwarte Piet. Vandaar een positieve kreet maar een positieve kreet: dat wij wél respect hebben voor deze traditie." En hij is echt de enige twintiger niet. „Ik denk dat heel veel jongeren beseffen dat we hier met z'n allen in vrijheid leven, omdat anderen hun leven hebben gege ven en het ook heel goed vinden om daar één keer per jaar bij stil te staan." Het Nationaal Comité 4 en 5 mei is blij met de steun. Woordvoerder Ger- ben van den Berg: „Mooi om te zien dat Nederlanders zich op sociale media spontaan vóór de traditie uitspreken." Maar een verrassing? Dat niet. „Uit ons jaarlijks Nationaal Vrijheidsonderzoek blijkt dat Nederlanders zeer sterk aan de herdenking hechten: ruim driekwart is het óneens met de stelling dat de her denking uiteindelijk mag worden afge schaft. En: bijna acht op de tien Neder landers houden tijdens de herdenking daadwerkelijk twee minuten stilte." Ook het Comité ziet een opmerkelijke stijging in het aantal keren dat hun 'fak- keltje' via Facebook bij een foto wordt geplaatst. Eerder deden nog maar 2.000 mensen dat, nu hebben 10.000 Neder landers het logo overgenomen. 'In veel landen niet vrij' Het AMC zoekt, in samenwerking met NIZO Food research, proef personen die zich vrijwillig laten besmetten met een verkoudheids- virus. Op een paracetamolletje na mogen de proefpersonen verder geen middelen gebruiken tegen hun fysieke ongemak. Uit eerder onderzoek zijn aan wijzingen gevonden dat bepaalde bestanddelen uit groenten en fruit de duur en de ernst van een ver koudheid kunnen verminderen. Het bedrijf NutriLeads heeft deze bestanddelen uit groenten geïso leerd en in een plantaardig voe dingssupplement verwerkt. Nu moet er worden gekeken of de nieuwe mix ook daadwerkelijk zal leiden tot een snellere gene zing. Tanden Bij het Academisch Centrum Tandheelkunde in Amsterdam (ACTA) zijn ze ook op zoek naar mensen voor een bijzonder onder zoek. Zij moeten bereid zijn tegen een vergoeding twee weken lang hun tanden niet te poetsen. Met hun hulp wil het ACTA het effect van zogeheten probiotica onder zoeken. Deze levende micro-orga nismen lijken een gunstig effect op de mond te hebben, zegt Wim Crielaard, het hoofd van de sectie preventieve tandheelkunde van het ACTA. Er worden drie groepen vergeleken: twee daarvan krijgen een verschillend probioticum, de derde groep een placebo. Met een gezond gebit kan het geen kwaad om twee weken niet te poetsen, zegt Crielaard. „Het is nog een pril onderzoeks gebied, maar bij een lab-analyse in Duitsland zagen de onderzoekers iets interessants: één probioticum remde de bacteriën die het tand vlees laten ontsteken, een andere variant stimuleerde juist het im muunsysteem." woensdag 2 mei 2018 'Wij hebben wél respect voor deze traditie' Eefje Oomen Enschede - Danny Hulst, bedenker Fardau Aurik-De Jong (33), lerares basisonderwijs, uit Hoorn. „Ik heb van huis uit meegekre gen dat herdenken heel belangrijk is. Zelfs als we vroeger met de auto onder weg waren, stonden we even stil langs de kant. Ik probeer de traditie ook mee te geven aan mijn doch ters van 8 en 5: we kijken met z'n allen op tv naar de cere monie op de Dam, ik doe ze een speciaal fakkelspeldje op, en leg iets uit over het verleden: dat de oude mensen die er op de Dam bij zijn de oorlog nog zelf heb ben meegemaakt. En ik begrijp best dat er over tradities dis cussie kan zijn, maar ik vind die avond van 4 mei gewoon geen goed moment: alsof je een rouwstoet ver stoort." René Mahieu (59), makelaar, uit Al- mere. „Ik begrijp gewoon niet dat mensen de herdenking willen versto ren: to-taal respectloos. Want de mensen die tijdens de oorlog geval len zijn, hebben er wel voor gezorgd dat wij hier nu met z'n allen in vrijheid kunnen leven - wie we ook zijn, waar we ook vandaan komen. Dat is toch een heel groot goed? Voor mij als homo heeft die vrijheid nog een gro tere betekenis: ik besef heel goed dat ik in veel landen ter wereld niet me zelf zou kunnen zijn. Ik zal die twee minuten stilte dus altijd eerbiedigen en hoop dat de traditie nog heel lang bestaat." Mees Hoogerwerf (68), was personeelsmanager/nu ge pensioneerd, uit Barendrecht. „Dit jaar wordt 4 mei voor mij extra bijzonder: ik leg namens de kerken een krans bij een herdenkingsmonument in IJsselmonde. Hoe onbegrijpe lijk gruwelijk de oorlog was, zag ik zelf nog eens tijdens een be zoek aan het Tsjechische con centratiekamp Theresienstadt. Dat maakte een enorme indruk. Het plan voor die 'lawaaide monstratie': echt akelig. Want, uiteraard moeten ook de slachtoffers van andere oorlo gen herdacht worden, maar dat kan toch op andere momenten in het jaar?" Dat gezonde voeding kan voor komen dat je ziek wordt, wisten we al. Maar kun je met groente en fruit een verkoudheid sneller genezen? Over die vraag buigt het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam zich. Chris Klomp Amsterdam tot wel 20,- korting p.p. Opera Verona 8-daagse busreis o.a. Sirmione, citroenstadje Limone, Garda incl. twee operavoorstellingen in Arena di Verona Klassiek Italië 12-daagse busreis o.a. Florence, Vaticaanstad, Lucca en basiliek Assisi stadswandelingen met NL-sprekende gids oad.nl/BEITI4 oad.nl/BRIT42 Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 15 87 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7