12 ZEELANI INTERVIEW BRAM GRISNIGT Voor het eerst kan hij dit jaar zelf niet bij de herdenking zijn. Het weerhoudt Engelandvaarder Bram Grisnigt (95) er niet van het belang van 4 mei onvermoeibaar te blijven benadrukken. Onze vrijheid is duur betaald. Daar zijn mensen voor gestorven ijn Spion van Oranje staat dit jaar op de boekenlijst van het Roncalli, op ver- zoek van een leerling. I Daar is Bram Grisnigt (95) blij om. Niet ter meerdere eer of glorie van hemzelf. Maar wel omdat de jeugd op die manier meer te we ten komt over de oorlogsjaren. En dat het niet vanzelfsprekend is dat er vrede is. „Onze vrijheid is duur be taald. Daar zijn mensen voor gestor ven." Juist nu is het weer actueel. Do denherdenking en Bevrijdingsdag, onlosmakelijk met elkaar verbonden. Grisnigt gunt iedereen het uitbundig vieren van de bevrijding. Maar die dag daarvoor? „Dan moet je met je hele hart herdenken." Daarover heeft de Spion van Oranje dubbele gevoelens. „Veel jonge mensen weten niet eens pre cies wat ze herdenken." Grisnigt mist het historisch besef bij velen. Bij docenten geschiedenis op de middelbare scholen in de eer ste plaats. Ook in deze regio. „Ze moeten met die kinderen de erevel- den bij Bergen op Zoom bezoeken. Daar liggen jongens van vrijwel de zelfde leeftijd als hun leerlingen. Waarom gebeurt dat zo weinig? Dat maakt me verdrietig." Zelf legde Grisnigt met Dodenher denking altijd bloemen bij het mo nument van het Englandspiel, in het Van Stolkpark in Den Haag. Op die plek worden jaarlijks de omgekomen Nederlandse geheime agenten her- PASPOORT dacht. Van de in totaal 180 agenten die destijds boven Nederland zijn ge dropt, sneuvelden er maar liefst 95. Dit jaar blijft Grisnigt voor het eerst thuis. Noodgedwongen. De ver zorging van zijn echtgenote Ann vraagt alle aandacht. Natuurlijk doet het pijn dat hij zijn dode kameraden niet ter plekke kan herdenken. „Het zal niet gemakkelijk zijn." Gelukkig kon hij vorige maand wel iets regelen om aanwezig te zijn bij het onthullen van het monument ter ere van Piet Hoekman, zijn oude strijdmakker. Precies 75 jaar na diens dood, in het buurtschap Keent bij Ravenstein. Het monument staat op de best denkbare plek. Naast de wo ning waar de verraden Hoekman door Duitse soldaten werd doodge schoten. Van alles ging er door Grisnigt bij die gelegenheid heen. „Je ziet de voordeur waar hij enthousiast naar binnen is gegaan en waar hij, enkele uren later, dood naar buiten is ge dragen." Ook was er het besef, eens te meer, dat hijzelf en de andere leden van de Zendgroep Barbara hun leven aan het verzet van Hoekman te dan ken hebben gehad. „Dankzij hem zijn we niet helemaal opgerold." Zelf werd Grisnigt enkele maan den later tijdens het seinen uitge peild en gearresteerd. De lijst van gevangenissen en kampen waar hij zat, zorgt voor kippenvel. Oranjeho tel, Vught, Sachsenhausen, Neuen- gamme en Ravensbrück, om de meest beruchte plekken maar te noemen. Grisnigt, na een lange reis door de Russen in Ravensbrück bevrijd, heeft er nooit over willen praten. Dat doet hij ook nu niet. Eén keer heeft hij alles verteld, zoveel jaar na dato aan Bram de Graaf als auteur van zijn biografie. Dat was genoeg. „Ik ben ook nooit naar die kampen teruggegaan, zoals anderen wel heb ben gedaan, in kampkleding zelfs soms." Grisnigt en zijn echtgenote ver trokken na de oorlog meteen naar Curapao, ver van Nederland van daan, bewust. Hij wilde, letterlijk, afstand nemen van alle ellende. Na tuurlijk was vluchten niet mogelijk. De oorlog en de kampen, ze bleven in zijn hoofd zitten. „Het is een kras op mijn ziel. Ik was ook nog zo jong. Maar ik ben nooit naar een psychia ter geweest. Ann heeft me altijd op gevangen. Zij is de belangrijkste per soon in mijn leven, nog steeds." Grisnigt beschouwt zichzelf niet als een held, hoewel zijn staat van dienst indrukwekkend is. „De hel den liggen onder het gras." Het begin van zijn levensverhaal leest ook een beetje als een jongens boek. Net achttien, met een vriend op de fiets naar Frankrijk, in de hoop om via Marseille het nog niet be zette Nederlands-Indië te bereiken. „Er zat ook wel wat zucht naar avon tuur bij." Grisnigt wilde vooral in het geweer komen tegen Nazi- Duitsland. Hij roept zijn schooltijd in Den Haag op, alsof het gisteren was. De marcherende Duitse solda ten. „Die Fahne hoch! Die Reihenfest geschlossen!" De rest is geschiedenis. En alle maal te lezen in Spion van Oranje. In 1974 streek Grisnigt, na een interna tionale loopbaan bij Shell, met zijn Ann neer in Hoogerheide. Enkele gepensioneerde oud-collega's woonden er al, in de luwte van de West-Brabantse bossen. De straat namen in het buurtje herinneren aan Canada, als ode aan de bevrij ders van de streek. „Hier is harder gevochten dan bij Arnhem." Grisnigt en Ann, ze zijn er nooit meer weggegaan. Waarom zouden ze ook? „We voelden ons meteen thuis." woensdag 2 mei 2018 Bram Grisnigt: „Ve« mensen weten niet ei cies wat ze herdenke FOTO TONNY PRESSER/PIX4PRI jonge is pre- 'Op 4 mei met heel je hart herdenken Ben van den Aarssen Geboren: Rotterdam, 26 ja nuari 1923. Woonplaats: Hoogerheide. Levensloop: werd als geheim agent van het Bureau Inlichtin gen in 1943 in bezet Nederland geparachuteerd. Als radiotele grafist onderhield hij het contact tussen het verzet en het militair hoofdkwartier in Londen. Had voor zijn dropping Nederland per fiets ontvlucht, ging per schip naar het Caribisch gebied en be reikte via New York en Canada uiteindelijk Engeland. Zat na zijn arrestatie in concentratiekampen als Sachsenhausen, Neuen- gamme en Ravensbrück waar hij uiteindelijk door de Russen werd bevrijd. Boek: 'Spion van Oranje', door Bram de Graaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44