Topsalaris van Unilever-topman is al hoog genoeg' PAAUWE IÉ E 17 WEGENS OMSTANDIGHEDEN ZIJN WIJ WOENSDAG 2 MEI DE GEHELE DAG GESLOTEN. Hij verdient per dag wat de meeste mensen bij Unilever per jaarverdienen De voorgestelde loonsverhoging van ceo Polman is nu aan beide zij den van de Noordzee het onder werp van gesprek onder kritische aandeelhouders van het Brits-Ne derlandse voedings- en wasmidde lenconcern. Wordt in Groot-Britta- nië doorgaans niet zo moeilijk ge daan over hoge beloningen voor topmanagers, vandaag zal Polman tijdens de aandeelhoudersvergade ring merken dat de maat vol is. De Investment Association, dat grote Britse investeerders vertegenwoor digt, adviseert zijn achterban om tegen te stemmen, net als de Ame rikaanse stemadviseur ISS. Polman streek afgelopen jaar ruim li miljoen euro op - en dat was al een zeer forse stijging ten op zichte van de 7,7 miljoen euro die hij in 2016 mee naar huis nam. Vol gens het nieuwe beleid moet zijn vaste salaris dit jaar met nog eens 5 procent stijgen, en zou hij dat ver hoogde salaris ook nog eens 4,5 keer als bonus kunnen krijgen. Nu is dat 'slechts' 1,8 keer. Beleggersvereniging VEB noemt het nieuwe beloningsbeleid van Unilever 'agressief. „Niet alleen gaat het basissalaris omhoog, er zit ook een vermenigvuldigingsfactor ingebouwd voor de lange termijn bonus. Als het bedrijf goed pres teert kan die verdrievoudigen", zegt VEB-woordvoerder David To- mic. „Wij stellen vraagtekens bij dat nieuwe beloningsbeleid en ei sen daar vandaag uitleg over." De voorgenomen salarisstijging is des te opvallender, omdat Pol man zich in het verleden geregeld kritisch heeft uitgelaten over exor bitante beloningen van topmana gers. Zelfheeft hij een aantal keer salarisverhogingen geweigerd. Drie jaar geleden liet hij in een interview met de The Washington Post nog op tekenen dat hij zich schaamde voor zijn hoge salaris en dat hij het werk zelfs gratis zou willen doen. Toch spant Unilever de kroon als het gaat om topsalarissen. In geen enkel Nederlands bedrijf is de loon kloof tussen de top en gewone werknemers zo groot. Polman ver dient 292 keer meer dan de gemid delde werknemer. „Polman ver dient nu al per dag wat de gemid delde werknemer bij zijn bedrijf per jaar verdient. Als Unilever ken nelijk zoveel geld in kas heeft dat de beloningen nóg verder omhoog gaan, kunnen ze ook over de brug komen met een beter loon voor medewerkers", zegt woordvoerder Wouter de Jong van CNV Vakmensen. INTERIEUR 1 per jaar uitgedeeld. Nu is het dankzij extra controles en aan scherping van de regels nog on duidelijker of ze het wel krijgen, wanneer dan en welke rechten het geeft. Partners krijgen straks niet langer toestemming om te werken. Tel daarbij op dat het le ven in en rond Silicon Valley schreeuwend duur is, en Canada wordt een aantrekkelijk alterna tief. Axolotl: „Make America Great Again? Trump maakt zo Canada pretty great." Het contrast is groot. In Canada is de visumprocedure voor hoog opgeleide sollicitanten van tech- bedrijven vorig jaar juist versneld. Wat voorheen een jaar kostte, kan nu in twee weken. Zo zijn van juni 2017 tot januari van dit jaar 6000 mensen toegelaten - part ners krijgen ook een werkvisum. „Er heerst hier een gevoel van openheid naar nieuwkomers", zegt Daneal Charney, binnen MaRS verantwoordelijk voor het aantrekken van talent en Zuid- Afrikaanse van geboorte. „To ronto is de meest multiculturele De techsector van Toronto is met 14.000 bedrijven en 400.000 werknemers de derde van Noord- Amerika. De stad groeit sneller dan alle andere techhubs in de wereld. In 2015 en 2016 kwamen er volgens onderzoek van CBRE meer techbanen bij dan in New York en San Francisco bij elkaar. Alphabet, het moederbedrijf van Google, ontwikkelt een complete wijk tot 'slimme stad', en als enige niet-Amerikaanse stad staat Toronto op de shortlist van ste den waar Amazon zijn nieuwe hoofdkantoor zou willen vesti gen. Investeerders stromen toe: investeringen verdubbelden ruim tussen 2013 en 2016. Met 1,7 mil jard dollar gaat het overigens om een fractie van de investering in de Amerikaanse concurrenten, 59 miljard. Petra Axolotl werkt bij Platterz, een start-up die bedrijven catert. „We groeien heel snel", vertelt ze. „De hele sector is booming. Ik blijf maar berichten van recrui- ters krijgen via Linkedln." Axolotl mist wel de écht ge avanceerde technologie, van de categorie zelfrijdende auto. Een nieuw Silicon Valley is Toronto nog niet. „Maar dat willen we ook niet worden", zegt Torvi. „Groei ten koste van alles, movefast and break things (het motto van face- bookbaas Mark Zuckerberg, red.), dat is niet onze stijl. Canadezen staan bekend als nederig en vriendelijk en we hebben inder daad een andere aanpak. Niet de zoveelste dating app, of een sap centrifuge met wifï." Toronto is de meest multiculturele stad op aarde. Hier zeggen ceo's: diversiteit is onze kracht stad op aarde, meer dan de helft van de 2,7 miljoen inwoners van Toronto is niet in Canada gebo ren. Hier zeggen ceo's: diversiteit is onze kracht. Het stelt ons in staat om bovenop de wereld markt te zitten." 'Kom naar huis' De Canadezen doen onverholen hun best talent weg te kapen bij de zuiderburen, met enorme bill boards aan de toegangsweg naar Silicon Valley bijvoorbeeld. 'Go North', zagen automobilisten die via Highway 101 naar hun werk reden. De campagne, een samen werking van verschillende Cana dese techbedrijven en -organisa ties, houdt evenementen in San Francisco om de aandacht te ves tigen op carrièrekansen in To ronto. „Er komen gerust drie-, vierhonderd mensen op zo'n avond af', zegt Charney. Go North richt zich om te beginnen op het laaghangende fruit, de 350.000 Canadese expats in Sili con Valley. „Kom naar huis, er is reden genoeg voor, is onze bood schap." ZONNEMAIRE woensdag 2 mei 2018 GO Techvlucht naar Toronto De toch al niet misselijk verdie nende Unilever-topman Paul Polman zou er volgend jaar nog een pak geld bij krijgen. Nu be ginnen ook de Engelse en Ame rikaanse aandeelhouders te steigeren. Annemieke van Dongen Rotterdam Paul Polman, fotochrisjackson -Wouter de Jong, CNV **nr1 Petra Axolotl. - Daneal Charney, MaRS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17