Standbeeld Bennie Jolink en zijn band diefstalproof 29 Het begon met gekibbel. Stephan wilde avontuur, trek tochten in de binnenlanden en wilde beesten kijken. Ilona zag zichzelf liever terug op een lig bedje aan de rand van een zwembad met drankje binnen handbereik. „Ik heb vier maan den in een zandbak gewoond aan de oceaan", mopperde zij. De vakantieplannen van de familie Pos, begin dit jaar, lie pen nogal uiteen. „Ik wil ge woon wat zien, zeker nu wij hier zitten", stelt Stephan Pos, bekend geworden door Hele maal het einde, het programma waarin de camera's registreer den hoe hij met zijn gezin naar Chili vertrok. En daar bleef om een toekomst op te bouwen. „We wilden een reis maken door Zuid-Amerika. Nou, dan ga je niet stilzitten." 'Je regelt het maar', had Ilona gezegd en Stephan had zijn da den bij haar woorden gevoegd. En toen kwam Talpa met het idee om er een programma van te maken. „Daar waren we ei genlijk snel over uit. Het was een hele onderneming, maar wij hoefden ons niet met de productie te bemoeien." En zodoende ontstond Vamos met de familie Pos, waar van avond de eerste aflevering van is te zien. „Er ging een team mee van zes man en alles kon worden gefilmd, maar we heb ben er weinig van gemerkt." Wij gedragen ons niet anders dan anderen. Niks is gespeeld Dus kunnen we straks zien hoe de Posjes door Zuid-Amerika scheuren en vliegen ('Dertien keer in vier weken'). Reisden ze naar Brazilië, Argentinië, Peru en Colombia, bezochten ze tempels en ontmoetten ze kro kodillen, piranha's. Maar was er ook tijd om te relaxen. „Al denk ik dat we er meer op uit zijn ge weest dan we bij het zwembad hebben gezeten", bekent Stephan. „Ik weet niet of ze het toegeeft, maar ik denk dat Ilona toch een stuk avontuurlijker is geworden. En de kinderen heb ben ook genoten." Heimwee naar Nederland hebben ze niet. De Posjes zijn gesetteld in de Chileense hoofdstad Santiago, waar ze hun appartement hebben ver ruild voor een huis met tuin en zwembad. Björn (8) en Tygo (7) zitten op een andere school, waar ze zes dagen per week les krijgen. „Spaans, Engels en één dag Nederlands. Best pittig voor die gasten", zegt Stephan, die succesvol wijn exporteert met een bubbelwijn als parade paardje. „We hebben er nu ook chocolade bij. En we komen met iets nieuws." De ondernemer is sinds hun vertrek maar tweemaal naar Nederland geweest. Een keer voor de lancering van de wijn. „Het was een gekkenhuis. We doen veel aan social media, maar ik had niet gedacht dat mensen rijen dik voor een foto zouden staan. Fantastisch." Waar die populariteit van daan komt? „De herkenbaar heid, denk ik. Wij gedragen ons niet anders dan anderen. Zijn geen acteurs. Niks is gespeeld, alles is echt. Misschien dat dat de mensen aanspreekt." van Waylons Eurovisie-garderobe. De zonnebril met donkere glazen die hij op de eerste foto droeg, haalde de bühne uiteindelijk niet. „Ik heb een goed gevoel over wat we hebben la ten zien", stelde de zanger na afloop van de vier oefenrondjes. „De eerste twee waren een beetje hectisch. Ie dereen moet zijn plekje op het po dium vinden. Maar daarna waren we aardig in vorm." Niettemin lijkt er nog veel werk te verzetten voor het team onder lei ding van regisseur Hans Panne- coucke. De Vlaamse wonderregis- seur, verantwoordelijk voor het zwartwit-sprookje van Calm after the Storm, is deze editie ook verantwoor delijk voor de Belgische podiumpre sentatie. Pijnlijk genoeg kelderde ook zangeres Sennek met A Matter of Time na de eerste repetitie in het bookmakersklassement. Zij staat nu 15de. Zaterdag is de tweede en laatste oefensessie van Waylon. Volgende week donderdag zingt hij in de tweede halve finale voor een plek in de eindstrijd, twee dagen later. Normaal. „Maar na een aantal bronsdiefstallen in het verleden zijn er verschillende beveili gingsmethoden ontwikkeld. We willen ons niet in onze kaart la ten kijken, maar reken er maar op dat dit beeld van de laatste high techsnufjes is voorzien." Het Anhangerschap heeft rond de onthulling, die plaatsvindt op Hemelvaartsdag, een evenement georganiseerd met Remon en Henk te Brake van café De Tol, ooit de stamkroeg van Normaal. Kelder benadrukt dat de toegang gratis is. „Want we willen hier zoveel mogelijk mensen van mee laten genieten." Na de onthulling wacht het publiek veel livemuziek, met na tuurlijk Bennie Jolink, gitarist Ferdi Joly en bassist Willem Ter horst. Nadat het idee van het stand beeld werd gelanceerd, werd kunstenares Lia Krol benaderd. Jolink, zelf graag in de weer met penseel en doek en afgestudeerd We kennen de risico's van brons aan de kunstacademie in En schede, is al bij haar op bezoek geweest om de vorderingen te bekijken. Hij was zo enthousiast dat hij spontaan op het idee kwam om tijdens de onthulling enkele liedjes live te vertolken. Onlangs liet Jolink weten te werken aan een nieuw solo album en boek met de titel Ber- nard Jolink, post-Normaal. Ge schreven door hemzelf, als een kroniek van de tijd na Normaal. De Achterhoekse dialect rockband nam in december 2015 afscheid met een concert met de naam 'Ajuu, de mazzel!', naar de afscheidsgroet van Jolink aan de fans na elk optreden. „Inderdaad, we kennen de risico's van brons", zegt Henk Kelder, voorzitter van het Anhangerschap, de fanclub van woensdag 2 mei 2018 Met de familie Pos doorZuid-Amerika Ze zijn weer terug. Althans, op het televisiescherm. De familie Pos, bekend van Hele maal het einde, is in Chili ge bleven. En gingen op vakan tie, met een cameraploeg erbij. Dennis Jansen —Stephan Pos Hij wilde avontuur, zij het strand. Het werd toch nog gezellig, fotortl —Henk Kelder, voorzitter fanclub Normaal Ton Tijdink Boerenrockband Normaal heeft op het plein in Hummelo een standbeeld gekregen. Om te voorkomen dat onverlaten er voortijdig met het brons van door gaan, is het beeld van hightechbeveiligings maatregelen voor zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29