•■imiBinmi IL GIRO 2018 20 Japanner Ritsu Doan hoopt via FC Groningen naam te maken in Europa MAGAZINE FC Groningen als eerste halte op weg naar een glansrijke carrière in Europa? Wel als het aan Ritsu Doan (19) ligt, de even zelfverzekerde als onbevangen Japanse parel van de Trots van het Noorden. Het is moeilijk voor te stellen als je Ritsu Doan zo ziet zitten, beschei den lachend en voorzichtig nip pend aan een cappuccino. Maar nog niet zo lang geleden maakte de kleine Japanner de straten on veilig van Amagasaki, een grauwe industriestad onder de rook van metropool Osaka. Regelmatig kregen Doans ou ders telefoon van de klagende schooldirecteur, bijvoorbeeld als hij had gevochten met leerlingen van andere scholen. Of anders voor de zoveelste keer met de me dedeling dat Doan nu toch écht zijn best moest doen in de klas. „Amagasaki is voor kinderen niet zo'n veilige plek om op te groeien", zegt Doan, met een on deugende twinkeling in zijn ogen. „Ik was een boefje. Tot mijn ou ders me op een dag voor een keuze stelden. Ik moest me normaal gaan gedragen óf doorgaan met aan rommelen. Maar koos ik voor het laatste, dan mocht ik niet meer voetballen." Dreigement Het dreigement van zijn ouders miste zijn uitwerking niet. „Voet bal staat voor mij boven alles. Ik ging als driejarig jochie al met mijn broers mee naar hun trainin gen. Voetbalde ik in mijn eentje op het veld ernaast. De keuze was dus niet zo moeilijk. Ik ging niet meer met verkeerde vrienden om. Mijn schooldiploma's heb ik ook ge woon gehaald." Bijna tien maanden is Ritsu Doan nu in Nederland, na een daverende entree op een mooie zomerdag, eind juni vorig jaar. Nooit eerder was het zo druk bij een spelerspresentatie van FC Groningen, waar de toehoorders met een mengeling van onder drukte hilariteit en verbazing ke ken naar die kleine man op het po dium. Zonder spoortje ironie sprak Doan zijn ambities uit: hij wilde met FC Groningen de Champions League in. Jupiler League Enfin, het seizoen van Groningen is bekend: meer dan de Champi ons League, lonkte de afgelopen maanden de Jupiler League voor de noorderlingen. „Misschien was ik bij mijn presentatie iets te en thousiast", mijmert Doan. „Maar spijt van mijn woorden heb ik niet. Je moet doelen stellen, want zonder doelen kun je niet hard werken. En zonder hard te werken, bereik je niets in het le ven." Moeizaam waren aan vankelijk zijn eerste maanden in Groningen, waarin Doan moest land, taal en cultuur. Maar na de winterstop werd hij een bepa lende speler voor het elftal van Er- nest Faber. Vol trots kondigde Groningen afgelopen week dan ook aan dat Doan definitief wordt overgenomen van de Japanse club Gamba Osaka. Thuis „Pas aan het einde van vorig jaar voelde ik me écht thuis in Gronin gen", zegt Doan, die dit seizoen acht keer scoorde. „Heimwee had ik niet, moeilijk was het soms wel. Ik had natuurlijk geen tolk bij me in de kleedkamer. Na besprekin gen ging ik vaak naar de trainer. Met een magneetbord en gebaren maakte hij duidelijk wat hij verwachtte." „Ik ben open, uitgesproken en zelfverzekerd. Zonder die eigen schappen kun je geen goede voet baller wor den" volgt Doan. „Vaak hoor ik in Japan: Ritsu durft het wél, de stap maken naar Europa. Maar ik heb nooit ge twijfeld. Verbaasd ben ik alleen over hoe snel het de afgelopen ja ren is gegaan. Mijn opleiding van Gamba Osaka, de nationale jeugd- elftallen van Japan, mijn debuut bij Gamba Osaka en het WK on der" Hij maakte naam op het WK on der 20, vorig jaar in Zuid-Korea. Doan scoorde drie keer op dat toernooi. „Een jaar eerder had ik contact met Ajax en PSV. Ik kende de eredivisie dus al en wist dat jonge voetballers hier de kans krij gen. Toen Groningen na het WK kwam, wist ik: dit is de kans waarop ik heb gewacht." Het WK in Rusland zit in zijn achterhoofd. „Japan heeft net een nieuwe bondscoach aangesteld (Akira Nishino, red.), die eerder trainer was van Gamba Osaka. Hij kent mij dus, weet wat ik kan. Ik hoop op een plek in de WK-selec- tie en weet zeker dat ik het goed ga doen als ik de kans krijg. Natuur lijk. Waarom niet? Ik durf groot te dromen. Want wie dat niet doet, zal altijd klein blijven." wennen aan een nieuw UITSLAGEN Bonevacia doet mee aan FBK Games Tweede WK-zege voor Oranje-mannen Alles over de Giro d'ltalia 2018 i 8 710371 002757 woensdag 2 mei 2018 PC 'Wie niet groot droomt, zal altijd klein blijven' Sander de Vries Groningen Ritsu Doan: „Ik ben open en zelfverzekerd. Zonder die eigenschappen kun je geen goede voetballer wor den." FOTO CORNÉ SPARIDAENS ATLETIEK Liemarvin Bonevacia en Thijmen Kupers doen begin volgende maand mee aan de FBK Games in Hengelo. Bonevacia treft op de 400 meter onder anderen Christian Taylor. Bonevacia heerst in Nederland de laatste jaren op de 400 meter. De 29-jarige atleet behaalde tijdens de laatste twee Europese kampioen schappen (outdoor in Am sterdam in 2016 en indoor in Belgrado in 2017) een bronzen medaille. Kupers won vorig jaar bij de FBK Games de 800 meter. TAFELTENNIS De Nederlandse tafeltennis sers hebben hun tweede zege op de WK in Zweden behaald. Oranje, uitkomend op het tweede niveau, was veel te sterk voor Canada: 3-0. De vrouwenploeg verloor op nieuw. Na Noord-Korea en Taiwan was ook Tsjechië te sterk voor het team van bondscoach Li Jiao (foto). TENNIS München, mannen, eerste ronde Cecchinato (Ita) - Fognini (lta/5) 5-7 6- 3 6-2, Kohlschreiber (Dui/6) - Karlovic (Kro) 7-5 6-4, Basic (Bos) - Monfils (Fra/7) 6-2 3-6 6-3. Estoril, mannen, eerste ronde Norrie (GBr) - Haase (6) 6-4 3-6 6-3 Istanboel, mannen, eerste ronde Monteiro (Bra) - G. Melzer (Oos) 6-2 3- 6 6-1, Chardy (Fra) - Basilashvili (Geo/8) 7-5 6-3 Praag, vrouwen, eerste ronde Kvitova (Tsj/2) - Smitkova (Tsj) 6-1 6-3, Paolini (Ita) - Kasatkina (Rus/3) 7-6 6-3, Rabat, vrouwen, eerste ronde Hercog (Slo) - Cibulkova (Slw/2) 2-6 7- 5 6-4, Mertens (Bel/1) - Kucova (Slw) 6-0 6-0 WIELRENNEN Mannen. Eschborn-Frankfurt 1. Kristoff (Noo) 212.5 km in 5.13,24, 2. Matthews (Aus), 3. Naesen (Bel), 4. Pasqualon (Ita), 5. De Bie (Bel) 7 (o V>CU]ijfU\, s BON IL GIRO MAGAZINE O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivént. Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/giro2018 bruncj JUMBO rga«i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20