GELD&GOED 27 In onze Nederlandse huishou dens zijn gemiddeld drie mo biele telefoons in gebruik. Die vervangen we volgens de Con sumentenbond gemiddeld na 2,5 jaar voor een nieuwe. De oude verdwijnt dan vaak ergens in een la of kast. Zo liggen zeker 3 miljoen te lefoontjes stof te vangen, leert onder zoek van Milieu Centraal en bran chevereniging Uneto-Vni. De berg afgedankte telefoons is dus groot, en groeiende. Wat moeten we ermee? Vijf opties voor je oude mobiel. „Een oude telefoon moet je zeker niet zomaar in de prullenbak gooien", zegt Mariken Stolk van Milieu Cen traal. „Dan weet je zeker dat er niks meer mee gaat gebeuren." Toch belanden kapotte telefoons met regelmaat in de vuilniszak. Vol gens onderzoek van GfK in opdracht van Milieu Centraal mikt zo'n 12 pro cent van alle Nederlanders ze zonder blikken of blozen bij het huisvuil. Als een mobieltje zo bij het restafval ein digt, gaat simpelweg de fik erin. „Dat is zonde", zegt Stolk. „Als elektronica de verbrandingsoven ingaat, raak je een schat aan grond stoffen kwijt." Een kapotte telefoon kun je be ter eerst proberen te repareren. Lukt dat niet, dan is recyclen de beste optie. Zeker bij smartpho- nes, vanwege de vele waardevolle grondstoffen. „Goud, ijzer, alumi nium, koper, nikkel, kobalt", somt Stolk op. „Het gaat echt om tientallen mineralen en andere grondstoffen." De waarde van de grondstoffen in één telefoon is misschien gering, maar bij een boel mobieltjes gaat de teller wel lopen. „Lever een kapotte telefoon daarom in bij de milieu straat", adviseert Stolk. Inleveren bij Wecycle kan ook. Die stichting beheert een groot aantal in zamelpunten voor kleine elektrische apparaten en kapotte lampen bij di verse winkelketens in Nederland. In 2017 verzamelde Wecycle 107 miljoen kilo elektronisch afval, waaronder een boel oude mobieltjes. Die gaan via Wecycle naar een re- cyclebedrijf. Dat bedrijf versnippert de mobieltjes in een shredder. Die kleine stukjes oude telefoon worden vervolgens gesmolten. Daarna wor den alle metalen teruggewonnen en PRAKTIJK Hoe langer je een telefoon gebruikt, des te beter voor het milieu Telefoon We hebben er soms een hele berg van: oude mobieltjes. Een gebutste iPhone, een antieke Motorola of zo'n onverwoestbare Nokia 3310. Wat te doen met al die afgedankte telefoontjes? doet dat het best aangetekend. De echt oude telefoons worden door ReCell gerecycled. Nog wer kende modellen verkoopt het bedrijf door. „Wij hebben diverse nationale en internationale afzetkanalen", zegt Anita de Reus van ReCell. „Telefoons gaan bijvoorbeeld naar Engeland, Azië of Afrika." „Grote kans dat ze in Azië of Afrika niet worden gerecycled als ze een maal zijn afgedankt", tekent Stolk daar wel bij aan. De Reus bevestigt dat ze na verkoop bij ReCell uit beeld verdwijnen. „Maar wij willen primair dat ze een tweede leven krijgen." Is een telefoon nog een beetje up-to- date dan is zelf doorverkopen ook een goede optie. Vaak vinden men sen het wel zo vertrouwd een tele foon van iemand die ze kennen over te nemen. Zeker onder tieners is er een levendige handel in mobieltjes van een vriendje of klasgenoot. Maar het gros van de tweedehands mobieltjes vindt zijn weg naar een nieuwe eigenaar via websites als Marktplaats, ook al zijn berichten van online oplichters niet van de lucht. Gebruik daarom vooral je ge zonde verstand: lijkt een aanbieding te mooi om waar te zijn, dan is dat vaak ook zo. Als je je telefoon online wil verko pen, is het belangrijk betrouwbaar over te komen. Wees voor een suc cesvolle verkoop in ieder geval eerlijk over de staat van je oude telefoon, ad verteer met actuele foto's en biedt iDeal als betaalmogelijkheid aan. Daardoor weet de koper dat de iden titeit van de verkoper bekend is. Niet elke afgedankte telefoon is ka pot. Veel mensen hebben een oud mobieltje dat het nog gewoon doet. Recyclen is dan best zonde. Zo'n tele foon wordt vaak bewaard als reserve. Altijd handig, voor als je onverhoopt je nieuwe telefoon kwijtraakt of een van je kinderen z'n toestelletje uit z'n vingers laat glippen. Of om hem mee te nemen bij 'riskante' activiteiten, zoals een sportwedstrijd, festival of outdoor-weekend. „Hoe langer een telefoon gebruikt wordt, des te beter dat is voor het mi lieu", zegt Stolk. En wat voor de één een aftandse telefoon is, kan voor de ander nog een ware schat zijn. „Geef hem bijvoorbeeld aan een neefje of nichtje die nog nooit een telefoon heeft gehad." Verkopen kan natuurlijk ook. Op in ternet zijn veel opkopers actief. Echt oude telefoons leveren niet of nau welijks iets op. Wat nieuwere model len brengen daarentegen nog geld in het laatje. Verkopen kan bijvoorbeeld aan Re Cell, dat via de website verkoopjete- lefoon.nl mobieltjes opkoopt. Op die website kunnen verkopers opzoeken of en onder welke voorwaarden hun telefoon nog wat opbrengt. Afge dankte smartphones kun je in ieder kosteloos naar het in Rotterdam ge vestigde bedrijf opsturen. Wie een nieuwe en dure telefoon opstuurt, hergebruikt in nieuwe apparaten. De accu's worden apart verwerkt. woensdag 2 mei 2018 GO Merlijn van Dijk 1 Weggooien? Zonde! 2 Lever hem in om te recyclen Foto's, filmpjes, docu menten, mailadressen, telefoonnummers, wachtwoorden: tele foons staan er vol mee. Hoe verwijder je die als je hem wegdoet? De oplossing is simpel: zet je smartphone terug naar de fabrieksinstel- lingen. Dan worden alle data verwijderd, verze kert smartphonespecia- list Joris Peterse van Computertotaal.nl. Verhalen over data die na zo'n reset nog wor den teruggehaald, ver wijst hij naar het rijk der fabelen. „De data zijn in theorie niet honderd procent weg inderdaad. Maar data op moderne telefoons zijn automa tisch versleuteld. Na een reset wordt de sleu tel tot die gegevens weggegooid." Dummydata iPhones van voor 2010 en Android-telefoons van voor 2014 zijn niet automatisch versleuteld. „Wat je dan kunt doen, is data op het toestel overschrijven voor het resetten", tipt Peterse. Door het plaatsen van zogeheten dummydata worden oude gegevens overschreven. Voor je gegevens wist, is het handig die over te hevelen. Contacten ex porteer je naar een ge heugenkaart of syn chroniseer je met bij voorbeeld een Google- account. Foto's en video's zet je via een USB-kabel over naar een laptop of computer. Zijn alle data veiligge steld? Vergeet dan niet de simkaart en geheu genkaart uit de telefoon te halen. Zet hem pas daarna terug naar de fa- brieksinstellingen. —Mariken Stolk Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl Een la vol mobieltjes 5 Verkoop hem particulier Houd hem als reserve Laat hem opkopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27