Cortisonen op doktersadvies is van alle tijden 21 Analyse Net als bij veel andere wielerploegen kregen renners van Vacansoleil jaren cortisonen toegediend, op basis van medische attesten die niet deugden. In zijn gisteren verschenen biografie Het Beestvertelt oud-renner Lieuwe Westra daarover. Deze krant maakte een reconstructie van een donkere tijd. „Als er maar werd gepresteerd." Ze staan recht tegenover elkaar op de parkeerplaats van het hotel. Aan de ene kant ma nager Daan Luijkx, aan de andere kant ploegarts Pe ter Janssen. Hun stem men zijn luid, de ruzie hevig. Iedereen kan ho ren waar het over gaat. Over de Italiaanse renner Matteo Carrara, die rijdt met een cortiso- nenattest waar van Janssen niet wist én met een gevaarlijk laag cor- tisolgehalte. Janssen eist dat Luijkx in grijpt en Carrara uit de Vuelta haalt. Luijkx vindt dat Janssen zijn boekje te bui ten gaat. Ze komen er niet uit. Janssen dient ter plekke zijn ontslag in. Vacansoleil vervolgt de Vuelta zonder ploegarts. En Matteo Carrara koerst gewoon door. Het is 2009. Het is het jaar van de doorbraak voor de ploeg van Luijkx. Deze krant sprak met een groot aantal betrokkenen over die tijd. Een van de renners zegt: „Je moest zor gen dat je goed was in de koersen. Hoe, dat maakte de ploegleiding niet zoveel uit." Gisteren verscheen Het Beest-de biografie van ex-Vacanso- leil-renner Lieuwe Westra. Hij ver telt in het boek uitgebreid en open over zijn tijd bij Vacansoleil. Over de kansen die hij er kreeg, maar ook over de donkere kant van de ploeg: hoeveel gebruik er werd gemaakt van allerhande medicamenten. Hij beschrijft ook hoe er misbruik werd gemaakt van de regels rond cortiso- nenattesten. Westra in zijn biogra fie: „Ik had binnen een paar maan den in de gaten dat renners klooi den met cortison. Er werd stiekem over gesproken. Je voelde door een injectie geen pijn, kon dieper gaan en de euforie werd meester van je lichaam. Elke renner van naam zorgde voor een medisch attest voor klassiekers en andere grote Elke renner van naam zorgde voor een medisch attest voor grote wedstrijden wedstrijden. Met een geveinsde blessure kon je zonder zorgen de spuit met cortison in het lijf zetten. Je was een hele knaap als je een uit slag zonder cortison kon rijden. Naar mijn idee bestond dat niet." Tekenend De ruzie tussen Luijkx en Janssen in de Vuelta van 2009 is tekenend. Aan de ene kant heeft de ploeg een intern controlesysteem ingevoerd, maar aan de andere kant is er een arts aangesteld die niet bekend staat om zijn terughoudendheid bij het toedienen van doping. Maar juist deze Janssen probeert nu de gren zen af te bakenen. Een deel van het peloton grijpt naar een middel dat al sinds de ja ren 80 populair is: cortisonen. Het is een ontstekingsremmer waarvan wordt gezegd dat het een euforisch gevoel geeft. En je zou er van afval len bij frequent gebruik. Cortiso nen staan op de dopinglijst, maar zijn wel toegestaan op doktersat test. Misbruik Bij Vacansoleil doet een deel van de renners mee aan het misbruik van cortisonenattesten, zo stellen ver schillende renners én artsen die deel uitmaakten van de ploeg. Een van de artsen geeft aan dat hij naast Westra ook Johnny Hoogerland en Aart Vierhouten voorzag van corti sonen via een attest voor een niet bestaande blessure. In een reactie geven Hoogerland en Vierhouten in eerste instantie toe, later trekken ze dat terug en ontkennen ze het misbruik van cortisonen. Het is bij Vacansoleil tussen 2009 en 2013 een komen en gaan van art sen. Luijkx stelt dat het team altijd aan de regels van de UCI heeft vol daan en hij ontkent dat er met valse attesten werd gerommeld. Dat strookt niet met getuigenissen van verschillende artsen en wielren ners. Visie Er is bij Vacansoleil nooit een uit gesproken visie op dopingbeleid geweest. Er werd gelaveerd op de mores van de tijdgeest. Voor Vacan soleil gold hetzelfde als destijds voor veel andere ploegen: het was constant schipperen tussen ambitie en ethiek. Iieuw is het middel allerminst. Cortisonen werden in het wielrennen al massaal ge bruikt in de jaren tachtig. In de jaren negentig en in het nieuwe millen nium was het niet anders. Cortiso nen zijn ontstekingsremmers die in medisch opzicht worden gebruikt om onder meer gewrichts- en huid ontstekingen tegen te gaan. Maar daarnaast zouden ze nog een ander effect hebben: je zou er licht eufo risch van worden en meer pijn kun nen verdragen in de finale van wed strijden. In de recenter jaren worden ze ook gebruikt (en misbruikt) om vetmassa te verliezen; cortisonen zouden de stofwisseling aanjagen. Veelvuldig gebruik is trouwens niet bepaald gezond: er zijn vele nevenef fecten, waaronder botontkalking en hormonale schommelingen. Speciale categorie Cortisonen staan op de dopinglijst, maar wel in een speciale categorie: je mag ze gebruiken op doktersattest. Van dat systeem werd (en wordt) veelvuldig misbruik gemaakt. Ren ners en doktoren verzinnen blessures zodat ze cortisonen kunnen gebrui ken. Een jaar of tien geleden ge beurde het zo massaal dat het bijna belachelijk werd. In sommige ploe gen hadden alle renners in de klassie- kerperiode een knieblessure, bij faxapparaten van hotels vormden zich bij tijd en wijlen rijen van ploeg- artsen die op de vooravond van de koers nog even een lijstje attesten naar de UCI wilden sturen. In dat op zicht staat het verhaal van Vacanso leil dus bepaald niet op zichzelf Met name bij de wat oudere ren ners en ploegartsen leeft de perceptie dat cortisonen niet onder doping val len, ook niet als ze worden gebruikt onder een vals attest. Het vóelt niet als doping voor ze omdat cortisonen zo vaak werden gebruikt, en omdat de UCI het gedoogde. Toch is het on zin: cortisonen verstrekken en ge bruiken onder een vals attest is een schending van de dopingregels. Om het misbruik met cortisonen tegen te gaan werd in 2007 de MPCC opgericht: een vereniging van ploe gen (waarvan tegenwoordig grofweg de helft van het profpeloton lid is) die proberen het cortisonengebruik met strengere regels aan banden te leggen. Regels Een aantal van die regels (het is bij voorbeeld niet langer toegestaan om vlak voor de start cortisonen te ge bruiken) zijn inmiddels overgeno men door de UCI. Mede daardoor is het gebruik en misbruik van cortiso nen sterk teruggelopen. Maar de affaires rond cortisone nattesten bij Team Sky laten zien dat het lek nog lang niet boven is. woensdag 2 mei 2018 'Uitslag rijden zonder cortisonen kon niet' Lieuwe Westra. In zijn gisteren verschenen bio grafie zegt hij: „Ik had in de gaten dat renners klooiden met cortison." FOTO COR VOS Thomas Sijtsma en Thijs Zonneveld Rotterdam - Lieuwe Westra (35) Met het verkrijgen van cortisonen werd en wordt veel geknoeid in het peloton. Met een geveinsde blessure kan het middel na een vals doktersattest wor den genomen. Dat is feitelijk gewoon een schending van de dopingregels. Thijs Zonneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21