Feest studenten voor de wat boze buurt Gedachten de vrije loop laten in labyrint Cars& Coffee in Vlissingen 7 VERBOUWING NOODSTAL De verwachte levensduur was vijf jaar, tien misschien. Na ruim zeventig jaar gaat de noodstal van Michel Dingemanseuit Poppendammeeen tweede leven in. Toeristen in plaats van varkens. Het gaat steentje voor steentje, letterlijk. Wat echt niet kan blijven; stenen die verpulverd zijn, dat moet gerepareerd worden, verder moet zoveel mogelijk blij ven als het was. Dat moet Dinge- manse van de welstandscommis sie en een beetje van hemzelf want hij weet heel best dat het een bijzonder ding is waar er niet heel veel meer van over zijn. Wie goed kijkt ziet dat er van al lerlei verschillende bakstenen in het gebouwtje verwerkt zijn. „Die rode, dat zijn voor het grootste deel Belgische stenen. Die witte, misschien wel van een of andere villa in Arnhem of zo." Voedselproductie De stallen en boerderijen die in de oorlog door bombardementen of de inundatie verdwenen waren, moesten snel hersteld worden. Al leen al op Walcheren werden in de jaren na de oorlog 347 noodboerde- rijen en noodstallen gebouwd. Zaak was de voedselproductie weer snel op gang te krijgen. Met lokaal hout en puin uit gebombardeerde steden als Arnhem en Den Haag werden de gebouwen opgetrokken. Be doeld als noodoplossing bleven sommige toch veel langer staan. „Er zijn er nu een stuk of zestig over", zegt Dingemanse en hij toont een boekje over de Wal- cherse noodboerderijen. „Mijn stal staat er ook in. Hij is uniek want het bijbehorende varkenskot bood plek aan vier varkens. Een soort deluxe model ja. Straks wordt dat de berging. Dan kunnen de toeris ten er hun fietsen in zetten." Van binnen zal alles moeten veranderen om straks onderdak te kunnen bieden aan maximaal zes vakantievierende gasten. Van bui ten zo min mogelijk. Het dak gaat Hij is uniek, want het varkenskot bood plek aan vier varkens eraf. Dat moet wel. De noodstal heeft nu asbesthoudende golfpla ten als dak. Dat kan in ieder geval niet blijven. „Het had van oorsprong een rie ten kap. Eigenlijk wilde ik er een pannendak op leggen met van die oude pannen, maar dat mocht niet. Het moest weer een golfpla- tendak worden. Zoals het nu is. Maar dan niet asbesthoudend na tuurlijk." Dingemanse verwacht dat de passant over ruim een jaar, wan neer de verbouwing klaar is, niet veel verschil zal zien met hoe het er nu uitziet. Een charmant ge bouwtje bij een kleine oude boomgaard. Een verstild plekje in hartje Poppendamme. Als het aan hem ligt blijft het ook zo. Met het gegeven dat de noodstal op kruipafstand ligt van de locatie van Hrieps doet hij niks. „Nee, dat is niet wat ik in gedachte heb. Het is niet bedoeld voor luidruchtige groepen maar voor mensen die de rust zoeken, mensen die van wan delen en fietsen houden." Zo rond hoogseizoen volgend jaar hoopt hij klaar te zijn met de verbouwing. Sneller gaat het ook niet. Bijzonder steentje voor bij zonder steentje. MIDDELBURG Studenten en an dere bewoners van het Bagijnhof in Middelburg hebben meestal al leen maar contact met elkaar over negatieve zaken. Daar moet ver andering in komen, vindt een aantal studenten. Daarom houden zij zaterdag van 15.00 tot 21.00 uur in de Stoppe- laartuin een Bevrijdingsdag feestje, waarbij de omwonenden van harte welkom zijn. „We wil len de mensen wat gezelligheid bieden", vertelt student en dj Emre Namli. Momenteel is er nauwelijks contact met de buren, behalve als het over geluidsover last gaat. „Maar wij willen niet stoppen met het geven van feest jes. En zij kunnen niet zomaar verhuizen", legt studente Esther Kromah uit. Buurtbewoner Han- neke van Aalst overweegt zater dag langs te gaan. En ook voor buurvrouw Cindy Louws is het feest geen probleem: „Zolang het maar niet midden in de nacht is." Net als andere buren hebben Tie- men Goossens en Nelleke Hagt luiken voor hun ramen gemon teerd tegen het nachtelijke lawaai. Goossens is er eerlijk over: „Ik ben niet blij met de studenten, maar we gaan wel even kijken." MIDDELBURG Middelburger Piet de Bruin komt er zelf iedere week wel een keer, in het labyrint achter het witte landhuis in Park Toorenvliedt. Elf jaar geleden opende hij het samen met zijn vrouw. „Geschiedenis, natuur, kunst en cultuur komen hier bij een. Het is een bijzondere ont moetingsplaats, een stilteplek voor een ontmoeting met jezelf." Deze zaterdag is het voor de tiende keer Wereld Labyrint Dag. Om 13.00 uur lokale tijd lopen over de hele wereld mensen door labyrinten. Een soort mini-pelgri mage noemt De Bruin een wan deling tussen de rijen buxus ook wel. „De wendingen in een laby rint zijn net de wendingen van het leven. Het hart staat symbool voor het heden en op de weg terug naar het begin kun je nadenken over de toekomst." Maar je mag ook je eigen betekenis geven aan het labyrint. „Het gaat echt om de ervaring." Zaterdag maken alle deelne mers samen een boeket bloemen in het hart. Bloemen meenemen hoeft niet, ze worden uitgedeeld. Aansluitend wordt een wandeling van een uur langs het Ommetje Water en Land gemaakt. VLISSINGEN Onder het genot van een kop koffie naar eikaars auto kij ken en verhalen uitwisselen. Dat is wat er op 26 mei gebeurt tijdens Cars Coffee in Vlissingen. Het concept is overgewaaid uit Amerika en de laatste jaren onder autoliefhebbers heel populair ge worden. Tijdens de eerste editie in Vlissingen wordt de koffie bereid door Rob Clarijs van De Zeeuwse Branding, die onlangs tweede werd bij de Coffee Masters in Londen Cars Coffee begint om 11.00 uur bij autobedrijf Wondergem aan de Bedrijfsweg 16 in Vlissingen. woensdag 2 mei 2018 WA Steen voor steen terug in oude glorie Guido van der Heijden Poppendamme -Michel Dingemanse Samen met aannemer William van Sparrentak (r) verbouwt Michel Dingemanse de noodstal, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39