BUITEN Delicatesse uit de sloot 9 Renesse is meer dan alleen zon, zee en strand.'De kans op mooie kiekjes van uiteenlopende flora en fauna is zelfs erg groot', zeggen medewerkers van de plaatselijke VVV. Een dagje zeehonden spotten in de Schouwse badplaats. Gewapend met camera en extra telelens vertrek ik vanaf het Transferium aan de Roelandsweg. In de lente- en zomer maanden rijden er bussen naar ho tels, campings en strandovergangen. Even aarzel ik. Maar ik moet de naam van deze rubriek niet verloochenen, en als je wandelt zie je bovendien meer en het is nog gezonder ook. Via de Stoofweg loop ik de Stoofwekken W De lastigste horde is een bruggetje van losliggende planken door het water in, richting Landgoed Moermond, een beschermd natuurgebied. Een groep fietsers, stevig bepakt en be zakt, het hele gezin een helm op, rijdt langs. De Duitse toerist weet Renesse goed te vinden. Door openstaande poortjes betreed ik een bos om uit te komen bij het slot. Ik loop over een klein bruggetje om het vooraanzicht goed te kunnen zien, en maak een rondje eromheen. Let wel op, dit pad is alles behalve rolstoelvriendelijk. De lastigste horde is een bruggetje van losliggende planken door het water. Terwijl ik alle moeite heb om mijn stabiliteit te bewaren, realiseer ik me dat water dichte schoenen misschien beter wa ren geweest. Nu loop ik de route met natte voeten. Ik ga verder over de Laone, nog steeds een natuurrijk terrein met bo men. Aan de linkerkant van de weg passeer ik een monument ter nage dachtenis aan de 'Tien van Renesse'. Op 10 december 1944 werden enkele mannen op deze dreef richting het slot opgehangen. Een tragedie die op een informatiebord uitgebreid wordt beschreven. Het geeft meteen lading aan deze plek. Ik kijk nog eens om en zie dat de omgeving in een paar seconden aan schoonheid heeft ingeboet. Verderop sla ik de Scholderlaan in. Deze weg komt rechtstreeks uit bij een duin overgang. Snel poets ik mijn lens schoon in de hoop een zeehond vast te leggen. Helaas is het niet helder genoeg om ver te kunnen kijken. Geen dieren te zien, wel kinderen. Na het bouwen van een zandkasteel staan ze samen met hun ouders mi nutenlang te genieten van de stilte aan de waterlijn. Ik loop verder over het strand om bij de volgende over gang af te slaan en via de Oude Mool- weg naar het centrum te wandelen. Het heeft hier de naam toeristen plaats voor jongeren te zijn, maar vandaag zijn er ook voldoende oude ren en jonge gezinnen. Aangekomen in het centrum begrijp je dat Renesse een ringdorp is. De Jacobuskerk is het centrale punt, met daaromheen win kels en cafeetjes met volle terrassen. En hé, daar zie ik plots toch een zee hond liggen. Ok, het is maar een beeld, maar ik moet de dame van de VW toch gelijk geven: het is hier ze ker een interessante plek voor na tuurfoto's. Voor de kerk zie ik een bordje met daarop 'Santiago 2500 ki lometer'. Als dat mijn einddoel voor vandaag was, had ik toch liever de bus genomen. NATUURJOURNAAL Een voedselzoekende blauwe reiger langs de slootkant is in Zeeland een alledaags ta fereel. Reiger op de oever, met de kop in het water turend, en als je voldoende geduld hebt zie je op een gegeven moment dat de vogel met een pijlsnelle beweging toe slaat. De buit is in kleine slootjes meestal een stekelbaarsje of een garnaal; soms ook een vis van wat groter formaat of een kikker. Maar deze reiger, die langs een fiks bemeten poldersloot bij Hoe- dekenskerke aan het foerageren was, had de rollen omgedraaid. De vogel stond met de poten ver in het water en tuurde naar de oever. En ineens: een onnavolgbare kop- beweging en in de geopende sna vel zat een spartelend beest. Het was een halfwassen bruine rat, en even leek het alsof die zich niet zo maar gewonnen zou geven. Daar wist de reiger wel raad mee. Hij hield het tegensparte- lende beest zeker tien seconden onder water, dompelde hem van wege de stuiptekkingen nog een keer onder, en toen verdween de rat binnen een paar seconden heelhuids in de krop. Je zag hem zakken; daar werd de nek even dikker. Hoewel een rat geen alledaagse prooi is, is het ook weer niet echt uitzonderlijk. Vooral op stoppel akkers zie je reigers op muizen jacht gaan, en in weilanden speu ren ze naar mollen. Die pakken ze gewoon uit de grond; een gra vende mol is voor een oplettende voorbijganger prima te volgen. Behalve vissen, amfibieën en zoogdieren staan ook jonge vogels op het reigermenu. Jonge eendjes zijn vaak de klos, maar ook kievi tenkuikens moeten het ontgelden. De oudervogels laten dat overi gens niet zomaar passeren. Vooral kieviten kunnen zoveel felle (schijn)aanvallen uitvoeren dat de reiger onverrichter zake op zoek moet naar een andere prooi. opr\jlaan woensdag 2 mei 2018 Meer dan een badplaats Hans Puik Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Een tochtje achter de duinen door het bos en langs Slot Moermond. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Een jonge bruine rat is een de licatesse voor deze reiger. SLOT MOERMOND Moermond ALangs de 9enieten va. waterlijn n de stilte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41