10 2018 Drie jaar na de aardbeving in Nepal is er amper nieuwbouw van huizen. Veel inwoners wonen nog altijd in de golfplaten hutjes of tenten van vlak na de ramp. winning - is er goede hoop dat er sta biliteit komt en dat een van de arm ste landen ter wereld opkrabbelt. „Al zal het nog wel tien tot vijftien jaar duren", verwacht de voorzitter van de Nepalese vereniging. Het goede nieuws is dat bijna alle Nederlandse hulporganisaties die noodhulp boden in Nepal na drie jaar zelfstandig doorgaan met ontwikke lingswerk, meldt Girosss. Terre des We bouwen ook om de volgende aardbeving te kunnen overleven Hommes bouwt tot het eind van dit jaar onder meer medische posten. Plan Nederland en Unicef richten zich op de bouw van scholen. „We bouwen niet alleen om over de vorige aardbeving heen te komen, maar ook om de volgende te overleven. Nepal ligt nu eenmaal op twee continentale platen die tegen elkaar wringen," zegt Jimi Oostrum, een Nederlander die al jaren voor Unicef in Nepal werkt en woont. „Om deze reden werken we momenteel samen met de overheid hard aan een systeem om alle scholen in het land te controle ren en deze te verstevigen wanneer ze niet stevig genoeg zijn." Dat is weinig, maar het valt te verkla ren, zegt woordvoerder Eva Barneveld van Girosss. „Bij een aardbeving denk je automatisch aan wederopbouw en huizen, maar bij zo'n allesverwoes tende ramp is eerst behoefte aan noodhulp. En Girosss richt zich in de eerste plaats op die noodhulp." 70 pro cent van het geld ging naar acute hulp als eten, herstel van waterleidingen, tenten en sanitaire voorzieningen; de rest naar wederopbouw. Normaal moeten de Nederlandse hulporganisaties binnen twee jaar het geld van Girosss uitgeven, maar Cordaid en het Rode Kruis gingen nog zeven maanden langer door, juist omdat er nog te weinig hui zen waren gebouwd. De trage huizenbouw is te wijten aan de handelsblok kades op de grens met In dia vlak na de ramp, een tweede aardbeving, over stromingen, emigratie van jongeren - die trekken naar de Golfstaten om geld te verdienen - en het tekort aan bouwvakkers. Maar de belangrijkste oorzaak is de politieke instabiliteit, zegt Budhathoki. „In de afgelopen drie jaar was er elke negen maanden een nieuwe regering, die steeds de plan nen voor wederopbouw aanpaste." Nu er eindelijk een regering zit die een meerderheid vormt - de commu nisten en de maoïsten behaalden eind vorig jaar een historische over- Ram Budhathoki, voorzit ter van de vereniging van Nepalezen in Nederland 'Nepal Samaj', vliegt twee tot drie keer per jaar naar zijn ouders in Nepal. De autorit van hoofdstad Kathmandu naar zijn geboortedorp Changu is in de afgelo pen drie jaar nauwelijks veranderd. „Je ziet nog steeds stapels afgebrok kelde bakstenen langs de kant van de weg, muren van huizen die met stut- palen overeind worden gehouden en veel golfplaten hutjes." Volgens de Nepalese overheid zijn er 119.000 huizen gebouwd. Budha thoki betwijfelt of dat getal klopt. „De overheid schenkt per getroffen gezin ongeveer 2500 euro. Voor de bouw van een huis is ongeveer zes keer zo veel nodig. In het dorp van mijn ouders waren er maar twee fa milies vermogend genoeg om hun bakstenen huis te herbouwen." Het land dat de hoogste berg ter wereld binnen zijn grenzen heeft, de Mount Everest, werd op 25 april 2015 getroffen door een verwoestende aardbeving. Negenduizend mensen kwamen om, 600.000 huizen stort ten in en nog eens 288.000 woningen raakten beschadigd. In Nederland werd Girosss geopend en al snel stroomde het geld binnen: 25 miljoen euro. Met dit geld werden 250.000 Nepa lezen geholpen aan een tijdelijk on derkomen, maar er werden amper nieuwe huizen neergezet. Uit een re cente eindrapportage van de samen werkende hulporganisaties blijkt dat er in totaal 1999 woningen zijn ge bouwd of hersteld van het donor- geld. Ofwel 0,2 procent van alle inge storte huizen. woensdag 2 mei 2018 GO Negen doden vielen er toen het toeristenhotel op de bovenste foto in Kathmandu instortte. Het is inmiddels herbouwd, fotosepa Nepal herstelt maar langzaam Jimi Oostrum (Unicef) Het plein voor een van de koninklijke paleizen in Kathmandu, nog lang niet hersteld. Pokhara Mount Everest Bhaktapur CHINA INDIA Hanneke van Houwelingen Rotterdam/Kathmandu 25 april 2015 7,8 25 april 6,6 26 april Kathmandu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10