II 3 Rechters gaan mogelijk lager straffen bij inperking vervroegde vrijlating Het is maar de vraag of criminelen langer achter de tralies blijven als vervroegde vrijlating bij lange celstraffen wordt beperkt. „Rechters zullen hun straffen hierop aanpassen", stelt hoogleraar strafrecht Anton van Kalmthout. Gisteren lanceerde minister Sander Dekker (VVD, Rechtsbescher ming) in deze krant zijn wetsvoor stel om de vervroegde vrijlating van langgestraften te beperken tot maximaal twee jaar. Nu is het nog gebruikelijk dat mensen die zijn veroordeeld tot lange celstraffen na twee derde van hun straf vrijko men. Dat houdt in dat een dader die een celstraf van twaalf jaar krijgt, nu al na acht jaar, onder strenge voorwaarden, vrij kan komen. Als de nieuwe wet wordt aangenomen, kan hij daar pas na tien jaar voor in aanmerking komen. Minister Dek ker wil er het 'rechtsgevoel' van mensen en het vertrouwen in jus titie mee vergroten. „Rechters zullen hun straffen hierop aanpassen", denkt emeritus hoogleraar stafrecht Anton van Kalmthout. Die rechters kijken bij het opleggen van een straf onder meer naar de effectieve tijd dat een veroordeelde achter de tralies moet doorbrengen. Als een rechter wil dat iemand twaalf jaar vastzit voor een bepaald delict, zal hij straks mogelijk veertien jaar opleggen in plaats van achttien jaar. „Nederland wordt hier dus niet veiliger of on veiliger door." Rechtsongelijkheid De Raad voor de rechtspraak, de or ganisatie die de kwaliteit van de rechtspraak moet bewaken, gaat er niet vanuit dat de wetswijziging direct tot lagere straffen zal leiden. „De rechter kijkt bij het opleggen van een celstraf inderdaad naar de netto-straf: hoe lang zit iemand echt in een cel. Maar de rechter kijkt ook naar rechtsongelijkheid: je kunt mensen nu niet opeens een heel andere straf geven voor een vergelijkbaar delict." De Federatie van Nabestaanden van Geweldslachtoffers is blij dat veroordeelden nu hun hele straf gaan uitzitten. „Dat dat nu niet ge beurt, ervaren we als onrechtvaar dig", zegt voorzitter Jan van Kleeff. Vrees dat de nieuwe wet er toe leidt dat rechters lichtere straf fen opleggen, heeft de Federatie niet. „Opgelegde straffen zijn ook een reflectie van de stemming in de maatschappij, dus als straffen te licht worden, zal de druk vanuit de politiek om zwaarder te straffen wel toenemen." Die druk is er al vanuit de PW. Kamerlid Gidi Markuszower vindt Dit voorstel zorgt er amper voor dat criminelen langer inde bak zitten het voorstel van Dekker 'zeer slap'. „Dit wetsvoorstel zorgt er amper voor dat criminelen effectief langer in de bak zitten." De PW ziet liever hoge minimumstraffen. „Zodat rechters de wil van het volk niet langer negeren. Resocialiseren kan in de gevangenis, dat gebeurt nu ook al. Het is niet nodig om über haupt strafkorting te geven." Delictgedrag De vier coalitiepartijen steunen de nieuwe wet van Dekker wel. „Het doet meer recht aan het uitgangs punt dat een opgelegde straf moet worden uitgezeten, maar biedt ook ruimte voor een goede voorberei ding om naar de samenleving terug te keren als de straf erop zit", vindt ChristenUnie-Kamerlid Stieneke van der Graaf. D66 wil wel dat er meer aandacht is voor resocialisatie en reclassering. „Zodat minder mensen terugvallen in delictgedrag", aldus Maarten Groothuizen van de D66-fractie. „Dat kan alleen als je mensen die uit detentie komen fatsoenlijk ondersteunt bij het vinden van woonruimte en werk." De Orde van Advocaten wil pas later uitgebreid reageren op het voorstel, maar vindt wel 'dat de mi nister ten onrechte de indruk wekt dat de invrijheidstelling nu een au tomatisme is in plaats van een gunst'. „Volgens ons is dat precies andersom." Hoogleraar Van Kalmthout zegt daarover: „Die invrijheidstelling is al niet meer zo automatisch als hij tien jaar geleden was en ook daarna ben je niet gelijk vrij, maar blijf je in de greep van justitie. Je moet in de regel aan strenge voorwaarden vol doen." Die voorwaarden variëren: het kan contact met reclassering zijn of het dragen van een enkel band. „Het is niet zo raar dat je een deel van je straf in de maatschappij zelf ondergaat." Deze maatregel biedt ruimte voor terugkeer naar de samenleving woensdag 2 mei 2018 den." Dus de kans is klein dat iemand weer de arendjes kan vastleggen, zoals vorig jaar boswachter Jacques van der Neut lukte (grote foto), fotos MARTINSTAM EN JACQUES VAN DER NEUT Vanuit hun nesten koekeloeren ze naar elkaar over het water van de Biesbosch. Twee koppels zee arenden op slechts enkele kilo meters van elkaar. Uniek in Ne derland, omdat in beide nes ten nu twee jongen om vreten vragen. In het Biesbosch Bezoekers centrum zijn de zeearenden het gesprek van de dag. Gids Frans van Mook krijgt vaak de vraag waar 'ze' te vinden zijn. „Maar ik wijs de weg natuurlijk niet. De omgeving van de nesten is verboden gebied. Het moet geen toeristische attractie wor- 'Criminelen blijven even lang in gevangenis zitten' Cyril Rosman Peter Winterman Den Haag -Gidi Markuszower (PVV) -Stieneke van der Graaf (CU)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3