SamenDoen wordt nieuw leven ingeblazen Stikstof uitstoot zit kerk niet in de weg 7 NEPARTIKELEN DEMONTAGEWERKPLAATS Zonde, denk je al snel. Onderdeel voor onderdeel demonteert een medewerker een speelgoedauto. Alles gaat apart in bakjes. Het is dagelijkse kost bij Demontage Werkplaats Zeeland (DWZ). Geen nieuw onderzoek komst Lidl Het wagentje is spik splinternieuw. Nog in de verpakking. Hele maal niets mis mee, voor wie niet beter weet. Maar schijnt bedriegt. Het speelgoed is nep. Het Volkswagen busje is gemaakt door een obscuur fabriekje ergens in China. Zonder licentie, dus zonder goedkeuring van het Duitse automerk. En daarom onderschept door de dou ane in de Rotterdamse haven. Bij Demontage Werkplaats Zee land aan de Scottweg in Goes is speelgoed slechts een voorbeeld. DWZ vernietigt allerlei nepartike- len. De meeste daarvan zijn be stemd voor de consumenten markt: denk aan sportschoenen, parfums, elektronica en speelgoed. Maar ook industriële onderdelen zien de medewerkers voorbijko men. Zoals lagers. Na jarenlang samenwerken met geestelijke gezondheidsinstelling Emergis gaat DWZ nu verder met Zeeuwse Gronden, ook actiefin de psychiatrie. Onder leiding van Jan van Blarikom timmert het hard aan de weg en opent de een na de andere woonlocatie de deuren. Daar hoort ook werk bij, vindt Van Blarikom. „Wij willen zoveel mo gelijk mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt aan de slag zien." Leo Dekker, die dagelijks leiding geeft aan de demontagewerk plaats, is blij met de samenwer king tussen Zeeuwse Gronden, React en A&M recycling. Die laat ste twee zijn voor Dekker niet nieuw. Hij werkt er inmiddels zo'n twintig jaar mee samen. Mul tinationals als Nike kloppen bij React aan in de strijd tegen nepar- tikelen. Wereldwijd werkt de co öperatie samen met 280 bedrijven. Zo heeft het in opdracht van Disney bij een Nederlandse dis counter poppen die verdacht veel lijken op de prinsessen van Frozen Bijna alles wordt hergebruikt, slechts 0,2 procent is echt afval uit de schappen laten halen. Mer ken zijn in Nederland beschermd. Je mag ze niet namaken, of er in handelen. Gebeurt dat toch, dan kan de eigenaar van het merk de overtreder aanpakken. Vaak met behulp van opsporingsdienst Fiod. Wekelijks komen via de douane en de Fiod nieuwe vrachten bin nen, waar de medewerkers van DWZ mee aan de slag gaan. Die ontmantelen de producten tot de laatste schroef. „Bijna alles wordt hergebruikt", zegt Dekker. „Slechts 0,2 procent is afval. Schoenen laten we vermalen tot korrels, gebruikt voor rubbermat- ten. Metalen kunnen weer worden gebruikt voor het maken van tele foons." Volgens Sander Bakker van Re act is de strijd tegen namaakarti- kelen een lastige. De vervalsers zitten overal ter wereld. „Het me rendeel komt uit China. Veel komt uit de regio Yiwu. Daar zitten grote producenten van kleding, schoenen, zonnebrillen en horlo ges. Maar ook Rusland speelt een belangrijke rol, zoals in de produc tie van parfums." Het probleem bij de bron aan pakken is de beste methode, zegt Bakker. „Tegelijkertijd de kost baarste. Merken betalen voor het onderscheppen van nepgoederen. Niet altijd is daar voldoende bud get voor. Het enige wat je dan nog kunt doen is achter het net vissen en de spullen onderscheppen zo dra ze in de Rotterdamse haven of op Schiphol arriveren." Een keer binnenkijken bij de de montagewerkplaats in Goes? Dat kan 30 augustus tijdens een open dag. Vier Tholenaren gaan gemeen- schapsmunt SamenDoen nieuw leven inblazen. Martien van Dijke, Wim Snoep, Theo Gorissen en Jan Oudesluijs zetten samen de schouders onder het zwarte Sa menDoen pasje. Huurders van woningcorpora tie Stadlander hebben er allemaal een gekregen. Volgens Oudesluijs schort het aan de bekendheid van de pas. Zowel bij bewoners als on dernemers. En dat moet verande ren. Met wethouder Jan Harmsen is dinsdagmiddag de afspraak ge maakt dat de vier heren gaan wer ken aan de bekendheid. „Lokale gezichten werken daarvoor het best", zegt Oudesluijs. Dat de ge- meenschapsmunt het tot dusver niet heeft gemaakt op Tholen komt volgens hem niet door het principe ervan. „Het sociale aspect van SamenDoen is schitterend. Bij lokale ondernemers krijg je spaarpunten, en die kun je uitge ven aan projecten in de buurt, zo als een speeltuinvereniging. Die kan van de punten investeringen doen." Dat het werkt, weet Oudesluijs. „Zorginstelling De Schutse in Sint-Annaland is het bewijs." De komst van de nieuwe kerk van de gereformeerde gemeente aan de Steeweg in Yerseke leidt niet tot te veel stikstofuitstoot. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de gemeente Reimerswaal heeft laten doen naar aanleiding van beroepsschriften uit de omge ving. Omwonenden van de nieuwe kerk hadden bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de plannen. Zij vreesden dat het toenemend aantal vervoersbewe- gingen, in combinatie met het naastgelegen agrarisch bedrijf, tot te veel uitstoot van stikstof zou leiden. Daar zouden vooral de Na- tura 2000-gebieden, zoals de Oos- terschelde en de Yerseke Moer, last van hebben. De gemeente Reimerswaal heeft naar aanleiding van de be roepsschriften aanvullend onder zoek gedaan. Daaruit is volgens een woordvoerder gebleken dat het geen duidelijk effect heeft. „Maar voor de zekerheid wordt wel in de regels opgenomen dat het agrarisch bedrijf zich ook aan de natuurwet moet houden." Daarom worden de planregels nu aangepast. OVEZANDE De gemeente Borsele stelt geen nieuw onderzoek in naar de gevolgen van de komst van een Lidl naar Heinkenszand. De dorps raad van Ovezande had gevraagd daarin de gevolgen voor de vier dorpswinkels en de overige kernen te monitoren. De gemeente stelt 'geen nut te zien in een vervolgonderzoek om dat het heel moeilijk is de oorzaak van omzetontwikkelingen exact toe te schrijven aan de komst van een Lidl'. Bovendien is het onder zoek dat in opdracht van de ge meente is uitgevoerd goed onder bouwd en objectief, schrijft de ge meente in een brief. woensdag 2 mei 2018 BE Tot het laatste schroefje uit elkaar Timo van de Kasteele Goes -Leo Dekker, DWZ Timo van de Kasteele Tholen Willem Adriaansens Yerseke Leo Dekker, die de dagelijkse leiding heeft over de demontagewerkplaats met een stoute, nagemaakte, schoen, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57