Carpool maakt de weg vrij Studenten maken boekje met fietsroutes Drie predikanten vertrekken uit Zeeland Whatsapp 2 Bij de Zeeuwse milieustraten wordt de ene na de andere container ramvol gevuld met dode en door de rups van de buxusmot aangevreten buxus. Veel tuintjes staan er nu maar kaal bij. BUXUS MOTPLAAG Commentaar Een mooi succesje voor Dow Terneuzen. Het chemiebe drijf stimuleert zijn personeel te carpoolen. Zo probeert Dow de verkeersdrukte in de ochtendspits aan te pak ken. De toegangswegen tot het snelgroeiende bedrijf zijn dan wat te krap. Dow zoekt de oplossing in een app die het perso neel helpt vaker samen in een auto te stappen. Dat blijkt te werken. Al een paar honderd medewerkers doen mee. De verkeersdrukte is nu de aanleiding. Maar er zijn twee belangrijke andere redenen om te carpoolen: het milieu en de kosten. Op beide terreinen is veel winst te behalen. In het woon-werkverkeer rijden overal nog veel bestuurders alleen. Om regelmatig samen te reizen is vaak slechts wat afstemming nodig. Daarvoor zijn verschillende gratis apps beschikbaar. De enige belemmering zit in de privacy. Veel automobilisten vinden het prettiger alleen te zijn. Maar de voordelen zijn te groot om daar heel moeilijk over te doen. Met het carpoolen bij Dow in het achterhoofd denk je meteen aan de Westerscheldetunnel. Waarom geen korting voor auto's waar meerdere mensen inzitten? Twee T-tags ach ter de voorruit? Halve prijs! Als iedereen in Zeeland zo veel mo gelijk carpoolt, wordt de winst nog groter. Dan hebben we voorlopig wellicht geen nieuwe of bredere wegen nodig. Hoe dan ook, het carpoolen bij Dow laat zien dat mensen met een kleine gedragsverandering veel kunnen bereiken. Dit smaakt naar meer. Als iedereen in Zeeland carpoolt, hebben we voorlopig wellicht geen nieuwe wegen nodig In het boekje 'Stickertour Zeeland' zitten drie landkaarten met elk drie, door de studenten zelf samen gestelde, fietsroutes. Deze ritten voeren langs de mooiste beziens waardigheden van het voormalige eiland. In het boekje zit ook een apart vel met 24 stickers van de be zienswaardigheden. Het druk werkje is voor gebruik op de fiets uitgevoerd in handig As-formaat en heeft een waterbestendige om slag. De productie is in handen van CopyCopy, een printwinkel in Ber gen op Zoom die werk biedt aan verstandelijk gehandicapten. Alle gebruikte materialen zijn recycle baar. Het boekje Stickertour Zeeland is te koop bij het postagentschap De Kleine Stern en Bike Totaal in Het drukwerkje is uitgevoerd in A5- formaat en heeft een waterbestendige omslag Burgh-Haamstede, bij 't Hoekje in Renesse en bij Bijl Watersport en Duikwinkel Dolphins in Brou wershaven. In Zierikzee ligt het bij Kadoshop Viergever, boekhandel De Vries en De Zeeuwse Schatka mer aan de Nieuwe Haven. ALMANAK Sinds in dat Bevelandse buurtje overlast bestaat van mensen die het niet zo nauw nemen met de wetgeving, hebben de bewoners een buurtapp in het leven geroe pen. Onlangs werd nog gewag gemaakt van geluidsoverlast, waarna veel berichten heen en weer gingen. Iets te veel blijk- baar, want één bewoner re ageerde wel heel afwijkend. Hij stuurde een privé-filmpje dat waarschijnlijk voor een andere app was bedoeld. Een bewoner grapte nog 'Melden bij de betrok ken instanties!', maar verder bleef het stil. De buurman had de app verlaten. Presentatie plan Boterhoek Meimarkt in trek bij Belgen Strijd om mooiste vogelverschrikker GOES Ook Aldi open op zondagochtend „Het is hier al sinds anderhalve week lopendebandwerk", zegt Pe ter Tacq (foto), beheerder van het milieupark in Hulst. „De ene na de andere aanhanger vol buxus wordt hier ge leegd." Tacq voelt mee met de aanbie ders die hun buxus vaak jarenlang goed verzorgd hebben en die ze nu in zielige grijze hoopjes komen weggooien. „Ik heb zelf thuis ook veel buxus staan. Sommige planten zijn al 25 jaar oud. Ik heb de mijne gelukkig nog kunnen redden, maar dat geldt niet voor