GELD&GOED Veronaeluk 'V Waarvan Akte 24 Paneltest Lang had jenever het imago van oudemannendrank. Maar de oer-Hollandse neut klimt uit het dal. Tijd dus voor een vergelijkend warenonderzoek van zes oude jenevers. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. an harte gefeliciteerd', zeg ik tegen de jongen tegenover me. Het is vandaag zijn 16de verjaardag. Hij is daarmee oud genoeg om zijn testament op te maken. En dat is wat hij komt doen. Niet eerder heb ik een zo jong iemand aan mijn bureau gehad die een tes tament wil. Zelden tref ik iemand die zo goed weet waarom hij dat wil en daarin zo vastbeslo ten is. Niet omdat hij niet lang meer te leven heeft - hij is voor zover bekend kerngezond - maar om te voorkomen dat ooit iemand het zelfde overkomt als hem is overkomen. Hij is nog maar 4 jaar als zijn beide ouders omkomen bij een auto-ongeluk. Als de onbe zorgde, jonge mensen die ze waren, hebben ze hun sterfelijkheid nooit onder ogen willen zien. De dood is voor hen altijd iets van 'later'. Het ge volg is dat ze nooit iets hebben vastgelegd over wat er met hem, hun enig kind, moet gebeuren als hen iets overkomt. Wie moet zich over hem ontfermen, wie vertrou wen ze voldoende om zijn opvoeding en het beheer van hun nalaten schap aan toe te ken nen? Is dit wat zijn overleden ouders voor hem wilden? gezin van zijn oom en tante, de zus van zijn moeder. Het is een fijn gezin, vertelt hij, hij wordt er warm ontvan gen en groeit er op als een van hun eigen kinderen. Daar zul je hem dan ook niet over horen klagen. Integendeel, hij is oom en tante dankbaar voor hun goede zor gen. Maar is dit ook wat zijn ouders voor hem wilden? Hij zal het nooit weten en die onzeker heid knaagt met de jaren meer aan hem. Bovendien is hij niet tevreden over de manier waarop zijn pleegouders, als zijn wettelijke ver tegenwoordigers, het kleine kapitaal beheren dat hij heeft geërfd van zijn ouders. Niet uit slecht heid, maar uit gebrek aan kennis en interesse laten ze het versloffen. Hij neemt zich dan ook al jong voor: ik laat later niets aan het toeval over. Op internet zoekt en vindt hij de informatie die hij zoekt. Vanaf zijn 16de kan hij bij de notaris een testament laten opmaken. „Mocht ik ooit een meisje zwan ger maken en daarna overlijden, dan zal mijn kind niet in onzekerheid moeten leven omdat ik het wel goed heb geregeld", zegt hij. Hij moet een beetje lachen om zijn woorden, want hij heeft nog niet eens een meisje. Maar hij meent wat hij zegt. eut. Pikketanissie. Hassebassie. Dutch gin. Ko- zakkenthee. Oude klare. Ja jem. Zoals de Inuit tientallen synoniemen voor sneeuw gebruiken, zo kennen we in Nederland een fikse woordenschat voor jenever. Logisch ook. Geen andere drank liet in het verleden zo zijn sporen achter als ons oer-Hollandse borreltje. Zie alleen al Schiedam. Eind 19de eeuw telde de stad bijna 400 branderijen, wiens straffe stooksels tot in de verste uit hoeken van de wereldkaart de kelen deden gloeien. Hoewel nog geen handvol distilleer ders de ketels warm heeft weten te houden, is dit nog altijd de stad waar in het Nationaal Jenevermuseum - het proeflokaal van vandaag - honderden historische flessen schit teren. En waar erudiete kroegentij gers zoals Rob van Klaarwater zich als een vis in het spraakwater voelen. Zet meneer achter een rijtje borrel glaasjes en hij sleurt je vanzelf mee in een bevlogen college over droogleg gingen, kolomdistillaten, suikerbiet- melasse en vaten Limousinhout. „De pestdokters stopten in de 14de eeuw al jeneverbes in hun gesnavelde mas kers", doceert hij. „Jenever is dan ook begonnen als medicinaal drankje. De VOC betaalde een deel van het loon zelfs uit in jenever." De reputatie van het distillaat van ONSPANEL woensdag 2 mei 2018 GO Min of meer bij toeval komt hij terecht in het Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Lange leve de oude jenever Matthijs Meeuwsen Rob van Klaarwater (55) Nipt bij proefkring De Drie Glaasjes, Jeneverie 't Spul en het Borrelmuseum. Luuk Elderkamp (32) Laat in café Lucas Drinkwinkel te Schie dam de jenever vloeien. Jeroen Zeeman (47) Eigenaar van het Schiedamse Café Sjiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24