Marjan Berk Oestermaal wordt geveild 15 De namen van alle omgekomen leerlingen zijn voor eeuwig in het raam geëtst Het Nederlands Al bert Schweitzer Fonds brengt pleisters op de markt in verschillende huidskleuren. Met de opbrengst worden lokale gezondheids zorg projecten in Afrika gefinancierd. Nieuwsgierigheid - die snel veran derde in diepe be trokkenheid - wekte bij Marthijn Licher, meester van groep 8 op basisschool De Witte Olifant, in de acht maanden voorafgaande aan de vierde mei koortsachtige energie op. Die benutte hij om de jaarlijkse oorlogsherdenking te wijden aan zijn school en de gedeporteerde en vermoorde kinderen die daar hun sporen achterlieten. Dankzij zijn inspan ningen is er nu een hartver scheurende tentoonstelling met ontroerende, tastbare herinne ringen zoals foto's en briefjes van de Joodse kinderen die door de Duitse bezetter in de Uilenbur gerschool bij elkaar waren gezet. Marthijn Licher bij de opening van de expositie: „Toen de bezet ter in 1941 de Joodse scholen aan wees, zaten er bij aanvang, in september 1941,544 leerlingen op Joodse school nr. 1 en nr. 2. Na de grote razzia van 26 mei 1943 waren er nog 16 Joodse kinderen in de Jodenhoek over, en enkele Joodse onderwijzers. Deze 16 kinderen zaten op de Joodse scholen nrs. 1,3 en 4. De scholen zijn toen opgeheven. Aan deze gebeurtenis is de afgelopen 75 jaar geen aandacht besteed. Geen gedenkteken, geen herdenking, helemaal niets. Maar nu zijn we blij dat er een mooi monument hangt in de school en dat er veel hulp is geboden bij het realiseren hiervan." De leerkracht vervolgt: „Van een moeder van een leerling vernam ik dat haar man, Dave Zwaan, zich had verdiept in de geschie denis van De Witte Olifant. Hij vertelde wat er allemaal was ge beurd op deze Joodse scholen. Ik was stomverbaasd dat er bijna niets hierover te vinden was in de school en hoe weinig mensen op de hoogte waren van deze ge schiedenis. In samenspraak met onze directeur Siebe gingen we op onderzoek uit. Via Google vonden we Een Kleine Heldendaad van Aart Janzen, met uitgebreide informatie over de jodenvervol ging in het lager onderwijs in Amsterdam. Bij het Joods Histo risch Museum vonden we twee absentieschriftjes van Joodse school nr. 2, bijgehouden door directeur Meijer Polak. Ik heb de namen uit de schriftjes geno teerd. Deze bron bleek later van grote waarde te zijn, want er zijn bij het NIOD en het Stadsarchief geen leerlingenlijsten meer te vinden. Zo vonden we de namen van 200 leerlingen en onderwij zers van Joodse school nr. 1." De Witte Olifant bestaat uit een gedicht van Ida Vos en de namen van alle omgekomen leerlingen en onderwijzers, voor eeuwig in het raam geëtst. Hieronder een ander buiten gewoon gedicht van Ida Vos: Vrijdag, 4 mei, geeft Marthijn Licher, meester van groep 8, om 10 uur en om 12 uur een rondlei ding op de tentoonstelling in De Witte Olifant, Nieuwe Uilenbur gerstraat 96, Amsterdam. [l 6*^ Het is, volgens het Nederlands Al- bert Schweitzer Fonds (NASF), voor het eerst dat er pleisters in meerdere huidskleuren verkocht worden in Nederlandse drogiste rijen. „Iedereen is gelijk, maar niet iedereen is hetzelfde. Daarom is het echt heel vreemd dat er tot nu alleen pleisters in één huidskleur verkocht werden. Ieder mens moet een pleister kunnen plakken van zijn of haar keuze", stelt voorzitter Frans Hiddema van het NASF. Het eerste product van NASFs donateurmerk 'Het Grotere Ver band' is een HeltiQ_-pleisterset in zes verschillende huidskleuren. Ze zijn sinds gisteren verkrijgbaar bij Etos, Trekpleister en DA voor 3,99 euro per pakje van 24 pleisters. Van iedere verkochte pleisterset gaat er minimaal 1 euro naar Afrika. Het NASF steunt klein schalige, lokale gezondheidsinitia tieven in Afrika. De pleisters zijn gemaakt in samenwerking met het bedrijf Koninklijke Uter- leder mens moet een pleister kunnen plakken van zijn of haar keuze möhlen, leverancier van onder meer wondverzorgingsproducten. Adoptiekind De pleisters mogen dan nieuw zijn voor Nederland, wereldwijd is het geen primeur. Het Amerikaanse bedrijf Tru-Colour Bandages brengt al geruime tijd pleisters in de tinten licht, medium en donker op de markt. Oprichter Toby Mei- senheimer, een vader van zes kin deren uit Chicago, bedacht de kleurtjes omdat de standaardpleis ters volgens hem belachelijk ston den op het hoofd van zijn geadop teerde zoon Kai. De waarde van Het Oestermaal kan oplopen tot bijna drie miljoen euro. Gisteren werd het schilderij gepre senteerd bij veilighuis Sotheby's in Amsterdam. Erop is te zien hoe een jongeman een elegante jongedame oesters aanbiedt. Dat charmante ta fereel verloor zijn onschuld toen het aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in Arnhem werd ge stolen. Het Oestermaal verdween daarna spoorloos, tot het plots werd ont dekt in de ambtswoning van de burgemeester van Londen. Vorig jaar werd het onrecht van al die ja ren geleden rechtgezet: het gestolen kunstwerk werd teruggeven aan de rechtmatige eigenaren. Zo zag Charlotte Bischoff van Heemskerck (97) het schilderij uit haar jeugd na tientallen jaren terug. De herinnering eraan was altijd scherp gebleven, het stuk had een prominente plek in de wachtkamer van haar vader, een kinderarts. „Ik vond haar jas zo mooi, met het witte bont." En dan die manier waarop de oesters worden aangebo den... „Dat het schilderij na al die ja- ren was herontdekt, was heel be langrijk voor mij en mijn familie." Haar vader stalde het schilderij bij het uitbreken van de oorlog met andere kunststukken in een bank kluis. Die veiligheid bleek schijn toen de Duitsers de bank leegroof den. Na de oorlog verscheen het schilderij eerst in een galerie in Düsseldorf, daarna kwam het via de Verenigde Staten in Groot-Brittan- nië terecht. De waarde van Het Oe stermaal wordt geschat op 1,7 tot 2,8 miljoen euro. Het wordt op 4 juni in Londen geveild. woensdag 2 mei 2018 GO Eindelik Ik citeer uit de toespraak van Het nu onthulde monument in zij had een onvoldoende voor aardrijkskunde die laatste dag maar wist een week later precies waar Treblinka lag héél even maar Eindelijk: een pleister voor iedere huidskleur Chris Klomp Utrecht Licht of donker? Er valt nu wat te kiezen in de dro gisterij. FOTO NASF -Frans Hiddema, NASF Het schilderij Het Oestermaal van de Nederlandse meester Jacob Lucaszoon Ochtervelt, ooit gestolen door de nazi's, wordt geveild door de rechtma tige eigenaren. Het kan zomaar dat de 97-jarige dochter van de oorspronkelijke bezitter straks in één klap een stuk rijker is. Carla van der Wal Amsterdam Charlotte Bischoff van Heemskerck kreeg vorig jaar het kost bare schilderij Het Oester maal terug. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15