iedereen." Eddy de Cooker en Toine Fassaert uit Clinge komen kort na elkaar twee volle aanhangers buxus legen. De planten van Fassaert zijn mors dood. „Ik zet er liguster voor terug." De buxus van De Cooker is nog prachtig groen. „Ik moest ze er van het thuisfront preventief uithalen. Want eraan gaan ze toch." Bij De Cooker komt er een beukhaag in de plaats van de buxus." Reggie van de Walle uit Vogel waarde moet nog even overleggen met zijn vrouw wat ze nu met de voortuin gaan doen. „Het is nu wel een erg kale boel." Dat is het ook bij Werner Gijsel uit Koewacht. Honderd meter buxus is er uit bij hem. Het is zijn vijfde aanhanger die hij komt legen. „En ik denk dat ik nog wel vijf keer op en neer moet." Anita van Broeck uit Kapellebrug gooit zowat haar hele ach tertuin uit de aanganger. „Daar gaat de tuin!" Het echtpaar Raas uit Hulst, dat wat rupsgeïnfecteerde buxus uit de kofferbak van hun Audi 03 harkt, is wel klaar met het groen. „Wij zetten wel een hek. Wij zetten nu wel een hek. Daar miskomt tenminste niks aan Van Durk Wander Tuinier werd als eerste bekend dat hij Zeeland ver laat. De dominee van de gerefor meerde gemeente in Waarde gaat aan de slag in Kampen. Het wordt zijn vierde gemeente. Voorafgaand aan Waarde (sinds 2013) was Tui nier zes jaar predikant in Aagte- kerke. Ook collega-predikant Gert Jan Baan wacht een nieuwe uitda ging buiten Zeeland. De geboren Middelburger en dominee van de gereformeerde gemeente in Vlis singen vertrekt naar Rotterdam- Zuidwijk. Daarmee krijgt die ge meente na bijna 25 jaar weer een ei gen predikant. Voor Baan is het zijn zesde standplaats. Naast Vlissingen (sinds 2015) was hij onder meer voorganger in Kapelle-Biezelinge. Als laatste werd bekend dat Cees Sonnevelt en zijn vrouw Tineke de gereformeerde gemeente in Krab- bendijke gaan verlaten. Sonnevelt, die sinds 2012 predikant is in Krab- bendijke, vertrekt naar Alblasser- dam. woensdag 2 mei 2018 e? Zes studenten van de HZ Uni- versity of Applied Sciences in Vlissingen hebben een boekje samengesteld van negen fiets routes over Schouwen-Duive- land. Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede Tip? redactie@pzc.nl SCHARENDIJKE Aanstaande maandag avond geven de architect Jan-Harmen van den Ha mer en projectontwikke laar Jeroen Plaisier een presentatie van het plan nen voor de Boterhoek, op de gelijknamige boer derij zelf. Bewoners en ondernemers van Scha- rendijke en raadsleden van de gemeente Schou- wen-Duiveland worden dan bijgepraat over het kuuroord dat in de polder bij Scharendijke zou moe ten verrijzen. SAS VAN GENT En wat deden de Belgen op hun vrije 1 mei? Mas saal shoppen op de Mei- markt in Sas van Gent. Conny Berkelmans van Euromarkt, de organisa tie achter de Sasse Mei- markt, had er gisteren in alle vroegte nog een hard hoofd in vanwege het slechte weer. Maar alle geboekte marktkooplui kwamen en vulden samen 211 kramen, 's Middags kon je er over de hoofden lopen. ZONNEMAIRE Wie maakt de mooiste vogelverschrikker van Zonnemaire? Die vraag wordt beantwoord tij dens Beleef Zonnemaire op zaterdag 28 juli. leder een kan meedoen. Om warm te draaien geeft het molenaarsechtpaar vanaf 19 mei workshops 'vogelverschrikker maken'. Van 10 tot 15 uur. Meer info en opgave via het dorpshuis: 06- 22022555 of dorpshuis- zon@zeelandnet.nl Ook supermarkt Aldi in Goes gaat weer open op de zondagochtend. Dat liet een woordvoerster van het concern giste ren weten. Eerder werd al duidelijk dat Jumbo, Agrimarkt en Dirk van den Broek gebruikma ken van de mogelijkheid om de hele zondag open te zijn. De afgelopen vier jaar mocht dat niet. Daar gaat de tuin! Sheila van Doorsselaer Hulst -Marty Raas, Hulst Drie Zeeuwse dominees hebben op dezelfde dag een beroep aangenomen buiten Zeeland. Het gaat om de predikanten van de gereformeerde gemeenten in Waarde, Vlissingen en Krabben- dijke. Ellen Jobse Waarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52